HomevestiKirgistan: Isusovački misionar komentira nedavne izbore u toj zemlji

Kirgistan: Isusovački misionar komentira nedavne izbore u toj zemlji

U Kirgistanu su se 15. oktobra ove godine održali predsjednički izbori na kojima je pobijedio Sooronbai Jeenbekov s 55 posto glasova. Kirgiški predsjednik u odlasku, Almazbek Atambajev, komentirao je da su ovi izbori prvi slobodni i mirni izbori u toj zemlji te time predstavljaju temeljnu etapu na putu prema konsolidaciji demokracije u čitavoj središnjoj Aziji.

Smjer kojim je krenula politika u Kirgistanu jest ispravan, no pred njom je još dug i mukotrpan put – rekao je pater Adam Malinowski, isusovački misionar u gradu Džalal Abadu. U danima pred izbore atmosfera je bila ponešto napeta – nastavio je misionar – no izborni je dan prošao mirno i bez posebnih provokacija. Mogla se osjetiti atmosfera slobode jer se moglo birati među tri kandidata. Nažalost, moram također reći da su neki pokušali kupiti glasove – kazao je.

Teško je procijeniti kako će izgledati budućnost – nastavio je poljski isusovac – Pobjednik izbora je bio favorit predsjednika u odlasku i možda će nastaviti njegov politički smjer te pritom također omogućiti miran život Almazbeku Atambajevu i njegovim pristašama.

No usprkos ostvarenom napretku, promatrači upozoravaju da nije posvuda zajamčen liberalni i demokratski sustav. Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) napomenula je da je, općenito gledajući, Kirgistan dao pozitivan primjer kad je riječ o organizaciji izbora i mirnoj primopredaji vlasti, no potužila se da i dalje postoje zabrinjavajuće situacije.

Izbor Askara Akajeva koji je svrgnut s vlasti 2005. godine, kao i Kurmanbeka Bakijeva koji je svrgnut 2010., OESS je označio „nedostatno transparentnim“. Do ovih izbora građani te srednjoazijske zemlje nisu imali mogućnost birati među toliko kandidata.

Za OESS je naročito sumnjiv velik broj glasova koje je dobio pobjednik. Njegov protukandidat, poslovni čovjek i naftaš Omurbek Babanov, više se puta potužio na korištenje svih mogućih sredstava kako bi se izvršio pritisak na glasače. Prema konačnim rezultatima, Jeenbekov je dobio 55 posto glasova, a Babanov 34 posto. No predizborne su ankete upućivale na manju razliku, zbog čega OESS sumnja u vjerojatnu „trgovinu glasovima“.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: