HomevestiPapa Franjo primio izaslanstvo Centra Simon Wiesenthal

Papa Franjo primio izaslanstvo Centra Simon Wiesenthal

Neću se nikada umoriti odlučno osuđivati svaki oblik antisemitizma, rekao je Papa te potaknuo na sijanje mira i njegovanje terena bratstva, i to ponajviše pred okrutnim ponovnim pojavljivanjem antisemitizma

Sijati mir i zajedno njegovati teren za bratstvo, ponajviše pred nemilosrdnim ponovnim pojavljivanjem antisemitizma – potaknuo je papa Franjo primivši u audijenciju izaslanstvo Centra Simon Wiesenthal. Papa se spomenuo 27. januara, dana oslobođenja nacističkoga kampa koji se nalazi u Poljskoj, te zazvao tišinu nasuprot – kako je rekao – verbalnom konzumerizmu koji se očituje u izvikivanju uvreda i suvišnim riječima.

Sveti je Otac oštro osudio antisemitizam i njegovo nemilosrdno ponovno oživljavanje u posljednje vrijeme, te uputio snažan poziv na ‘čišćenje’ terena od mržnje, sijući mir, ponovno uključujući marginalizirane, podupirući odbačene. Osim toga, pozvao je kršćane i Židove na zajedničku suradnju u svrhu njegovanja terena bratstva.

 

Odgajati za toleranciju i vjersku slobodu

Spomenuvši se kontakata između Svete Stolice i Centra Simon Wiesenthal, Papa je primijetio da je ta ustanova aktivna u cijelom svijetu u svrhu suzbijanja svih oblika antisemitizma, rasizma i mržnje prema manjinama. Centar je ustanovljen 1977. godine, na poticaj Simona Wiesenthala, austrijskoga Židova koji je veliki dio svojega života posvetio obnavljanju istine o nacističkom Holokaustu, pronalazeći odgovorne za te zločine kako bi ih predao pravdi.

Zajednička nam je želja da svijet učinimo boljim mjestom, u poštovanju ljudskoga dostojanstva; dostojanstva na koje svatko ima pravo u jednakoj mjeri, neovisno o podrijetlu, religiji i društvenom statusu – rekao je Papa te istaknuo – Vrlo je važno odgajati za toleranciju i uzajamno razumijevanje, za vjersku slobodu i promicanje društvenoga mira.

 

Trebamo pamtiti kako bismo zajamčili budućnost

Podsjetivši kako se za tjedan dana, točnije 27. januara, obilježava 75. godišnjica oslobođenja koncentracijskoga logora Auschwitz-Birkenau, Papa se prisjetio svojega posjeta tom mjestu, 2016. godine, kada se – kako je rekao – zaustavio i pomolio u tišini. Danas, uvučeni u vrtlog stvari, teško se zaustavljamo i gledamo u svoju nutrinu, teško se nalazimo u tišini kako bismo poslušali vapaj čovječanstva koje trpi.

Današnji je konzumerizam također verbalan; koliko uzaludnih riječi, koliko vremena izgubljenoga na prigovore i optužbe, koliko izvikanih uvreda, ne vodeći brigu o tomu što se kaže – napomenuo je papa Franjo te istaknuo da tišina, naprotiv, pomaže očuvati sjećanje. Ako izgubimo sjećanje, uništavamo budućnost. Neka obljetnica nevjerojatne okrutnosti koju je čovječanstvo otkrilo prije 75 godina bude poziv da se zaustavimo, zadržimo u tišini i sjetimo toga. To nam je potrebno kako ne bismo postali ravnodušni – primijetio je Papa.

 

Egoistično ravnodušje

Ono što zabrinjava papu Franju jest egoistično ravnodušje zbog kojega nas zanima samo ono što je nama ugodno; kada stvari krenu loše razbukta se bijes, zloća, podupiru se partikularizmi i populizmi, tereni na kojima se – prema Papinim riječima – brzo razvija mržnja. Još smo nedavno bili svjedoci okrutnoga vraćanja antisemitizma. Neću se umoriti odlučno osuđivati svaki oblik antisemitizma – istaknuo je Papa.

 

Pružiti ruku sijući mir

Zbog toga je hitno potrebno suočiti se s tim problemom u korijenu, zauzimajući se u čišćenju terena na kojemu raste mržnja, te sijati mir. Same sebe, naime, najviše štitimo kroz integraciju, traženje i shvaćanje drugoga. Zbog toga je hitno potrebno ponovno uključiti one koji su marginalizirani, pružiti ruku onomu tko je daleko, poduprijeti onoga tko je odbačen jer nema sredstava i novca, te pomoći onima koji su žrtve nesnošljivosti i diskriminacije – napomenuo je Papa.

 

Putovi bratstva

Prvi koji su pozvani preuzeti tu obvezu jesu kršćani i Židovi zajedno, jer – kako se napominje u deklaraciji ‘Nostra aetate’ – postoji bogata zajednička duhovna baština koju bismo trebali sve više otkrivati kako bismo ju stavili u službu sviju. Osjećam da smo, posebno danas, upravo mi, kao prvi, pozvani na tu službu; ne ograditi se i isključivati, nego biti blizu i uključivati; ne slijediti rješenja sa snagom, nego pokretati putove blizine. Prisjetimo se i mi prošlosti i uzmimo na srce stanje onih koji trpe; tako ćemo njegovati teren bratstva – napomenuo je Papa.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: