HomevestiKard. Parolin: Nismo otoci, osjećaj zajedništva pomaže u žalosti

Kard. Parolin: Nismo otoci, osjećaj zajedništva pomaže u žalosti

Naslovnica knjige novinara Mimma Muola

Papin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, sudjelovao je putem videoporuke na internetskom predstavljanju najnovije knjige novinara Mimma Muola pod naslovom „Per un’altra strada – La Leggenda del Quarto Magio“ (Drugim putom – Legenda o četvrtom mudracu). Poruka je prikazana na Facebook stranici, kao i na YouTube kanalu nakladničke kuće Edizioni Paoline

Riječ je o raskrižju u koje se stječu tokovi višestrukog znanja, od onog povijesnog do biblijskog, od teološkog do filozofskog, koji tekst pretvaraju u pravi odgojni roman – tako je kardinal opisao roman koji je interpretacija legende o četvrtom mudracu, Artabanu, metafori života suvremenog čovjeka u potrazi za Bogom. Kardinal Parolin je istaknuo da roman sadrži presudna pitanja s kojima se suočavaju muškarac i žena u svim vremenima, a tiču se postojanja Boga, smisla Mesijine smrti, rođenja Djevice te drame čovjekove boli.

Prema riječima kardinala Parolina, važan je narativni spoj u kojem autor spaja niti povijesti spasenja s ljudskim svakodnevnim životom koji se sastoji od istraživanja, padova, uspona, potrebe za pronalaženjem Božjih tragova. Središnja poruka knjige – kako je rekao kardinal – jest da nije važno stižemo li rano ili kasno, važno je nikada ne izgubiti okus, strast i želju za susretom s Gospodinom života, ono što nas čini svjesnima da smo otkupljene žene i muškarci.

Predstavljajući knjigu kardinal je istaknuo tri bitne točke u kojima raspoznaje očitu podudarnost s nekim ključnim porukama koje je u nekoliko navrata istaknuo papa Franjo. Prije svega zadržao se na potrebi blizine, djelovanja u duhu zajedništva, a ne kao otoka; to je ono što i Papa često ponavlja, posebno u ovo vrijeme pandemije. Pritom je citirao katehezu na općoj audijenciji 2. rujna: “Da bismo izišli bolji iz ove krize, moramo to učiniti zajedno. Zajedno, a ne sami, zajedno. Sami ne, jer ne možemo! Ili to radimo zajedno ili uopće ne radimo. Moramo to učiniti svi zajedno, solidarno. Danas bih želio naglasiti tu riječ: solidarnost”.

Na temelju Muolova teksta, kardinal Parolin se ponovno pozvao na Papu kada nas poziva da volimo, Isusovim stilom, ne samo one koji su nam bliski i one koji nas vole, već i one koji su nam daleko, strance, naše neprijatelje. To je polog kršćanske mudrosti. U knjizi je četvrti mudrac napadnut krivnjom zbog protjerivanja trojice mudraca iz kaste koju je vodio dekan Assim. Izolacija i očaj čine se jedinim mogućim putom. Ipak, tek kad osvijestimo vlastitu krhkost i malenkost, pred nama se otvara zagrljaj milosrđa, koji nas umiruje i omogućuje nam da nastavimo svoj put obnovljenim srcem. Grijeh nije zadnja potrebna riječ – istaknuo je kardinal.

Autor, koji je inspiraciju za pisanje te knjige pronašao u  propovijedi svog župnika na dan Bogojavljenja, objasnio je razloge aktualnosti te velike prispodobe, a ne povijesnog romana. Četvrti mudrac na putu upoznaje one koji bi mogli biti današnje izbjeglice – napomenuo je – sreće prostitutku prisiljenu na trgovinu ljudima, upoznaje majku koja želi spasiti svoje dijete od vjerskog progona. Neće nas spasiti filozofija – citirao je Benedikta XVI. – već susret. Knjigu je preporučio svima, jer to nije ispovjedna knjiga. Moramo naučiti znanost ljubavi, to je temeljno pitanje koje nadilazi predrasude – istaknuo je autor.

(vn/kmc)

FOLLOW US ON: