HomevestiBrifing o susretu o zaštiti maloljetnika u Crkvi: Uskoro konkretne inicijative

Brifing o susretu o zaštiti maloljetnika u Crkvi: Uskoro konkretne inicijative

Na slici: Posljednji brifing o susretu održanom u Vatikanu o zaštiti maloljetnika u Crkvi; 24. februara 2019.  (ANSA)

U nedjelju je održan posljednji brifing posvećen susretu o zaštiti maloljetnika u Crkvi, na kojem je, među ostalim, najavljeno objavljivanje novog motu proprija pape Franje, te ustanovljenje posebne skupine stručnjaka koji će pomagati biskupskim konferencijama i biskupijama u teškoćama

Na posljednjem brifingu posvećenom susretu o zaštiti maloljetnika u Crkvi, održanom jučer na Patrističkom institutu Augustinianumu, najavljen je novi motu proprij pape Franje o zaštiti maloljetnika i ranjivih osoba, koji će popratiti novi zakon Države Grada Vatikana i Smjernice za vikarijat Grada Vatikana. Najavljeno je također da će Zbor za nauk vjere objaviti priručnik (vademekum) koji će pomoći biskupima u cijelom svijetu jasno shvatiti svoje dužnosti i zadaće. Osim toga, bit će ustanovljen „task force“, odnosno skupina stručnjaka koji će pomoći biskupskim konferencijama i biskupijama u nevolji.

Na tom četvrtom i posljednjem brifingu, pater Federico Lombardi, predsjednik Vatikanske zaklade Joseph Ratzinger – Benedikt XVI. i moderator susreta, zatražio je oprost za počinjeno zlostavljanje te opisao prve jasne znakove činjenice da se put zaštite djece nastavlja i ostaje prioritet Crkve. Pred prisutnim je novinarima pater Lombardi ponovno istaknuo da su se posljednjih dana u Sinodskoj dvorani najčešće čule riječi ‘odgovornost’, ‘polaganje računa’ i ‘transparentnost’, te da su poput opreme koju sudionici nose sa sobom. Sada valja nastaviti ostvarivati brojne predložene ideje i prijedloge – primijetio je p. Lombardi.

I kardinal Oswald Gracias, predsjednik Indijske biskupske konferencije i član Organizacijskoga odbora, govorio je o rezultatima susreta u Vatikanu, zajedno s patrijarsima, kardinalima, nadbiskupima, biskupima, redovničkim poglavarima i odgovornima iz cijeloga svijeta. Vraćam se kući svjestan da zaštita maloljetnika treba biti predmet stalnoga zauzimanja, i to svih nas – rekao je kardinal te dodao – Učeći na pogreškama iz prošlosti, Crkva treba biti na prvoj crti, treba biti uzor.

Malteški je nadbiskup Charles J. Scicluna, drugi tajnik Zbora za nauk vjere i član Organizacijskoga odbora, istaknuo promjenu srca i smisao hodočašća. Riječ je o perspektivi koja je dovela do priznavanja zlostavljanja maloljetnika sramotnim zločinom, kao i njegovo prikrivanje. Desetljećima smo se koncentrirali na zločine – kazao je – ali sada smo shvatili da je prikrivanje jednako sramotno. Mislim da je to vrlo važno – istaknuo je nadbiskup Scicluna.

Nadbiskup je, osim toga, još jednom podsjetio da je vrlo važno saslušati žrtve, te pohvalio izlaganjā ženā, rekavši da su ona bila poput svježega zraka uz koji valja nastaviti ići u ispravnom smjeru. Posebno je zahvalio Valentini Alazraki, novinarki i spisateljici, dopisnici za meksičku televiziju Noticieros Televisa, koja je na susretu u Vatikanu, osim isticanja transparentnosti, govorila o odnosima koji bi trebali postojati između novinarā i članova Crkve, koji bi trebali biti gotovo poput saveza. Riječ je o tomu da trebaju surađivati – kako je rekla novinarka – bez šutnje ili izjava „bez komentara“, kako bi se postigla ispravna informacija, i to u kratkom vremenu.

Važnost otvorenoga uzajamnog slušanja, uz govor istine i bez predrasudā, istaknuo je pak Paolo Ruffini, pročelnik Dikasterija za komunikaciju. Nažalost, nerijetko loše vijesti imaju veći odjek u odnosu na one dobre, ali ne smijemo izgubiti sposobnost za to da vidimo i ispričamo dobro i lijepo. Nitko nije savršen i opasno je očekivanje onoga tko to želi biti – kazao je te istaknuo – Istina je odredište koje zahtijeva hrabrost, a ne dopušta ni povlastice ni predrasude, ni prečice, ni slijepe ulice ili prikrivanje. Istina zahtijeva hrabrost u govoru i u slušanju – rekao je na kraju pročelnik Dikasterija za komunikaciju.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: