Brazi. P. Chiera – Ljubav pobjeđuje nasilje, slušajte vapaj mladih
Papa Franjo je jučer na općoj audijenciji pozdravio skupinu Bogu posvećenih osoba „Familia Vida“ iz Brazila koju vodi otac Renato Chiera, talijanski svećenik koji gotovo 40 godina djeluje u Brazilu radeći za djecu na ulici i u favelama, osobito preko udruge “Casa do Menor”. Otac Chiera je sa zahvalnošću primio Papinu poruku za Kampanju bratstva Crkve u Brazilu koja je objavljena jučer na Čistu srijedu, a koja će se ove godine usredotočiti na temu nadvladavanja nasilja, što je uvijek sve dublja i raširenija rana u brazilskom društvu.
Prema nekim nedavnim objavljenim podacima, od svih ubojstava u svijetu, 13 posto ih je počinjeno u Brazilu, iako su Brazilci samo 3 posto svjetskog stanovništva. Štoviše, Brazil je nažalost u 2014. godini, s više od 59 tisuća ubojstava postao prvi po broju ubojstava u svijetu. Za oca Luisa Ferndanda da Silvu, izvršnog tajnika Kampanje bratstva, nadvladavanje nasilja je nužan uvjet za društvo i kulturu mira, te zato ono traži sudjelovanje građanskog društva, Crkve i institucija.
Upravo na tom putu protiv nasilja nalazi se od osamdesetih godina otac Chiera koji je zahvaljujući djelovanju udruge „Casa do Menor” spasio od uličnog nasilja tisuće djece i mladih, prepuštenih tragičnoj sudbini zlostavljanja, prostitucije, kriminala i ovisnosti o drogama. Govoreći nakon opće audijencije za Vatican News o korijenima tog nasilja koje sve više potresa Brazil, ne štedeći ni djecu, otac Chiera je rekao da nasilje ima mnogo uzroka, rezultat je nečega što se lomi. Nasilje je vapaj koji govori da nešto nije dobro. Naši su mladi nasilni jer pokazuju bol i patnju koje podnose, lomove koji su se dogodili. Nasilje ima duboko korijenje, osobito u nepravednim odnosima među ljudima. Dakle, postoji društveni problem, nasilna struktura koja čini nasilje nad ljudima, i koja za posljedicu ima nasilje kao odgovor .
U svojoj je poruci za Kampanju bratstva papa Franjo naglasio da je oproštenje, koliko god teško, jedini način da se prevlada bijes i nasilje, da bi se ponovo došlo do mira. Iskustvo je to koje otac Chiera svakodnevno živi sa svojom “djecom ulice”. Oprost znači da mi moramo dati mogućnost drugome – rekao je otac Chiera – Možda su pogriješili, ali mi im dajemo priliku da se poprave, vjerujemo u njihovu dobrotu. Danas se više ne vjeruje u dobrotu ljudskog bića. Mi to uočavamo s mladima. Mladi koje mi prihvaćamo dirnuti su u nutrini kad ih prihvaćamo takve kakvi jesu, ne sudimo ih, ne želimo ni znati njihovu prošlost! Oni ne vjeruju u vrijednosti, ne vjeruju da imaju mogućnosti. Oni prihvaćaju biti ubijeni i kažu da to zaslužuju, jer su krenuli lošim putem. Oni ne opraštaju; tek kada vide da im mi opraštamo – naglasio je otac Chiera – to im pomaže da oproste, a kada uspiju oprostiti ocu i majci, onima koji su im učinili zlo, oprostiti sebi, tek tada uspijevaju ići dalje.
Osnivač je udruge „Casa do Menor” odgovorio također na pitanje širenja nasilja među djecom i mladima u Italiji koje se sada uočava u pojavi dječjih bandi. Poslušajmo vapaj te djece i mladih! Što nam žele reći? Nemojmo samo reći: oni su banditi – rekao je otac Chiera i protumačio – kad smo to rekli, nismo ništa riješili. Kada se vaše dijete drogira, kada ide lošim putem, pitajte ga: zašto? Pitajte ga osjeća li se voljeno? Druga stvar: pitajte ga zbog čega trpi budući da se tako ponaša? To su dva ključna pitanja koja otvaraju srce da biste se približili, ali ne sudili; da biste se približili i dopustili da budete suđeni – istaknuo je otac Chiera.
(rv/kmc)