HomevestiPapa u Bugarskoj. Susret s patrijarhom Neofitom i Svetim Sinodom

Papa u Bugarskoj. Susret s patrijarhom Neofitom i Svetim Sinodom

Na slici: Papa Franjo i patrijarh Neofit; Sofija, 5. maja 2019.

Papa Franjo susreo se u sjedištu patrijarhata Bugarske pravoslavne Crkve s Njegovom Svetošću Neofitom, patrijarhom cijele Bugarske. Obraćajući se nazočnima Papa je govorio o ekumenizmu krvi, siromašnih i poslanja, te potaknuo na nasljedovanje svetih Ćirila i Metoda, zaštitnika Europe

Krist je uskrsnuo – tim je uskrsnim pozdravom papa Franjo započeo govor na susretu s patrijarhom cijele Bugarske Neofitom i sa Svetim Sinodom, održanim u Sofiji, a u kojemu je govorio i o ranama Crkve koje mogu iscijeliti samo uz praštanje i priznavanje vlastitih propusta. Rane koje su se kroz povijest otvorile među nama kršćanima bolne su rane zadane Kristovu Tijelu koje je Crkva.

I danas još uvijek rukom dodirujemo posljedice toga – rekao je papa Franjo te dodao – Ali, ako zajedno stavimo ruku u te rane i ispovijedamo da je Isus uskrsnuo, i ako ga proglašavamo našim Gospodinom i našim Bogom, ako, priznajući svoje propuste, uronimo u njegove rane ljubavi, možemo ponovno pronaći radost praštanja i osjetiti predokus dana kada ćemo, uz Božju pomoć, moći na istom oltaru slaviti uskrsno otajstvo.

 

Ekumenizam krvi

Na tom se putu susreću svjedoci Uskrsa, oni koji ni u vrijeme progona nisu odustali od dubokoga življenja vjere, dopuštajući da ih preplavi miris Boga; miris ruža koje su simbol Bugarske. Koliko je kršćana ove zemlje trpjelo poradi Isusova imena, posebno u vrijeme progonā u prošlom stoljeću! To je ekumenizam krvi! – istaknuo je Papa. Vjerujem da ti svjedoci Uskrsa, braća i sestre raznih vjeroispovijesti, ujedinjeni na Nebu božanskom ljubavlju, sada na nas gledaju kao na sjeme stavljeno u zemlju kako bi dalo plod. I dok brojna druga braća i sestre u svijetu i dalje trpe poradi vjere, od nas traže da ne ostanemo zatvoreni, nego da se otvorimo, jer samo tako sjeme može donijeti plod.

 

Ekumenizam siromašnih

Spomenuvši potom Ivana XXIII. koji je u Sofiji proveo deset godina kao apostolski izaslanik, kao i susreta Ivana Pavla II. s patrijarhom Maximom, 2002. godine, koji je obilježio prvi posjet jednoga pape Bugarskoj, papa Franjo je istaknuo brojne kontakte između Vatikana i bugarskih izaslanstava. Pritom je izrazio uvjerenje da će ti kontakti pozitivno utjecati na brojne druge vidike dijaloga. U međuvremenu, pozvani smo hoditi i djelovati zajedno kako bismo dali svjedočanstvo Gospodinu, posebno služeći siromašnoj i zaboravljenoj braći u kojoj je On nazočan. To je ekumenizam siromašnih – rekao je Papa.

 

Ekumenizam poslanja

Vjerni prvom navještaju, simboli zajedništva, Ćiril i Metod, koji su preveli Bibliju na jezik dostupan slavenskim narodima, povezali su nas već od prvoga tisućljeća a njihov živi spomen u našim crkvama i dalje je vrelo nadahnuća – napomenuo je Sveti Otac te posebno istaknuo važan prijenos vjere mladim naraštajima, u skladu s načinom izražavanja i oblika koji će mladima pomoći iskusiti radost Boga koji ih voli i koji ih zove.

U suprotnom će biti u napasti da svoje povjerenje daju brojnim lažnim sirenama konsumističkoga društva – upozorio je te dodao – Poslanje i zajedništvo, dvije su riječi stalno prisutne u životu tih svetaca, a koje mogu osvijetliti naš put kako bismo rasli u bratstvu. To je ekumenizam poslanja. Njihov hrabri apostolat za sve ostaje uzor evangelizacije – napomenuo je papa Franjo.

 

Tvorci zajedništva

Istaknuvši potom da je Bugarska uvijek bila zemlja susreta, zemlja u kojoj su prihvat našle različite vjeroispovijesti, Papa je kazao da smo i mi, baštinici vjere svetih Ćirila i Metoda, pozvani biti tvorci zajedništva i oruđe mira u Isusovo ime. I u našim nas odnosima oni podsjećaju da se određena različitost u običajima nimalo ne suprotstavlja jedinstvu Crkve, te da se više teoloških formula nerijetko upotpunjuje – napomenuo je papa Franjo te na kraju zajamčio svoje molitve za vjernike toga voljenog naroda.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: