Beogradska nadbiskupija proslavila 100. godišnjicu svog osnivanja
U utorak 17. septembra svečanim misnim slavljem koje je predvodio državni sekretar Svete Stolice kardinal Pjetro Parolin u zajedništvu sa domaćinom beogradskim nadbiskupom i metropolitom mons. dr Ladislavom Nemetom, apostolskim nuncijem u Republici Srbiji nadbiskupom mons. Santom Ganđemijem, te sa dvadesetak biskupa iz Srbije i regiona i više od trideset svećenika Beogradska nadbiskupija je u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije u Beogradu proslavila 100. godišnjicu svog postojanja.
Svečanom euharistijskom slavlju prisustvovao je Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić koji je ujedno i glavni Pokrovitelj proslave 100 godina Beogradske nadbiskupije; Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević; Ministarka pravde Maja Popović; Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović; Njegova svetost Patrijarh srpski Porfirije sa pratnjom; direktor Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama Vladimir Roganović; mnogobrojni ambasadori, vojno-diplomatski predstavnici te predstavnici različitih verskih konfesija.
Nadbiskup Nemet na početku misnog slavlja poželeo je dobrodoščicu i ujedno uputio zahvalu svim visokim zvaničnicima a na poseban način i samom predsedatelju, kardinalu Parolinu. Ovom prilikom mons. Nemet zahvalio je i državnim vlastima koje su finansijski pomogli da se sprovedu različiti programi vezani za proslavu ovog jubileja.
„Vaša eminencijo, sa velikom radošću Vas pozdravljamo u katedrali u Beogradu, duhovnom centru Beogradske nadbiskupije koja zajedno sa svim katolicima u Srbiji obeležava 100. godišnjicu svog osnivanja. Kršćani su prisutni u ovim krajevima još od rimskog doba, od II veka posle Krista postojale su različite crkvene strukture ali je tek 1914. godine Konkordatom potpisanim izmedju Svete Stolice i Kraljevine Srbije stvorena ova Nadbiskupija. Događaji iz Prvog svetskog rata nisu dozvolili da se sprovedu odluke Konkordata pa je tek 1924. godine imenovan prvi nadbiskup ove stolice u osobi mons. Rafaela Rodića. Od tog trenutka, ova Crkva pokušava da sprovede u praksu otkupiteljsku misao Gospodina našega Isusa Krista u skladu sa tradicijom i potrebama lokalnog društva. Kao metropolitanska Crkva, Beogradska nadbiskupija je nastojala i nastoji i nastojat će da još više ojača profil Katoličke Crkve u Srbiji sa svojom velikom raznolikošću jezika, kultura i liturgijskih obreda,“ rekao je nadbiskup Nemet u svom uvodnom obraćanju.
Kardinal Parolin na početku svoje propovedi pozdravio je sve prisutne zvanice ali i vernike, sve katolike u Srbiji čestitajući im ovaj značajan jubilej koji je nazvao uspomenom na 100. godina života Beogradske nadbiskupije, stavljajući na taj način u prvi plan živu zajednicu Katoličke Crkve u Srbiji.
„Ovo liturgijsko slavlje je idealna prilika da se zahvalimo Gospodu za sve milosti Božije primljene tokom ovih sto godina, sećajući se naravno pastira, sveštenika, redovnik, redovnica, kao i vernika laika koji su živeli i radili u ovoj pomesnoj crkvi. Dobro je to učiniti jer ne možemo govoriti o sadašnjosti a ni o budućnosti ako zaboravimo prošlost“, istakao je kardinal Parolin.
„Govoreći o Crkvi moramo izbegavati upadanje u zamke sociologije i statistike. Za Gospoda kriterijuma nije statističke prirode, niti uzima u obzir spoljašnje ili laičke procene. Crkva takođe nije apstraktna i virtualna stvarnost kojoj nedostaje konkretnost i koju svako može da tumači kako hoće, ona je telo Kristovo“, naglasio je predsedatelj osvrnuvši se i na prvo čitanje uzeto iz poslanice apostola Pavla Korinćanima „ kome dugujemo doktrinu o Crkvi kao Telu Kristovom, on uspostavlja dubok odnos između euharistijskog Tela i crkvenog Tela. Opšteći sa prvim Gospodnji učnici se pretvaraju u crkveno Telo i postaju jedno Telo koje nadilazi sve kulture, društvene i biološke razlike. Ovo jedinstvo vernika u Kristu, nije nešto duhovno što ne bi moglo da se i iskusi. U svetu jevrejske koncepcije tela Pavlov izraz podrazumeva i njegovu konkrentnu vidljivost. Slika tela omogućuje apostolu da razmatra koliko je različitost neophodna u Crkvi. Razlike su fundamentalne za telo, kako bi ono moglo da bude delotvorno i funkcionalno. Svi smo pozvani da sarađujemo po sili dara Duha kojeg smo primili u krštenju, ne smatrajući sebe superiornim u odnosu na druge već sastavnim delom jednog tela“, nastavio je svoje razmišljanje kardinal Parolin.
Nastavivši dalje svoje razmatranje o misnim čitanjima, propovednik je citirao papu Franju koji je jednom prilikom rekao „milosrđe u Isusu i u nama je putovanje koje počinje od srca da bi se doprlo do ruku, šta to znači? Isus te gleda, leči te svojom milošću, kaže ti – Ustani! I tvoje srce biva novo. Šta znači napraviti putovanje od srca do ruku? To znači da sa novim srcem, srcem isceljenim od Isusa mogu da obavljam dela milosrđa mojim rukama, pokušavajući da pomognem, da se brinem za mnoge koji su u nevolji. Milosrđe je putovanje koje počinje od srca i dopire do ruku tačnije do dela milosrđa.“
„Vaša Nadbiskupija zajedno sa ostalim biskupijama u Srbiji, preko Caritasa Srbije i biskupskih Caritasa, svedočila je da ima srca i ruke milosti u raznim teškim prilikama, kao što su rat, poplave ili migraciona kriza. Činjenica da je broj vernika značajno opao, ne bi trebala da bude opravdanje za umanjivanje naše posvećenosti, već je poziv za još bližu saradnju koristeći svoje talente i moleći se Gospodu koji je dobar i nikada ne napušta svoje stado. Presveta Marija nam pokazuje da je izgubljeno stado gde ljudi čekaju da budu ispunjeni, zagrljeni i voljeni, na nama je dakle da danas sledimo primer naše nebeske Majke, da budemo Crkva koja donosi radost Evanđelja svakom čoveku našeg vremena“, zaključio je svoju propoved kardinal Parolin.
Nakon misnog slavlja, proslava jubileja nastavljena je u restoranu konaka Stella. Misno slavlje svojim glasovima uzveličao je hor Ars vocalis, a direktno ga je prenosio RTS.
Ovom prilikom i Predsednik Srbije Aleksandar Vučić na svom zvaničnom profilu na Instagram profilu čestitao je jubilej ovim rečima: „Ovaj značajni jubilej simbolizuje vek postojanja duhovne brige Nadbiskupije za vernike, kao i njen doprinos međukonfesionalnom i kulturnom bogatstvu naše zemlje. Nadbiskupija je tokom svog postojanja igrala ključnu ulogu u očuvanju kulturnog i duhovnog identiteta katolika u našoj zemlji“.
Takođe i Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević na svom zvaničnom Instagram profilu podelio je fotografije sa ovog događaja istakavši: „Srbija je zemlja svih svojih građana, država koja sa pažnjom neguje sve svoje raznolikosti i u kojoj je sloboda veroispovesti svima zagarantovana“, ujedno čestitajući ovaj jubilej svim sugrađanima rimokatoličke veroispovesti i sveštenstvu.
Nakon misnog slavlja kardinal Parolin i nadbiskup Nemet izjavom za medije uputili su široj javnosti poruku sa ovog događaja. Izjave prenosimo u celosti:
„Jako mi je drago da sam mogao da dođem u Beograd, ovo je bila velika čast i za mene. Kao što ste čuli u propovedi, rekli smo da nije važan broj koji broji zajednica nego život te zajednice i meni se čini da je ovo jedna živa zajednica, koja ima budućnost i to mi je posebno drago.“ – kardinal Parolin
„Beogradska nadbiskupija danas slavi 100. godina postojanja. Ovo je jedana posebna prilika za sve nas da se radujemo i mislim da je to najvažnije, da pogledamo unazad šta su naši preci napravili i oni koji su pre radili u Beogradu i u Katoličkoj Crkvi a isto tako i da vidimo kako ćemo dalje. Kao što ste videli danas na liturgijskom slavlju ovo je jedna jako mešana međunarodna zajednica, zato su bile sve te molitve i čitanja na različitim jezicima, jer svake nedelje imamo i nekoliko misa na engleskom, na nemačkom imamo isto tako i na francuskom i španskom jeziku a plus naravno isto hrvatski ili srpski, narodni jezik koji je uvek tu, ima puno i mađara, oni imaju tu svoje molitve. Znači mi nismo jedna jednolična zajednica, baš tu je to naše bogatstvo koje nam daje radost da živimo zajedništvo. Zahvaljujem se svima vama koji ste došli da izveštavate sa tog divnog događaja.“ – nadbiskup Nemet.
Marija Antonela Kanelić/KMC