HomevestiPapa primio izaslanstvo Svjetskog saveza metodista

Papa primio izaslanstvo Svjetskog saveza metodista

Zahvalni smo Bogu jer u određenom smislu možemo reći da smo oslobođeni ropstva zastranjenja i međusobne sumnjičavosti – rekao je papa Franjo izaslanstvu Svjetskog saveza metodista koje je primio danas u Vatikanu. Napomenuo je da nakon 50-godišnjeg strpljivog, bratskog dijaloga između katolika i metodista, jedni drugima mogu reći da više nisu tuđinci, niti u srcima niti pripadanjem Gospodinu, i to zahvaljujući jednom krštenju koje ih je učinilo istinskom braćom i sestrama u Kristu. Mi jesmo i osjećamo se „ukućanima Božjim“ – kazao je Sveti Otac – A do te spoznaje smo došli dijalogom.

Papa je rekao da nam istinski dijalog daje hrabrost za međusobni susret u poniznosti i iskrenosti, u nastojanju da učimo jedni od drugih. Mi smo braća i sestre koji smo, nakon duge odijeljenosti, sretni ponovno se vidjeti i učiti jedni od drugih, te ići naprijed otvorena srca. Idimo naprijed zajedno znajući da Gospodin blagoslivlja naš put – kazao je papa Franjo.

Istaknuo je da najnoviji dokument povjerenstva za katoličko-metodistički teološki dijalog govori o svetosti, te je stoga podsjetio na primjer Johna Wesleya, utemeljitelja metodizma, koji je svojim bližnjima nastojao pomoći da žive sveto. Primjerom i riječima Wesley je poticao mnoge da posvećujući se čitanju Biblije i molitvi dođu do spoznaje Isusa Krista.

Kada vidimo druge da žive sveto – nastavio je papa Franjo – kada prepoznamo djelovanje Duha Svetoga u drugim kršćanskim konfesijama, ne možemo, a da se ne veselimo. Sveti Otac tako smatra da nam drugi „ukućani Božji“ mogu pomoći približiti se Gospodinu, potičući nas da vjernije svjedočimo Evanđelje. Jačajmo jedni druge svojim svjedočanstvom vjere – potaknuo je.

Papa je nadalje rekao da vjera postaje opipljiva kada uzme konkretan oblik u ljubavi, posebice u služenju siromasima i marginaliziranima. Poziv na život u zajedništvu s Bogom, nužno je poziv na zajedništvo s drugima. Kada se kao metodisti i katolici udružujemo u pomaganju i tješenju slabih i marginaliziranih – onih koji se usred naših društava osjećaju dalekima, strancima i otuđenima – tada odgovaramo na Gospodinov poziv da „zemljom proglasimo oslobađanje svim njezinim stanovnicima“ (Lev 25,10).

Papa Franjo je rekao da nema rasta u svetosti bez rasta u zajedništvu. Ne možemo govoriti o molitvi i djelatnoj ljubavi ako ne molimo i ne radimo zajedno na pomirenju i punom zajedništvu – istaknuo je Papa – Neka vaše rasprave o pomirenju budu dar, ne samo za naše zajednice, nego za čitav svijet. Neka to bude poticaj kršćanima diljem svijeta da budu poslužitelji pomirenja – kazao je te napomenuo da Duh donosi čudo pomirenog jedinstva koje nije jednolikost nego zajedništvo. Prema tome, potrebno nam je ostati zajedno kao što su to činili učenici iščekujući Duha Svetoga, te kao braća i sestre na zajedničkom putovanju.

Papa je napomenuo da iako smo dijalogom međusobno obogaćeni, zadatak još nije gotov. Naučili smo se gledati kao braća i sestre u Kristu, a sad je vrijeme da se poniznom nadom i konkretnim nastojanjem pripremimo za potpuno priznanje, koje će Božjom milošću doći, kada ćemo se konačno moći pridružiti jedni drugima u lomljenju kruha – zaključio je Sveti Otac.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: