HomevestiNadbiskup Auza: Iz Fatime dolazi poruka mira za današnji svijet

Nadbiskup Auza: Iz Fatime dolazi poruka mira za današnji svijet

Molitve Blaženoj Djevici Mariji za mir u svijetu, za Siriju, za Korejski poluotok, za prekid nasilja u Južnom Sudanu, u Somaliji, Jemenu, Srednjoafričkoj Republici, u Demokratskoj Republici Kongo, u Ukrajini i na svim drugim mjestima na kojima se vode sukobi – zatražio je, povodom hodočašća pape Franje u Fatimu, nadbiskup Bernardito Auza, apostolski nuncij i stalni promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima, govoreći u New Yorku o 100. obljetnici Gospina ukazanja u Fatimi, upravo na dan Papina putovanja, 12. maja.

Molimo također – dodao je nadbiskup – da se prestane s terorizmom; s vjerskim, etničkim i rasnim progonima; s totalitarnim represijama; da se ukinu karteli droge i organizirani kriminal, trgovina ljudima i drugi oblici suvremenoga ropstva, kao i različite pobune koje uzrokuju nasilje i mržnju.

Marija, veleposlanica mira

Stalna Marijina „misija“ veleposlanice mira – posebno je važna danas, u svijetu obilježenom s više od 50 sukobâ koje valja uvrstiti u kontekst koji je papa Franjo nazvao „trećim svjetskim ratom u dijelovima“. Vjernicima koji nisu kršćani, kršćanima koji imaju teškoća s katoličkom i pravoslavnom marijanskom pobožnošću, kao i katolicima koji su skeptični prema čudesnim ukazivanjima – napomenuo je među ostalim apostolski nuncij – ono što se dogodilo u Fatimi može izgledati kao praznovjerje ljudî dobre vjere, ali koji su naivni. U katoličkoj teologiji – napomenuo je – ono što se dogodilo u Portugalu spada u „privatne objave“.

Troje pastira vjerodostojni svjedoci

Kada Crkva prizna neku privatnu objavu – napomenuo je nadbiskup – katolici nisu pozvani vjerovati onako kako vjeruju u sadržaj Biblije. Riječ je, naime, o događajima koji su prihvaćeni kao vjerodostojni uz opreznost koju možemo nazvati vjerom. Za Crkvu su Lucija, Franjo i Jacinta vrlo vjerodostojni svjedoci. Svrha je tih privatnih objava pomoći ljudima bolje shvatiti i živjeti Isusovo poučavanje, u posebnom trenutku povijesti – objasnio je nadbiskup Auza.

Obraćenje je preduvjet za mir

Iz fatimskih se događaja može izvući temelj za mir i opće pouke za sve narode. Najhitnija je potreba istinskoga obraćenja kako bi se izgradili mir, bratstvo i solidarnost – istaknuo je apostolski nuncij te podsjetio da je papa Franjo potaknuo međunarodnu zajednicu na opće obraćenje, na obraćenje od idolopoklonstva novca koje može čitave narode dovesti do toga da zanemare siromašne. Bez takvoga obraćenja – primijetio je nadbiskup – mir će uvijek biti samo iluzija. Obraćenje je – istaknuo je – preduvjet za mir.

Mir kreće iz srca

Druga je opća pouka povezana s činjenicom da mir kreće iz srca. Nasljedovanje Marijina srca put je do mira – kazao je nadbiskup. Takvo je srce, kako je napisao Benedikt XVI., snažnije od oružja, i sposobno je promijeniti povijest. Ali ako srce nema mira, bit će vrlo teško biti graditelj i čuvar mira.

Molitva – oruđe mira

Treća se pak opća pouka odnosi na molitvu koja je oruđe mira, i može promijeniti svijet. Marija je tražila molitvu, jer je molitva – kako je kazao stalni promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima – prijeko potrebno sredstvo za promicanje mira.

Neka svi budu uključeni u zauzimanje za mir

Četvrta, i posljednja pouka koja se može izvući iz događajâ u Fatimi – kazao je nuncij – odnosi se na potrebu da se svi uključe u napore oko uspostave mira. Kako bi predala svoju poruku, Marija se ne obraća šefovima državâ, diplomatima ili vjerskim vođama, nego izabire troje jednostavne djece. Marija nam govori da svi imaju neku ulogu, čak i oni koje svijet smatra beznačajnima, nesposobnima ili premladima – istaknuo je nadbiskup Auza.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: