HomevestiObjavljen dokument Međunarodne teološke komisije o vjerskim slobodama

Objavljen dokument Međunarodne teološke komisije o vjerskim slobodama

Na slici: Obred ljubljenja križa na Veliki petak (katedrala u Bragi, Portugal, 19. aprila 2019.)  (ANSA)

Puni tekst dokumenta „Vjerska sloboda za dobrobit svih“ objavljen je prošlih dana na talijanskom jeziku na internetskoj stranici Međunarodne teološke komisije. Među ostalim, u njemu stoji da je vjerska sloboda, u svojoj individualnoj i društvenoj dimenziji, temelj svih drugih sloboda

Međunarodna teološka komisija, koju je 1969. godine ustanovio papa Pavao VI. i čija je zadaća pomagati Svetoj Stolici i Zboru za nauk vjere u ispitivanju najvažnijih doktrinarnih pitanja, prošlih je dana objavila dokument Vjerska sloboda za dobrobit svih. Teološki pristup suvremenim izazovima. U tekstu se predlaže suvremenije razumijevanje koncilske deklaracije Dignitatis humanae (O dostojanstvu čovjeka ili O slobodi vjere), objavljene 1965. godine.

Međunarodna je teološka komisija, među ostalim, podsjetila na riječi sv. Ivana Pavla II. koji je istaknuo da je vjerska sloboda temelj svih drugih sloboda i nezaobilazna potreba dostojanstva svake osobe. U enciklici Redemptoris missio, objavljenoj 1990. godine, papa Ivan Pavao II. upozorio je da vjerska sloboda nije samo jedno od prava, već uvjet svih sloboda kojima se jamči dobro svake osobe i čitavih naroda.

Autori dokumenta o vjerskim slobodama istaknuli su također da je papa Benedikt XVI. povodom Svjetskog dana mira 2011. godine rekao da je pravo na slobodu vjeroispovijesti ukorijenjeno u dostojanstvu ljudske osobe, s obzirom da smo duhovna, relacijska bića otvorena transcendentnom. Kako je upozorio nasljednik Ivana Pavla II., sloboda vjeroispovijesti nije pravo rezervirano samo za vjernike, nego za sve, zato što je to sinteza i vrhunac svih temeljnih prava.

Papa Franjo pak u svojim dokumentima i govorima ističe da je vjerska sloboda dragocjeni Božji dar namijenjen svima te osnovno jamstvo svakog drugog izraza slobode. Ona je također bedem protiv totalitarizma i odlučujući doprinos bratstvu među ljudima. Sveti Otac veliku pozornost posvećuje mnogim mučenicima našega vremena te žrtvama progona i nasilja iz vjerskih razloga, kao i ideologijama koje isključuju Boga iz života pojedinaca i zajednica.

U dokumentu se, među ostalim, ističe da kršćanstvo ne zatvara povijest spasenja unutar granica Crkve. Cijela ljudska povijest trebala bi se gledati u svjetlu Božje ljubavi koja želi da se svi ljudi spase i dođu do spoznanja istine (usp. 1Tim 2,4). Kraljevstvo je Božje već na djelu, iščekujući dolazak Gospodina koji će nas uvesti u njegovu puninu. Duh koji govori “Dođi!” (usp. Otk 22,17), koji čuje vapaj stvorenja (usp. Rim 8,22) i čini sve novo (Otk 21,5) donosi u svijet hrabrost vjere koja (usp. Rim 8: 1-27), na korist svima, podupire ljepotu razloga (logos) nade (1 Pt 3,15) koja je u nama i svakome daje slobodu da ga čuje i slijedi – stoji na kraju dokumenta.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: