Homeporuke i poslanicePapa Franjo: Neka jedinstvo u različitosti nadahnjuje medije u služenju općem dobru

Papa Franjo: Neka jedinstvo u različitosti nadahnjuje medije u služenju općem dobru

Pogledom Duha Svetoga mogu se nadvladati rasizam i ravnodušje. Istaknuo je to papa Franjo u poruci u prigodi Catholic Media Conference 2020, u kojoj, među ostalim, potiče na jedinstvo u ovo vrijeme obilježeno polarizacijama i u katoličkoj zajednici

U vremenu obilježenom također podjelama potrebna su sredstva komunikacije, kao i osobe, koji su sposobni graditi mostove i štititi život. Snažan je to poziv pape Franje na ujedinjavanje, unatoč razlikama, koji je uputio u poruci Udruzi katoličkoga tiska Sjedinjenih Američkih Država i Kanade (Catholic Press Association), u prigodi Konferencije katoličkih medija (Catholic Media Conference) koja se održava od 30. juna do 2. jula, i to prvi put virtualno, zbog pandemije. Ovogodišnja tema glasi „Zajedno dok smo odvojeni“ (Together While apart), a izražava osjećaj jedinstva unatoč distanciranju nametnutom zdravstvenom krizom.

Pozivajući se na prošlogodišnju Poruku za Svjetski dan sredstava društvene komunikacije, Papa je istaknuo koliko je bitno poslanje medija kako bi ljudi bili ujedinjeni, kako bi se smanjile udaljenosti, pružajući pritom potrebne informacije i otvarajući istini um i srce ljudi. Vrlo je važna ta svijest koja je već potaknula ustanovljenje prvih katoličkih novina u Sjedinjenim Američkim Državama, kako pokazuje slučaj novina „Catholic Miscellany“ [‘misəleni] koje je, 1822. godine, u Charlestoneu objavio biskup John England, a nakon kojega je uslijedilo osnivanje brojnih novina i časopisa, jer – napomenuo je Papa – danas kao i tada našim su zajednicama potrebni mediji kako bi informirali i povezivali.

 

Treba pomoći ljudima razlikovati dobro od zla

Ideal jedinstva u različitosti, u motu Sjedinjenih Američkih Država, treba nadahnuti i službu koju obavljate za opće dobro – stoji u poruci. Po mišljenju pape Franje ta je potreba još hitnija danas, u doba obilježeno sukobima i polarizacijama na koje, kako se čini, nije imuna ni katolička zajednica.

Potrebni su nam mediji sposobni graditi mostove, štititi život i rušiti zidove, vidljive i nevidljive, koji priječe iskreni dijalog i istinsku komunikaciju – napisao je papa Franjo te podsjetio da su također potrebni mediji koji mogu pomoći ljudima, a posebno mladima, razlikovati dobro od zla, donositi ispravne sudove utemeljene na jasnim i nepristranim prikazima činjenica, shvatiti važnost zauzimanja za pravednost, društvenu slogu i poštovanje zajedničkoga doma.

Zato su nam potrebni principijelni muškarci i žene – dodao je – koji štite komunikaciju od svega što bi ju moglo iskriviti ili usmjeriti na druge svrhe. Molim vas stoga da budete ujedinjeni i znak jedinstva među sobom – istaknuo je papa Franjo obraćajući se malim i velikim medijima, jer – primijetio je – u Crkvi nisu važne te kategorije. U Crkvi smo svi udovi samo jednoga tijela.

Komunikacija, osim toga, nije samo pitanje profesionalne stručnosti, nego je riječ o osobnom potvrđivanju istinitosti poruke koju prenosimo jer svaka komunikacija – prema Papinim riječima – ima svoj krajnji izvor u životu jednoga i trojstvenoga Boga, koji s nama dijeli bogatstvo svojega božanskog života i traži od nas da to blago prenosimo drugima, ujedinjeni u služenju Njegovoj istini.

 

Kršćanski komunikatori trebaju promicati istinu i ljudsko dostojanstvo

Istaknuvši da je važno imati pogled Duha, objasnio je da ćemo samo tako moći djelotvorno raditi kako bismo nadvladali bolesti rasizma, nepravde i ravnodušja. Moći ćemo također pomoći drugima razmotriti situacije i osobe očima Duha. Iako naš svijet prečesto govori pridjevima i prilozima, neka kršćanski komunikatori govore imenicama koje priznaju i promiču tihi zahtjev za istinom, te ističu ljudsko dostojanstvo. Tamo gdje svijet vidi sukobe i podjele, neka ga potaknu da dade glas zahtjevima siromašnih, potrebitih milosrđa i razumijevanja – poželio je Papa.

Neka duh zajedništva s rimskim biskupom, koji je uvijek bio razlikovni znak katoličkoga tiska u vašim zemljama, sve vas održi sjedinjenima u vjeri i snažnima u odnosu na prolazne kulturne mode koje ne odišu evanđeoskom istinom – istaknuo je papa Franjo te na kraju potaknuo na molitvu za mir u svijetu.

(vn/kmc)

FOLLOW US ON: