Afrika i Europa ujedinjene u zaštiti dostojanstva siromašnih
Afrika i Europa zajedno u zaštiti dostojanstva osobe i čitavih naroda
U vidiku šestog sastanka na vrhu političkih vođā afričkoga i europskoga kontinenta, koji bi se trebao održati u okrobru 2020. godine, biskupi tih kontinenata traže pravedno i odgovorno partnerstvo usredotočeno na narode
Afrika i Europa, dva kontinenta povezana zajedničkim korijenima i zemljopisnom blizinom, a sada i zabrinutošću zbog pogubnih posljedica pandemije bolesti COVID-19 na obitelji i zajednice oba kontinenta, posebno one koje se nalaze u teškoćama, koje su ranjive i slabe. Zbog toga je, u vidiku šestoga sastanka na vrhu političkih vođā tih kontinenata, na programu u oktobru ove godine, Povjerenstvo biskupskih konferencija zemalja Europske unije (COMECE), zajedno s Vijećem biskupskih konferencija Afrike i Madagaskara (SECAM), odlučilo dati zajednički prinos budućem partnerstvu Europske unije i Afrike.
Europa i Afrika, motori pokretanja suradnje
Kardinali Jean-Claude Hollerich i Philippe Nakellentuba Ouédrago, predsjednici spomenutoga povjerenstva i vijeća, iz svojih su sjedišta u Bruxellesu i u Accri pohvalili zauzimanje europskih i afričkih političkih vođā u pripremi, te ih potaknuli i ohrabrili da pripremni rad usmjere na načela ljudskoga dostojanstva, odgovornosti i solidarnosti, ističući posebno davanje prednosti siromašnima, brigu o stvorenom i traženje općega dobra. Čvrsto smo uvjereni da Afrika i Europa mogu postati motori u pokretanju multilateralne suradnje – napomenuli su predsjednici. Kardinal Hollerich je, osim toga, posebno istaknuo odgovornost Europe u sudjelovanju u miru i napretku naših susjeda.
Partnerstvo – zaštita ljudskoga dostojanstva, odgovornost i solidarnost
Dokument s naslovom nadahnutim 72. psalmom, „U danima njegovim cvjetat će pravda i vladat će mir velik“, daje niz točno određenih političkih preporuka usmjerenih na preoblikovanje međukontinentalnih političkih i gospodarskih odnosa koji vode do pravednoga i odgovornoga partnerstva u čijem su središtu narodi. Afrički i europski biskupi stoga su istaknuli potrebu partnerstva u svrhu cjelovitoga ljudskog razvoja, cjelovite ekologije, ljudske sigurnosti i mira, te za ljude u kretanju.
Briga za najranjivije i najslabije zajednice
Katolička Crkva s oba kontinenta dijeli zabrinutost ponajviše za osobe, obitelji i zajednice koje su vrlo ranjive i slabe, a koje se sada, zbog pandemije bolesti COVID-19, nalaze u još većem siromaštvu i gladi, koje i dalje trpe zbog ustrajnoga nedostatka primjerenoga pristupa temeljnim socijalnim uslugama, zbog korupcije, nasilja, terorističkih napada i progona ranjivih vjerskih zajednica, kao i zbog zloporabe prirodnih izvora i uništavanja okoliša. Kardinal Ouédrago je posebno zatražio potpuno brisanje duga afričkih zemlja, omogućujući im tako da pokrenu vlastito gospodarstvo.
Crkva u Africi, svjetionik i danas, nakon 25 godina
U zajedničkom su priopćenju dvojica kardinala spomenula također nadu koju je potaknula apostolska pobudnica svetoga Ivana Pavla II., „Ecclesia in Africa“ (Crkva u Africi), koja nas – istaknuli su kardinali – i danas, nakon 25 godina, ispunja ohrabrenjem i zanosom za davanje prinosa i suočavanje s tim izazovima. Vjerujemo da su načela i vrijednosti ljudskoga dostojanstva, solidarnosti, davanja prednosti siromašnima, univerzalnoga odredišta dobara, promicanja cjelovitoga ljudskog razvoja, odgovornoga upravljanja stvorenim, kao i težnje općem dobru, vodič i usmjerenje potrebni u određivanju odgovora i političkoga djelovanja – istaknuli su kardinali Hollerich i Ouédrago.
(vn/kmc)