Južni Sudan: Biskup pozvao vjernike da se mole za njegovu zemlju
Južni Sudan je nakon višedesetljetnih nastojanja i borbi za političku samostalnost, 2011. godine proglasio neovisnost, no u toj najmlađoj državi na svijetu stanje je od njezina rođenja vrlo burno. Napetosti su pak eskalirale u decembru 2013. godine kad je predsjednik Salva Kiir Mayardit smijenio tadašnjeg potpredsjednika Rieku Macharu. Izbio je građanski rat između vladajućih i pobunjenika, a na čelo potonjih je stao smijenjeni Potpredsjednik, dok su borbe prerasle u etničke sukobe i to između pripadnika naroda Dinka i Nuera.
Prema procjenama Ujedinjenih naroda, u Južnom Sudanu je od početka sukoba poginulo nekoliko desetaka tisuća ljudi, a druge procjene govore o više od 50 tisuća poginulih. Milijun južnosudanskih izbjeglica nalazi se izvan zemlje, dok su tisuće ljudi interno raseljene. Osim toga unutarnji sukobi kao i poljoprivreda koja je ovisna o kiši povećavaju opasnost od gladi u toj zemlji.
U razgovoru za našu radijsku postaju biskup Eduardo Hiiboro Kussala, aktualni predsjednik Sudanske katoličke biskupske konferencije, osvrnuo se na stanje u Južnom Sudanu. Podsjetio je da su vladajući i pobunjenici prošle godine u Adis Abebi postigli mirovni sporazum, no umjesto prekida sukobâ i početka izgradnje zemlje, sporazum se nije poštivao, slično kao i onaj prethodni iz 2015. godine. Biskup je napomenuo da se rat nastavlja i da svi u toj afričkoj zemlji jako trpe zbog tog sukoba. Upozorio je da ne postoji pogodno ozračje za dijalog, svi su napeti, no Crkva nastavlja uvijek iznova pozivati na dijalog između vladajućih i pobunjenika kako bi se izgladila situacija.
Katolički prelat je pozvao međunarodnu zajednicu da pomogne Južnom Sudanu postići mir, te je na kraju razgovora potaknuo vjernike da se mole za Južni Sudan jer molitva može promijeniti stvari. Biskup je također pozvao ljude da materijalno pomognu izbjeglicama koji se nalaze izvan zemlje kao i onima koji su interno raseljeni.
Podsjećamo kako je papa Franjo 4. veljače ove godine, nakon molitve Anđeoskog pozdravljenja, najavio da će se 23. februara održati Dan posta i molitve za mir, posebno za ratom pogođene narode Demokratske Republike Kongo i Južnog Sudana. Sveti je Otac pritom pozvao ne samo vjernike, već i nekatolike kao i nekršćane da se pridruže toj inicijativi na način koji im se čini najprikladnijim.
(rv/kmc)