HomevestiPapa Franjo u Gradu prijateljstva, primjeru evanđeoske ljubavi

Papa Franjo u Gradu prijateljstva, primjeru evanđeoske ljubavi

Na slici: Papa Franjo i otac Pedro Opeka u Gradu prijateljstva-Akamasoi; 8. septembra 2019.

Papa je na Madagaskaru posjetio ‘Grad prijateljstva’ humanitarne udruge Akamasoe, primjer solidarnosti i evanđeoske ljubavi prema posljednjima. Na tu je zamisao, prije 30 godina, došao argentinski misionar otac Pedro Opeka, sa željom da najsiromašnijima zajamči krov nad glavom. Vaši su se vapaji – rekao je Papa – pretvorili u pjesme nade za vas i za sve one koji vas gledaju

Vrlo je veliko veselje dočekalo papu Franju u Akamasoi, „Gradu prijateljstva“, smještenom osam kilometara od središta Antananariva. Stotine obitelji, mladih i djece okupilo se danas poslijepodne u velikom šatoru kako bi dočekali Papu i poslušali njegove riječi. Pozdravom utemeljitelja, misionara Misijske kongregacije svetoga Vinka Paulskoga, oca Pedra Opeke, te svjedočanstvom 13-godišnje Fanny, započeo je susret obilježen dubokom nadom.

Izrazivši na početku govora veliku radost zbog njihova susreta u tom važnom ostvarenju, Papa je istaknuo da je Akamasoa izraz Božje prisutnosti u njegovu narodu. Ali, nije to neka usputna nazočnost – napomenuo je – nego je to prisutnost Boga koji je odlučio živjeti i uvijek ostati usred svojega naroda.

Akamasoa je nastala 1989. godine potaknuta „unutarnjom pobunom“, kako je više puta rekao njezin utemeljitelj. To djelo – istaknuo je Papa – nosi u sebi dugu povijest hrabrosti i uzajamne pomoći. Ti su ljudi rezultat mnogo godina teškoga rada. U temeljima nalazimo živu vjeru koja se pretvorila u konkretno djelovanje sposobno „premještati brda“. Vjera je to koja je pomogla vidjeti mogućnosti tamo gdje se vidjela samo neizvjesnost, nadu gdje se vidjela samo nesreća, i život tamo gdje su mnogi naviještali smrt i uništenje. Sjećate se – podsjetio je papa Franjo – što je napisao apostol Jakov: ‘Tako i vjera: ako nema djelâ, mrtva je u sebi’ (2, 17).

Vjera, ali i osjećaj za obitelj i za zajednicu, kao i odgoj za vrijednosti zahvaljujući kojemu su prve obitelji, koje su započele tu avanturu s ocem Pedrom, mogle prenijeti golemo blago zauzimanja, discipline, čestitosti, poštovanja prema sebi i drugima. I mogli ste shvatiti da Božji san nije samo osobni napredak nego ponajviše napredak zajednice, jer – kako nas je podsjetio otac Pedro – nema gorega ropstva od života samo za sebe – istaknuo je Papa.

Obrativši se potom posebno prisutnoj mladeži, Sveti Otac ih je potaknuo da se nikada ne predaju pred žalosnim posljedicama siromaštva, te ne popuštaju kušnjama lakog života ili okreću samo sebi.

Dragi mladi, ovaj posao, koji su ostvarili vaši stariji, vi trebate nastaviti. Snagu ćete za to naći u svojoj vjeri i živom svjedočanstvu koje je oblikovano u vašem životu. Dopustite da se u vama razviju darovi koje vam je Gospodin dao. Molite ga da vam pomogne da se nesebično stavite u službu svoje braće i sestara. Tako Akamasoa neće biti samo primjer za buduće naraštaje, nego prije svega polazište djela koje Bog nadahnjuje i koje će svoj puni razvoj postići u mjeri u kojoj će nastaviti svjedočiti ljubav sadašnjim i budućim naraštajima – istaknuo je papa Franjo.

Na kraju je Sveti Otac potaknuo na molitvu da se na cijeli Madagaskar, kao i na druge dijelove svijeta, proširi zauzimanje u suzbijanju siromaštva i društvenoga isključivanja počevši od pouzdanja, obrazovanja, rada i zauzimanja, koji su uvijek prijeko potrebni za dostojanstvo ljudskoga bića.

Spomenimo na kraju da je Akamasoa madagaskarska humanitarna udruga ustanovljena u svrhu suzbijanja siromaštva i potpore gospodarskom i društvenom uključivanju najsiromašnijih. Organizirala je pet prihvatnih centara koji obuhvaćaju 17 naselja u kojima živi oko 3000 obitelji. Danas u njima živi ukupno 25.000 ljudi, od kojih više od 60% čine djeca u dobi do 15 godina.

U okviru svojega djelovanja Akamasoa upravlja kamenolomom u Mahatazani, u kojemu radi oko 700 osoba, a koji je Sveti Otac pohodio susrevši se, kod spomenika Presvetom Srcu Isusovu, s radnicima koji rade u kamenolomu. Tamo je molio za njih, ali i za sve druge na Madagaskaru, za njihove obitelji i za one koji nemaju posla. Nije pritom zaboravio poduzetnike, rukovoditelje, a ni nastavnike kako bi imali na srcu odgoj djece.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: