HomevestiPapa Franjo: Zauzmimo se u zaštiti maloljetnika u digitalnom svijetu

Papa Franjo: Zauzmimo se u zaštiti maloljetnika u digitalnom svijetu

„Svi smo pozvani zauzeti se kako bismo zaštitili maloljetnike u digitalnom svijetu“ – twit je koji je papa Franjo objavio na svojem Twitter računu @Pontifex, na 9 jezika. Njegova je poruka posebno znakovita danas, 6. veljače, kada se obilježava 15. dan sigurnoga Interneta („Safer Internet Day“), koji je potaknula Europska unija. I prošle je godine, u istoj prigodi, Papa putem tweeta uputio apel da se učini sve kako bi i za maloljetnike Internet bio sigurno mjesto bogato ljudskošću, odnosno mreža koja ne zatvara, nego pomaže rasti.

 

Svakoga se dana 175.000 djece prvi put poveže na mrežu

Taj Papin poziv postaje sve hitnija potreba budući da se, prema podatcima UNICEF-a, koje je ta ustanova objavila danas, svakoga dana više od 175.000 djece prvi put poveže na Internet, a od 3 korisnika Interneta u cijelom svijetu, jedan je korisnik dijete. Svakoga se dana na tisuće djece prvi put poveže ‘on line’ – stoji u UNICEF-ovu priopćenju – i na taj su način izloženi moru opasnostî koje tek počinjemo upoznavati, ali s kojima se još uvijek ne znamo suočiti. Iako su vlade i privatni sektor postigli velike napretke u politici i u pristupu kako bi se uklonile najveće opasnosti ‘on line’, potrebno je veće zauzimanje za razumijevanje i potpunu zaštitu djece koja se povezuju na Internet – istaknuto je u priopćenju agencije Ujedinjenih naroda za zaštitu djece. Potrebno je, naime, pomoći roditeljima u odgoju mladih za pravilno korištenje Interneta.

 

Papa Franjo i poziv na udruživanje u svrhu sigurnoga Interneta

Upravo je o zaštiti djece ‘on line’ papa Franjo govorio u zanesenom govoru 6. listopada prošle godine, obraćajući se sudionicima međunarodnoga kongresa održanoga na poticaj Papinskoga sveučilišta Gregoriana, pod naslovom „Dječje dostojanstvo u digitalnom svijetu“. Tom je prigodom Papa potaknuo sve sastavnice društva da pobude svijest o ozbiljnosti problema, da donesu odgovarajuće zakone, da nadziru razvoj tehnologije, da identificiraju žrtve i progone krivce za zločine, te da pomognu pogođenim maloljetnicima u njihovu oporavku.

Osim toga, Papa je zatražio da se odgojiteljima i obiteljima pomogne u njihovim dužnostima, da budu kreativni u odgoju mladih za ispravno korištenje Interneta. Sve to valja činiti – upozorio je Sveti Otac – svladavajući kušnju da se ne želi vidjeti „tamna strana“ web-a, i da se podcijeni šteta koju određene digitalne stvarnosti mogu počiniti kod maloljetnikâ.

 

Internet treba biti mreža ljudi, mjesto čovječnosti

Već je u svojoj prvoj poruci za Dan sredstava društvene komunikacije, 2014. godine, papa Franjo ocrtao svoje viđenje Interneta kao mjesta čovječnosti i istinskih odnosa. Potrebno nam je voljeti i biti voljeni. Potrebna nam je nježnost – napisao je Papa tom prigodom. Ni svijet medija ne može biti nesklon brizi za ljudski rod, i pozvan je izraziti nježnost – istaknuo je Papa u dokumentu.

Digitalna mreža može biti mjesto bogato ljudskošću; ne mreža žicâ, nego ljudskih bića – primijetio je papa Franjo te istaknuo etičku dimenziju nazočnosti na mreži. Neutralnost je medijâ samo prividna; samo onaj koji komunicira stavljajući u igru samoga sebe može biti oslonac. Osobno je uključivanje korijen pouzdanosti nekog komunikatora. Upravo stoga kršćansko svjedočanstvo, zahvaljujući mreži, može doći do životnih periferija – istaknuo je Papa u poruci za Dan sredstava društvene komunikacije 2014. godine.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: