HomevestiKardinal Turkson: Ojačati solidarnost i prijateljstvo tijekom razdoblja koronavirusa

Kardinal Turkson: Ojačati solidarnost i prijateljstvo tijekom razdoblja koronavirusa

U poruci objavljenoj povodom izvanrednog stanja zbog epidemije novim koronavirusom (COVID-19), pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja apelirao je na države i njihove građane da pojačaju uzajamnu solidarnost

Proživljavamo dane velike zabrinutosti i sve većega nemira, dane u kojima koronavirus (COVID-19), pred kojim se zaustavljaju sve najznačajnije aktivnosti, poput gospodarstva, poduzetništva, rada, putovanja, turizma, sporta, pa čak i bogoštovlja, na svjetskoj razini prijeti ljudskoj krhkosti i ranjivosti prividne sigurnosti utemeljene na tehnologiji – stoji u poruci koju je kardinal Peter Turkson, pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja, upravio predsjednicima biskupskih konferencija, biskupima zaduženima za pastoral zdravlja, zdravstvenim, socijalnim i pastoralnim djelatnicima, građanskim vlastima, oboljelima i njihovim obiteljima te volonterima i svim ljudima dobre volje.

Porukom koja započinje riječima „Mir vama!“ spomenuti se Dikasterij želio ujediniti s glasom Svetoga Oca, obnavljajući tako solidarnost Crkve sa svim zaraženima, žrtvama i njihovim obiteljima, kao i svim zdravstvenim djelatnicima koji su angažirani na prvoj crti i ulažu svu svoju snagu u liječenje oboljelih. Kardinal Turkson je, među ostalim, podsjetio da su Sveti Otac i neki državni čelnici pokazali solidarnost s najugroženijim zemljama donirajući medicinske proizvode i pružajući im financijsku pomoć. Izrazio je pritom nadu da će se u tu potporu uključiti svi, posebice pomažući zemljama sa slabijim zdravstvenim sustavom.

Nadamo se da će ovaj trenutak velike potrebe biti dobra prigoda za jačanje solidarnosti i blizine među državama, kao i za jačanje prijateljstva među ljudima. Ovo je vrijeme za promicanje međunarodne solidarnosti u razmjeni oruđa i sredstava. Naravno, taj virus, kao i svaka izvanredna situacija, ukazuje na velike nejednakosti koje su karakteristične za naše društveno-gospodarske sustave; odnosno nejednakosti u dostupnosti ekonomskih sredstava, zdravstvenih usluga, kvalificiranog zdravstvenog osoblja i znanstvenih istraživanja – stoji u tekstu.

Kardinal Turkson također je istaknuo da je ovo dobra prigoda da svaka osoba shvati važnost bratstva, kada nam solidarnost, izvirući iz ljubavi koja se žrtvuje za druge, pomaže da u drugome ne vidimo sredstvo, već bližnjega. Vrijednost solidarnosti također ima potrebu utjeloviti se. Mislimo na bližnjega u kući, uredskog kolegu, školskog prijatelja, a prije svega na liječnike i medicinske sestre koji se izlažu riziku od zaraze kako bi pomogli zaraženima – poručio je kardinal i objasnio da ti zdravstveni djelatnici žive i upućuju na smisao otajstva Uskrsa, a to je darivanje i služenje.

Već nas papa Franjo u svojoj Korizmenoj poruci za 2020. godinu poziva da s obnovljenim srcem razmatramo otajstvo Uskrsa, otajstvo Isusove smrti i uskrsnuća, te da slobodno i velikodušno prihvatimo njegovo darivanje samoga sebe, njegovu patnju do smrti kao dar iz ljubavi prema čovječanstvu. Zagrljaj Isusove patnje – kako nam kaže papa Franjo – postaje zagrljaj svih oboljelih našega svijeta, uključujući i sve one koji su pogođeni virusom COVID-19 – istaknuo je kardinal Turkson i dodao – Oni su danas izraz Krista koji pati, kao i nesretnika iz prispodobe o dobrom Samarijancu, te im trebaju konkretne geste blizine čovječanstva.

Pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja poručio je, osim toga, da smo u korizmi pozvani na hod koji je još dublje ukorijenjen u onome što podupire duhovni život, odnosno u molitvi, postu i milostinji. Osim toga, pozvao je na molitvu Bogu Ocu da umnoži našu vjeru, pomogne bolesnima u ozdravljenju i podrži zdravstvene djelatnike u njihovom poslanju, te potaknuo da se izbjegne stigmatizacija oboljelih jer bolest ne poznaje granice ni boju kože.

Molimo političke i gospodarske vlasti da ne zanemaruju socijalnu pravdu i potporu gospodarstvu i istraživanju sada kada virus, nažalost, stvara novu gospodarsku krizu. Nastavit ćemo na sve načine podržavati napore zdravstvenih djelatnika i zdravstvenih struktura diljem svijeta, posebice u najudaljenijim i najtežim područjima, uzdajući se u djelatnu solidarnost svih – poručio je kardinal Peter Turkson i zaključio – Molimo Duha Svetoga da prosvijetli napore znanstvenika, zdravstvenih djelatnika i vlasti, a sve pogođene zarazom povjeravamo zagovoru Blažene Djevice Marije, Majke svih ljudi.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: