Hodočašće župe sv. Ane i Joakima iz Šapca u godini milosrđa
U subotu 21. maja Beogradska nadbiskupija imala je veliku radost da dočeka hodočasnike župe sv. Ane i Joakima iz Šapca, koje je predvodio velečasni Anton Kragol. Po dolasku u nadbiskupiju, verni narod je dočekao lično mons. Stanislav Hočevar, nadbiskup beogradski. On je hodočasnike proveo kroz kuću Nadbiskupije, gde ih je upoznao sa istorijatom zgrade bivše austrijske ambasade, sa obnovom, posebno mozaicima velikog umetnika isusovca p. Marka Ivana Rupnika.
Nakon prijema, ispred kipa Presvete Bogorodice ’’Majke jedinstva’’ u vrtu, otpočela je molitva, posle koje se krenulo procesijom do crkve Krista Kralja. Ispred posvećenih vrata hodočasnici su se zajedno sa Preuzvišenim, kao i sa sveštenstvom: vlč. Antonom, don Jovanom Vejinom, sudskim vikarom nadbiskupije i vlč. Ivanom Poletom, žunikom jagodinskim pomolili, a onda i prošli kroz ’’vrata milosrđa’’. Zatim je usledilo pokorničko bogosluženje, u okviru kojeg je don Jovan Vejin, održao omiliju. On je verne podstakao na pitanje šta je to hrišćanski život, ali i kako voditi borbu sa grehom, podsetivši da niko, ubrajajući naravno i sveštenstvo, nije pošteđen raznih iskušenja. Kao zaključak, postavio je pitanje da li nam je žao zbog greha, a onda još dublje da li nam je žao što nam nije žao što smo grešili. Nakon nadahnutih reči prečasnog don Jovana, vernici su pristupili svetoj ispovesti. Za vreme ispovesti bio je izložen na klanjanje i Presveti sakrament.
Svetom misom načalstvovao je Preuzvišeni nadbiskup i tom prilikom pričestio hodočasnike. Evharistijsko slavlje predstavljalo je centralni događaj hodočašća. Posle mise, prešlo se u dvoranu, gde su se vernici okrepili i uživali u razgovoru sa svojim pastirom. Neke od njih smo pitali za utiske o ovom danu. Katarina Rapkić (28), istakla je: Lepo smo se proveli. Zaista smo divno ugošćeni. Nadam se da će svako od nas u svom srcu poneti iskustvo ovog hodočašća. Posebno bih izdvojila vreme koje provodimo sa svojim biskupom, to je za nas koji nemamo toliko često prilika za to, posebna radost! Marta Milićević (57), nam je rekla: Hvala papi za Godinu milosrđa i što je izabrao da milosrđe, kao pojam koji je savremeni čovek zaboravio, kroz svoj pontifikat oživi. Hvala dragom ocu nadbiskupu Stanislavu Hočevaru, na ovom prijemu. Prvi put sam u Nadbiskupiji i ovo je veliki blagoslov za mene. Beseda don Jovana bila je zaista poučna. Iskreno se nadam da su ovi susreti vernika iz Beogradske nadbiskupije sa svojim nadbiskupom, uvod za susret i sa Svetim ocem, ovde u Srbiji.
(kmc)