Papa u poruci za Svjetski dan bolesnika: Radost darivanja pokazatelj je kršćaninova zdravlja
Na slici: Papa Franjo i mali bolesnik (ANSA)
Dar je sposoban suprotstaviti se individualizmu i suvremenom društvenom razdvajanju, kako bi se među narodima i kulturama potaknule nove veze i različiti oblici ljudske suradnje – istaknuo je papa Franjo u poruci za XXVII. svjetski dan bolesnika, koji će se 11. februara posebno svečano slaviti u Kolkati, u Indiji
Život je Božji dar, a darovati znači dati samoga sebe. Papa u poruci podsjeća kako pobijediti kulturu odbacivanja i ravnodušja; rješenje je za to dar koji je prije svega ‘uzajamno priznavanje’. U daru je odraz Božje ljubavi koja svoj vrhunac ima u utjelovljenju Sina Isusa i u izlijevanju Duha Svetoga. Promicati kulturu besplatnosti i darivanja – primijetio je Papa – prijeko je potrebno kako bi se nadvladala kultura profita.
Život nije privatno vlasništvo
Geste besplatnoga dara najvjerodostojniji su put evangelizacije – napomenuo je Sveti Otac te objasnio – u brizi o bolesnima potrebne su profesionalnost i nježnost, besplatne geste, neposredne i jednostavne poput milovanja. Upravo stoga što je dar, život se ne može smatrati jednostavno svojinom ili privatnim vlasništvom, posebice pred postignućima medicine i biotehnologije koja bi u čovjeku mogla pobuditi napast manipuliranja stablom života.
Svaki je čovjek u potrebi
Solidarnost je krjepost prijeko potrebna za život. Nijedan se čovjek neće nikada uspjeti potpuno osloboditi potrebe za drugim i za njegovom pomoći. Jedino kada se čovjek ne smatra svijetom za sebe, nego pojedincem koji je po svojoj naravi povezan sa svima drugima, moguća je solidarna društvena praksa usmjerena na opće dobro. Ne trebamo se bojati priznati da smo u potrebi i nesposobni dati si sve ono što nam je potrebno, jer sami svojim snagama ne uspijevamo nadvladati svako ograničenje – dodao je Sveti Otac.
Sagnuti se nad siromaštvo
Papa Franjo je u poruci podsjetio također na uzor ljubavi koji je učinio vidljivim Božju ljubav prema siromašnima i bolesnima. Riječ je o svetoj Majci Tereziji iz Kolkate, koja je tijekom cijeloga svojeg života bila velikodušna djeliteljica Božjega milosrđa, i koja se sagnula nad osobe na završetku života, ostavljene umrijeti na rubovima ulicā, prepoznajući dostojanstvo koje im je Bog dao; učinila je da moćnici svijeta čuju njezin glas. Sveta Majka Terezija nam pomaže shvatiti da jedino mjerilo za djelovanje treba biti besplatna ljubav – napisao je Papa.
Zdravlje je dobro koje valja podijeliti s drugima
Napomenuvši potom da je ljudska besplatnost kvasac u djelovanju dragovoljaca koji su vrlo važni na društveno-zdravstvenom području, i koji rječito žive duhovnost Dobroga Samarijanca, Papa je napomenuo da bi dimenzija besplatnosti trebala nadahnjivati ponajviše katoličke zdravstvene ustanove, jer njihov rad određuje evanđeoska logika, i u naprednijim i u manje naprednim dijelovima svijeta.
Katoličke su strukture pozvane izraziti smisao dara, besplatnosti i solidarnosti, i to kao odgovor na logiku profita po svaku cijenu – primijetio je Papa te na kraju istaknuo da je zdravlje dobro u kojemu se potpuno može uživati samo ako je podijeljeno s drugima; radost je besplatnoga dara, naime, pokazatelj kršćaninova zdravlja.
XXVII. svjetski dan bolesnika
Ovogodišnji se Svjetski dan bolesnika obilježava o temi „Besplatno ste primili, besplatno dajte“. Taj izraz iz Matejeva Evanđelja dio je uputa koje Isus daje svojim učenicima. Ton toga poslanja na koje upućuje Isus jest besplatnost, a izvanredno svjedočanstvo besplatne ljubavi bio je život Majke Terezije iz Kolkate, koju je papa Franjo 4. oktobra 2016. godine proglasio svetom. Zbog toga će se dan bolesnika posebno svečano slaviti u Kolkati.
(rv/kmc)