HomevestiNadbiskup Auza: Mir i suzbijanje siromaštva veliki su izazovi za cijeli svijet

Nadbiskup Auza: Mir i suzbijanje siromaštva veliki su izazovi za cijeli svijet

Sa siromaštvom se ne možemo suočavati isključivo gospodarskim putem, nego u svim njegovim društvenim dimenzijama, kako bismo svakom ljudskom biću zajamčili da se dostojno ostvari, i to u zdravoj sredini – istaknuo je nadbiskup Bernardito Auza, apostolski nuncij i promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima, govoreći u Staklenoj palači u New Yorku na 55. zasjedanju Povjerenstva za društveni razvoj, održanom o temi „Strategije za iskorjenjivanje siromaštva i postizanje održivoga razvoja za sve ljude“.

Mir i uklanjanje siromaštva valja graditi svakoga dana

Uklanjanje siromaštva, kao i mir, ne mogu se smatrati ciljevima postignutima jednom zauvijek, nego ih valja stalno graditi – objasnio je nadbiskup Auza. Riječ je o najvećem općem izazovu – dodao je, te navodeći riječi pape Franje, kao jedini put za postizanje aktivne snage mira istaknuo sjedinjenje snagâ svakoga pojedinca i društva u cjelini. Cilj je, naime, – prema nadbiskupovim riječima – istodobno postići građanski napredak i gospodarski razvoj.

U svijetu još uvijek ima mnogo socijalnih razlika i potrebe za mirom

U svijetu, nažalost, i dalje ima mnogo socijalnih razlika – primijetio je nadbiskup Auza te napomenuo kako se za mnoge ljude mir podrazumijeva i smatra stečenim pravom, dok za druge, i to za previše njih, mir ostaje daleki san. Nadbiskup se tako spomenuo milijunâ muškaraca i ženâ koji svakodnevno žive u sukobima, potaknutima  bezumnim nasiljem, mržnjom i strahom, ali i mjestâ koja su nekada bila smatrana sigurnima, ali su zbog nedostatka mogućnostî i sve većih društvenih napetosti postala nestabilna.

Ulagati u mlade kako bi ih se udaljilo od opasnosti ekstremizma

Ako se želi iskorijeniti siromaštvo i postići trajan mir, prema riječima stalnoga promatrača Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima, treba postojati volja da se prekinu siloviti sukobi, koji su glavni uzroci prisilnih migracija i mnoštvenoga preseljenja naroda. Potrebne su konkretne politike i ulaganja. Nadbiskup Auza stoga traži, primjerice, da se ulože napori kako bi se mladima pružilo školovanje, zaposlenje i mogućnostî koje će im omogućiti da sami daju važan prinos društvu i izgradnji mira, te da tako ne postanu žrtve ekstremističkih ideologija.

Pružiti zaštitu obitelji, starijim osobama i seliocima

Pozornost ima uvijek biti usmjerena na potisnute na rub društva, kao što su starije osobe koje su pridonijele gospodarskom bogatstvu, te i dalje obogaćuju društvo svojim iskustvom i poznavanjem – istaknuo je među ostalim nadbiskup. Ključna je pak uloga obitelji; nju, koja je pravi društveni amortizer, valja podupirati usmjerenim fiskalnim politikama. Razvoj koji je održiv za sve ljude trebao bi – prema nadbiskupovim riječima – obuhvatiti i selioce, izbjegle i prognane. Ne samo da moramo poštovati pravo svake osobe na seljenje, nego imamo i surađivati. I to u svrhu potpune integracije tih ljudi u zemljama prihvata – istaknuo je nadbiskup Auza.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: