HomevestiPapa: Reforma vatikanskih medija u svrhu prenošenja Evanđelja svima

Papa: Reforma vatikanskih medija u svrhu prenošenja Evanđelja svima

Propovijedati svima Evanđelje putem medija koje novi digitalni kulturalni kontekst stavlja na raspolaganje našim suvremenicima – uputa je pape Franje koju je dao sudionicima prve opće skupštine Tajništva za komunikaciju, koje je 4. maja primio u audijenciju, zajedno s pročelnikom te ustanove, Dariom Viganòom.

Prenositi Evanđelje milosrđa ljudima različitih kultura, rabeći nove digitalne medije. To je na srcu pape Franje, te stoga upućuje na to članove skupštine koje je primio nepune dvije godine nakon osnivanja Tajništva za komunikaciju, dikasterija koji je želio poradi novoga komunikacijskog sustava Svete Stolice.

Taj dikasterij, koji će 27. juna navršiti dvije godine, sada je u punoj reformi, i ne trebamo se bojati – istaknuo je Papa te objasnio – Reforma ne znači obijeliti malo stvari; reforma znači dati drugi oblik stvarima, organizirati ih na drugi način. To treba učiniti razumno, umjereno, ali – prema Papinim riječima – i uz malo primoravanja, dobroga primoravanja. Ta je ustanova u punoj reformi budući da je riječ o novoj stvarnosti koja već ide putom bez povratka. U tom slučaju, naime, to nije usklađivanje ili spajanje bivših dikasterija, nego je prava izgradnja nove ustanove, kao što sam napisao u Motu propriju kojim sam utemeljio taj dikasterij.

Obnovljeni informacijski sustav Svete Stolice proizlazi iz potrebe takozvanoga ‘digitalnoga usklađivanja’ – objasnio je Papa. U prošlosti je svaki način komunikacije imao vlastite kanale, i svaki oblik izražavanja svoj medij, danas se ti oblici komunikacije prenose samo jednim kodom koji koristi binarni sustav. U tom će okviru – dodao je papa Franjo – „L’Osservatore Romano“, koji će od sljedeće godine biti dio novoga dikasterija, morati pronaći nov i drugačiji način kako bi došao do većeg broja čitatelja od onoga do kojega uspijeva doći u papirnatom obliku. I Vatikanski radio, koji od prije više godina obuhvaća više portalâ, valja osmisliti u skladu s novim modelima, i prilagoditi ga suvremenim tehnologijama i potrebama naših suvremenikâ.

Što se tiče radijskoga emitiranja, Papa je pohvalio napore dikasterija koje ulaže u odnosu na zemlje s malo tehnologije na raspolaganju, poput Afrike, kako bi se racionalizirali kratki valovi koji nisu nikada obustavljeni. Osim toga, uzimajući u obzir da će uskoro i Vatikanska izdavačka kuća, Vatikanska višejezična tiskara i Osservatore Romano postati dio novoga dikasterija, Papa je potaknuo na raspoloživost u usklađivanju s novim nacrtom produkcije i distribucije.

Posao je velik, izazov je velik, ali može se, i mora učiniti – istaknuo je Sveti Otac. Povijest je nedvojbeno baština dragocjenih iskustava koje valja čuvati i rabiti kao poticaj za budućnost. U suprotnom bi se – prema Papinim riječima – svela na muzej koji je lijepo i zanimljivo posjetiti, ali koji nije u stanju dati snagu i hrabrost za nastavak puta. U taj vidik izgradnje novoga komunikacijskog sustava valja, osim toga, uključiti zauzimanje u formaciji osoblja.

Kako bi se do kraja ostvarila reforma, Papa je istaknuo prinos sviju, te potaknuo na hrabri nastavak, ali uvijek u svjetlu apostolskoga i misionarskoga kriterija, uz posebnu pozornost na situacije oskudice, siromaštva i teškoćâ. Na taj će način – kako je rekao – biti moguće Evanđelje donijeti svima, ne zamjenjujući komunikaciju lokalnih Crkvi, ali istodobno podupirući crkvene zajednice koje imaju veće potrebe. Ne dopustimo da nas nadvlada kušnja privrženosti slavnoj prošlosti; uključimo se, naprotiv, u veliki timski rad kako bismo bolje odgovorili na nove izazove u komunikaciji, koje danas pred nas stavlja kultura, i to bez straha i bez zamišljanja apokaliptičnih scenarija – rekao je na kraju papa Franjo.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: