HomevestiCrkva mora neprestano biti instrument milosrđa

Crkva mora neprestano biti instrument milosrđa

Zadatak ovog Dikasterija jest da plodovi Godine milosrđa i dalje žive u zajednici vjernika, naglasio je Sveti Otac. „Crkva je Jubilej milosrđa proživjela u velikoj vjeri i snažnoj duhovnosti, posebno u ponovnom otkrivanju  sakramenta pomirenja. Ne možemo si stoga dopustiti da se taj veliki entuzijazam razvodni ili zaboravi“, istaknuo je Papa. „Na Crkvi je velika odgovornost da bez prestanka nastavi bivati sredstvom milosrđa. Tako će se prihvaćanje Evanđelja percipirati i živjeti kao spasonosni čin, koji životu pojedinca i društva donosi pun i konačni smisao.“

„Navještaj milosrđa, konkretan i vidljiv u stilu života vjernika, spada na zalaganje svakog evangelizatora, koji je osobno iskusio poziv na apostolat upravo u sili učinjenog mu milosrđa“.  Sveti Otac podsjeća na riječi apostola Pavla, iz Prve poslanice Timoteju, koje navjestitelji evanđelja nikada ne bi smjeli zaboraviti: „Isus Krist dođe na svijet spasiti grešnike, od kojih sam prvi ja. A pomilovan sam zato da na meni prvome Isus Krist pokaže svu strpljivost i pruži primjer svima koji će povjerovati u njega za život vječni“ (1 Tim 1,15-16).

Govoreći pobliže o temi evangelizacije, Papa je ustvrdio kako je potrebno uvijek iznova otkrivati da evangelizacija po svojoj prirodi pripada Božjem narodu, i to u prvom redu po doprinosu koji pojedini narodi s pripadnom kulturom nude hodu Božjeg naroda. Raznolikosti su „autentični darovi što izriču beskrajnu raznolikost stvaralačkog Očevog djelovanja i ulijevaju se u jedinstvo Crkve, da umnože potrebno jedinstvo te postanu sjeme spasenja, preludij sveopćeg mira i konkretno mjesto dijaloga“.

Drugi aspekt pripadnosti evangelizacije Božjem narodu je samo zajedništvo. Po pozivu što nadilazi svaku pojedinu osobnu otvorenost, postaje se dijelom “složene mreže međuljudskih odnosa”, u iskustvu dubokog jedinstva i ljudskosti zajednice vjernika. To je važno za naše vrijeme, u kojem se snažno nameće nova kultura, fascinantna zbog tehnoloških postignuća, ali obilježena nedostatkom  pravih međusobnih odnosa i interesa za drugog, poručio je Sveti Otac.

Crkva spada među rijetke pojavnosti koje poznaju narod, te znaju vrednovati kulturno, moralno i religiozno bogatstvo što sačinjava identitet čitavih naraštaja. „Stoga – istaknuo je Papa – važno je ući u srce naših ljudi, kako bi otkrili osjećaj za Boga i njegovu ljubav, koji nudi povjerenje i nadu, te omogućava miran pogled u budućnost“. „Ako smo još uvijek kadri gledati u dubinu, moći ćemo ponovno pronaći iskonsku želju za Bogom u srcu mnogih koji su i ne htijući upali u ponor ravnodušnosti. Radost evangelizacije može ih dotaknuti i povratiti im snagu za obraćenje“  – zaključio je Papa – poželjevši Dikasteriju za Novu evangelizaciju uspješan rad u pripremi prvog Svjetskog dana siromašnih, koji će se održati 19. novembra.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: