Homevesti‘Novac bi trebao služiti, a ne gospodariti’

‘Novac bi trebao služiti, a ne gospodariti’

Budite pozorni na tri izazova: kvalitetno korištenje novca, poštenje i solidarnost – poručio je danas papa Franjo sudionicima konferencije „Poslovni vođe kao djelatnici ekonomske i socijalne uključivosti“, koju su organizirali Papinsko vijeće Pravda i mir te Međunarodna kršćanska unija poslovnih ljudi (UNIAPAC).

Sveti Otac je upozorio kako bi novac trebao služiti, a ne gospodariti. Novac nema neutralnu vrijednost, već dobiva vrijednost s obzirom na cilj i okolnosti za koje se koristi. Kad netko potvrdi neutralnost novca, potpada pod njegovu moć. Poduzeća ne bi smjela postojati kako bi stvarala profit, već da služe – smatra Papa. Ujedno je osudio „mutnu logiku“ tržišta, u kojem su krediti dostupniji i povoljniji onima koji posjeduju sredstva, a onima koji nemaju dovoljno sredstava teže su dostupni i to do te mjere da su najsiromašniji često prepušteni zajmodavcima bez skrupula. To se događa i na međunarodnoj razini – kazao je.

Papa se potom osvrnuo na drugi izazov za poslovne ljude: poštenje. Kazao je da je korupcija najgora društvena kuga. Za njega je ona idol i zakon džungle lišen svakog socijalnog razloga. Sveti Otac je rekao da svaki pokušaj korupcije, aktivni ili pasivni, predstavlja početak štovanja boga novca te je poručio kako su upravo brojni prvi kršćani u rimsko doba bili mučeni jer su odbili štovati idole.

Treći izazov je prema papi Franji solidarnost. Kazao je da bi pravedni odnos između menadžera i radnika trebale zahtijevati i poštivati sve strane. No, u isto vrijeme poduzeće je poslovna zajednica, u kojoj svi zaslužuju poštovanje i bratsko uvažavanje od svojih nadređenih, kolega i podređenih. Riječ je o poštovanju koje bi se trebalo proširiti i na mjesnu zajednicu.

Sveti Otac se u ovom kontekstu dotakao i teme useljenika i izbjeglica, podsjećajući prisutne poslovne ljude kako su brojni njihovi preci i sami bili useljenici, koji su izgradili svoja poduzeća i tvrtke. Pozvao ih je da surađuju u stvaranju radnih mjesta koja će omogućiti dostojan i stabilan posao, kako u mjestima odakle useljenici dolaze, tako i u ona u koja se useljavaju. Imigracija treba i dalje biti važan faktor razvoja – kazao je Papa te im je na kraju pred oči stavio primjer nadcarinika Zakeja kako bi svoje poslovne aktivnosti uvijek stavljali u službu općega dobra.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: