HomevestiKardinal Parolin: Ne može postojati Bliski istok bez kršćana

Kardinal Parolin: Ne može postojati Bliski istok bez kršćana

Preksinoć je u Rimu organiziran događaj posvećen progonjenim kršćanima u svijetu zbog vjere, osobito mučenicima u Siriji i Iraku. Kako bi se pobijedila ravnodušnost koja općenito vlada u svijetu protiv progonjenih kršćana, kao poseban simbol izabran je Kolosej, osvijetljen crvenom bojom mučenika. Istovremeno u crveno je osvijetljena i crkva svetog Pavla u Mosulu, gradu koji je nedavno oslobođen okupacije ekstremista islamske države, koji su protjerali cijelu kršćansku zajednicu, i maronitska katedrala svetog Ilije u Aleppu, gradu simbolu rata koji već sedam godina razara Siriju.

Na tom događaju koji je organizirala humanitarna organizacija „Pomoć Crkvi u nevolji“, pozdrav i blizinu pape Franje svima onima koji su se diljem svijeta ujedinili kako bi podsjetili na progonjene kršćane, prenio je Papin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, upozorivši na šutnju, ravnodušnost i otpor svijeta prema tjelesnom i moralnom trpljenju progonjenih zbog svoje vjere. Danas, kao i u prvim stoljećima – rekao je kardinal citirajući Papu – Crkva je Crkva mučenika i Flavijev amfiteatar nas podsjeća na to. Sjećamo se svih žrtava mržnje i svih koji su lišeni vjerske slobode, žaleći se na širenje mentaliteta koji ne daje prostora za drugoga, ne uključuje, već uništava.

Kardinal Parolin posvjedočio je za post i molitvu koju je Sveti Otac posvetio 23. februara Južnom Sudanu i Demokratskoj Republici Kongo, ali općenito i svim zemljama koje su u ratu; istaknuo je zauzetost i neprestanu potporu Svete Stolice za mir na Bliskom istoku kojemu se humanitarno pomaže i koji je uključen u projekt pregovora. Ne može postojati “Bliski Istok bez kršćana i bez njihovog doprinosa” – rekao je kardinal Parolin i potaknuo –  potrebno je vratiti se Bogu kako bi bili umjetnici mira i obnovili ljudske i društvene odnose. Prisustvovati ovom događaju organizacije „Pomoć Crkvi u nevolji“, znači također isticati Gospodinovu moć koja djeluje u mučenicima današnjice – naglasio je kardinal Parolin i dodao – oni su kao zrno pšenice koje donosi plod, svjedoci Kristove poruke spasenja.

Nakon toga je glavni tajnik Talijanske biskupske konferencije monsinjor Galantino Nunzio istaknuo da u svijetu kao što je naš sa sve manje oduševljenih svjedoka za evanđelje, u svijetu koji sve čini kako bi smanjio obnoviteljsku snagu evanđelja, mi smo tu da kažemo hvala tolikim svjedocima. Njihovo mučeništvo govori da ima smisla ostati vjerni Isusu. Trebamo se ne samo osjećati blizu njima, nego snažno činiti sve kako bismo zaustavili nasilje počevši od zle logike zakona protiv blasfemije koji se provodi istinskim sredstvima ugnjetavanja .

Prije nego što je osvijetljen Kolosej, govorio je predsjednik Europskog parlamenta, Antonio Tajani, zatim su prikazane dirljive slike iz ratom razrušene Sirije.  Potom su pred stotinama ljudi unatoč hladnoći i kiši svjedočili  Ashiq Mesih i Eisham Ashiq, muž i najmlađa kći Azije Bibi koja je zatvorena od 2009. godine u Pakistanu na temelju strašnog zakona o blasfemiji; i Rebeka Bitrus, djevojka iz Nigerije koja je dvije godine bila zarobljenica Boko Harama, a koje je jučer primio Sveti Otac. Događaj je završio zajedničkom molitvom Pija XII. za  trpeću Crkvu koju je pročitao kardinal Mauro Piacenza.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: