HomevestiMsgr. Castillo Mattasoglio: Pandemija naglašava individualizam

Msgr. Castillo Mattasoglio: Pandemija naglašava individualizam

Na slici: U katedrali u Limi klupe zauzimaju fotografije žrtava koronavirusa

Peru je, nakon Brazila, druga zemlja po broju zaraženih u Latinskoj Americi. Crkve su još uvijek zatvorene za vjernike

Peru je, nakon Brazila, druga zemlja po broju zaraženih u Latinskoj Americi. Od marta je zabilježeno više od 240.000 zaraženih, gotovo 130.000 izliječenih i više od 7000 preminulih od bolesti COVID-19. Crkve su još uvijek zatvorene za vjernike. Nakon popuštanja restriktivnih mjera, koje je započelo 31. maja, lokalnom je stanovništvu dopušteno izići iz svoga doma na nekoliko sati. Najviše je pogođeno područje glavnog grada Lime, gdje se nalazi više od polovice slučajeva, među ostalim, zbog velike gustoće stanovništva i izraženog siromaštva.

Nadbiskup Lime, monsinjor Carlos Castillo Mattasoglio, u razgovoru je za našu radijsku postaju istaknuo da je na izbijanje zaraze početkom ožujka Vlada odgovorila u kratkom vremenu te započela s izolacijskim mjerama kako bi zaustavila pandemiju. Tijekom mjeseci pojavili su se ozbiljni problemi koji su povećali rizik od širenja zaraze. Naime, većina stanovništva odlazi u potragu za malim poslovima koji jamče opstanak njima i njihovim obiteljima. Drugi je problem povezan sa stanovanjem jer, primjerice, ima mnogo obitelji koje žive u samo jednoj sobi.

Nadbiskupija Lima ima 125 župa i oko pet milijuna stanovnika. Među njima je dva milijuna siromašnih koji nisu u stanju potpuno poštovati norme, što je pogodovalo širenju zaraze na tržnicama i na ulici. Tri milijuna stanovnika pripada srednjoj klasi koja je danas izložena riziku od gubitka posla. Mnogi nemaju vode, struje ili kućanskih aparata, a komunikacija se uspostavlja putem mobitela. Siromašna djeca ne mogu slijediti nastavu na daljinu. Malen je broj zaraženih i preminulih u najbogatijem sloju stanovništva, kojemu pripada oko 500.000 ljudi.

Monsinjor Castillo Mattasoglio kazao je također da su na području nadbiskupije organizirali javne kuhinje te imaju volontere koji siromašnim obiteljima dostavljaju obroke. Sa zdravstvenom krizom promijenio se i odnos prema vjeri i molitvi – rekao je – Toliko nedostaje misa i euharistija u zemlji poput Perua, gdje ima mnogo praktičnih vjernika. Uvjeren sam, međutim, da postoji snažna želja vidjeti da se duhovni život brani zaštitom ljudskih života. Duhovno zajedništvo, unatoč svemu, ostaje moguće. To je mnogo pomoglo u izvanrednoj situaciji i vjerujem da je ojačalo vjeru u obiteljima.

Osim toga, nadbiskup je istaknuo da je pandemija izazov kako bismo kroz svoju solidarnost pokazali Božju ljubav. Često se osjećamo preplavljeno, ali pokušavamo ići naprijed s vjerom, gradeći Crkvu koja pomaže ponovno uspostaviti ljudske i društvene veze – kazao je i dodao – To je bitno za preživljavanje bilo kakvog budućeg izvanrednog stanja i za razumijevanje kako se suočiti sa složenom budućnošću. To je Crkva koja pruža potporu, blizu je oboljelima, preminulima i njihovim obiteljima, i koja se preobražava kako ne bi bila kruta i nesposobna za nove pristupe.

Nedostaju liturgijska slavlja, ali Crkva je postala središte života čitave društvene zajednice. Mi nismo nevladina organizacija, već svjedoci Gospodinove prisutnosti, čiji Duh potiče na kreativnost i solidarnost u izvanrednim situacijama. Crkva i dalje naviješta evanđelje, ali to čini tako da se narod više organizira i bude solidarniji, nadvladavajući grijeh individualizma. Mislim da je budućnost Crkve važna jer usred ozbiljnih problema ponovno otkrivamo sposobnost da budemo znak nade poput Isusa – rekao je nadbiskup Lime i zaključio da u ovom trenutku solidarnost postaje stvarna i hitna mogućnost u svijetu, kao i da siromašni te osiromašena i opljačkana priroda pozivaju da se ta nada konkretno ostvari.

(vn/kmc)

FOLLOW US ON: