HomevestiPapa pozvao svjetovne institute da se ne izoliraju

Papa pozvao svjetovne institute da se ne izoliraju

U vremenu u kojemu zbog teškoća možemo pasti u napast da se izoliramo u vlastitim udobnim i sigurnim okvirima, potrebno je djelovati, „biti unutar“ svijeta kao nazočnost koja preobražava u evanđeoskom smislu – istaknuo je papa Franjo u poruci sudionicima dvodnevnoga skupa koji je 28. listopada započeo u Rimu, o temi „Dalje i usred. Svjetovni instituti: priče o zanosu i proroštvo za Boga i za svijet“. Skup je organizirala Talijanska konferencija svjetovnih instituta, pod pokroviteljstvom Zbora za ustanove posvećenoga i društva apostolskoga života.

Sveti je Otac u poruci podsjetio na 70. obljetnicu apostolske konstitucije ‘Provida Mater Ecclesiae’, dokumenta Pija XII., za koji papa Franjo kaže da je u određenom smislu revolucionaran, budući da ocrtava novi oblik posvećenja. Riječ je o posvećenju vjernikâ laikâ i dijecezanskih svećenika, pozvanih živjeti evanđeoske savjete u svjetovnosti u koju su uronjeni po svojemu položaju u životu ili po pastoralnoj službi.

Svjetovni instituti povezuju posvećenje i svjetovnost – objasnio je Papa – i to prakticirajući apostolat svjedočenja, evangelizacije, koja se odnosi posebice na svećenike, te kršćanskoga zauzimanja u društvenom životu, koje se pak odnosi ponajviše na laike. Tomu se pridružuje bratstvo koje, iako nije određeno zajedništvom života, ipak je istinsko zajedništvo – napomenuo je papa Franjo.

Danas je stoga važno poslanje biti, u Kristu i u njegovu Duhu, ponizni i zaneseni nositelji smisla u svijetu i u povijesti, uz uvijek novu zadivljenost prema Isusu, njegovu jedinstvenom načinu života i ljubavi, susretanja s ljudima, ozdravljivanja života i donošenja utjehe. Zbog toga „biti unutar“ svijeta – dodao je Papa – nije samo sociološko stanje, nego teološka stvarnost koja nam omogućuje biti pozorni, vidjeti, slušati, sažalijevati, zajedno se radovati, i naslutiti potrebe.

To obuhvaća da u sve situacije u kojima se nalazimo, konkretno donosimo riječ koju čujemo od Boga. To, u konačnici, „u pravom smislu“ obilježava laičnost, odnosno – kako je rekao Papa – valja znati reći onu riječ koju Bog ima reći o svijetu, bivajući pozorni na stvarnost i ujedno na Božje otajstvo. Na kraju je Sveti Otac nazočne potaknuo da se mole, razmatraju, dijele, ohrabruju i osjećaju simpatiju za svijet i za druge, pa i onda kada čine sve kako bismo bili poraženi.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: