HomevestiPapa: ‘Nepismenost i nemogućnost pristupa obrazovanju su oblici siromaštva i nepravde’

Papa: ‘Nepismenost i nemogućnost pristupa obrazovanju su oblici siromaštva i nepravde’

Nepismenost i nemogućnost pristupa obrazovanju su oblici siromaštva i nepravde – poručio je na jučerašnjoj općoj audijenciji papa Franjo u dvorani Pavla VI. Iako je Jubilarna godina završila, Papa nastavlja promišljati o milosrđu te je jutros promišljao o dvama duhovnim djelima milosrđa: dvoumna savjetovati i neuka podučiti. Istaknuo je kako su ova dva djela međusobno povezana i oba se mogu svakodnevno prakticirati u našim obiteljima i zajednicama. Sveti Otac smatra kako su nepismenost i neobrazovanost nepravde koje utječu na samo dostojanstvo osobe, a bez obrazovanja ljudi mogu lako postati plijenom iskorištavanja i raznih oblika socijalnih nedaća.

Crkva je kroz stoljeća osjećala potrebu uključiti se u obrazovanje jer njezina zadaća evangelizacije uključuje i zalaganje oko povratka dostojanstva onih najsiromašnijih – kazao je Papa te je dodao kako postoji podugačak popis svetaca, koji su u različitim vremenima omogućili pristup obrazovanju onima u najnepovoljnijem položaju, znajući da bi tim putem mogli prevladati siromaštvo i diskriminaciju. Pozvao je prisutne da pljeskom počaste sve one kršćane – laike, redovnike, redovnice i svećenike – koji su dali svoje živote kako bi obrazovali, odgojili djecu i mlade. Obrazovanje je zaista neobičan oblik evangelizacije – rekao je Sveti Otac.

Papa je istaknuo da nas dobro i kvalitetno obrazovanje uči kritičkom načinu razmišljanja o nama samima i svijetu oko nas. Takvo razmišljanje uključuje u sebi i neku vrstu sumnje, koja je dobra za postavljanje pitanja i provjeravanje postignutih rezultata, a ima u vidu sigurniju i višu spoznaju. No djelo milosrđa dvoumna savjetovati ne obuhvaća ovu vrstu sumnje, već smjera da umiri bol i patnju, koja proizlazi iz straha i jada, koji su posljedica sumnje. Prema tome, istinsko je djelo milosrđa savjetovati one koji imaju sumnje o smislu života ili su uzdrmani u svojoj vjeri.

Svi imamo sumnje – ističe Sveti Otac – i dvojbe u pitanjima vjere, u onom pozitivnom smislu, znak su da želimo bolje upoznati i biti bliže Bogu, Isusu te spoznati otajstvo njegove ljubavi prema nama. Propitivanje vjere može nas dovesti do dublje razine shvaćanja, ali sumnju moramo prevladati. Zbog toga je važno slušati Božju riječ i razumjeti što nas uči – smatra Papa. Kazao je kako naša vjera nije neka apstraktna teorija, u kojoj se množe sumnje, već mi radije živimo našu vjeru: Trudimo se služiti braći, posebno onima kojima je to najpotrebnije. Tako će mnoge sumnje nestati, jer ćemo osjetiti Božju prisutnost i istinu Evanđelja u ljubavi, koja bez naše zasluge prebiva u nama, a mi je dijelimo s drugima.

Ova dva duhovna djela milosrđa nisu daleko od naših života – nastavio je Papa – svatko ih može činiti. Najdublji nauk, koji možemo proslijediti drugima, ljubav je Božja – velika, besplatna ljubav. I Bog nikad ne poništava svoju ljubav – kazao je. Na kraju je papa Franjo poručio kako smo svi pozvani podupirati jedni druge svojim svjedočanstvom žive vjere i velikodušne skrbi, jer su to rječiti znakovi Božje ljubavi, koja daje smisao i svrhu našim životima.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: