HomevestiPapin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin u Kotoru i Novom Sadu

Papin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin u Kotoru i Novom Sadu

Državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin bio je u trodnevnoj državnoj posjeti Crnoj Gori  i Kotorskoj biskupiji. U sklopu posjete on je 29. juna predvodio svečanu svetu Misu u katedrali-bazilici Svetog Tripuna u Kotoru na blagdan Svetog Petra i Pavla, apostolskih prvaka. Prije svete Mise, u njegovu čast Bokeljska mornarica je odigrala kolo sv. Tripuna ispred katedrale. Kotorski biskup mons. Ilija Janjić pozdravljajući visokog gosta i vjernike istaknuo je da se Kotorska biskupija spominje još u petom stoljeću, a povijesni izvori bilježe prisutnost predšasnika papinskih delegata u toj katedrali već 1200 godina. „Iako mala, ova Biskupija je iznjedrila brojne velikane duha i kulture te na značajan način oblikovala povijest i kulturu cijelog kraja. S velikom zahvalnošću i ponosom ističemo činjenicu da su iz ove Biskupije na čast oltara uzdignuti Sveti Leopold Mandić, Blaženi Gracija, Blažena Ozana Kotorska, službenica Božja Ana Marija Marović i drugi blaženici” kazao je biskup Janjić. Kardinal Parolin je po svojoj službi najviši crkveni i državni predstavnik Svetog Oca i Vatikanske države, koja s Crnom Gorom ima više nego hiljadugodišnje veze.

Na svetkovinu svetog Petra i Pavla, u petak 29. juna u subotičkoj katedrali bazilici svete Terezije Avilske slavljena je svečana sveta misa. Tom prigodom su subotički biskup Ivan Penzeš i četvorica svećenika proslavili zlatno misnički jubilej, 50 godina svećeništva.  Naime, na Petrovo 1968. Godine tadašnji biskup Matiša Zvekanović za svećenike je zaredio Ivana Penzeša,  preč. Julija Bašića, mons. Józsefa Miocsa, preč.Istvána Dobaija i preč. Józsefa Csobánczyja. Na ovoj svečanoj misi su u red đakonata promaknuti Danijel Katačić iz župe svetog Mihovila u  Beregu, Dražen Skenderović iz  župe Presvetog Trojstva u Maloj Bosni i Nebojša Stipić iz župe sv. Roka u Subotici.Misno slavlje je predvodio subotički biskup Ivan Penzeš u koncelebraciji s nadbiskupom beogradskim Stanislavom Hočevarom i svećenicima. Za vrijeme svoje biskupske službe biskup Ivan Penzeš je zaredio 65 svećenika  i 14 đakona.

Istoga dana u Velikoj vijećnici subotičke Gradske kuće održana je svečana Akademija u čast jubileja Subotičke biskupije i subotičkog biskupa Ivana. Na početku akademije vlč. Dragan Muharem je naglasio: Prigodnom akademijom započinjemo proslavu zlatne – 50. obljetnice uspostave Subotičke biskupije. S radošću i ponosom spominjemo se milosnih dana kada je blaženi papa Pavao VI., 25. januara 1968. godine, bulom „Praeclarissima Pauli“, uzdigao Bačku apostolsku administraturu na rang biskupije a 30. lipnja iste godine liturgijskim je činom započeo hod naše Mjesne crkve subotičke. Ovim prigodnim programom u predvečerje proslave zlatnoga jubileja osvrćemo se ne samo na proteklih 50 godina već na tisućljetnu povijest prisutnosti Katoličke crkve i crkvenih struktura na ovim prostorima.

Nakon toga je domaćin biskup Ivan Pénzesa pozdravio prisutne goste biskupe, apostolskog nuncija, sve prisutne vjernike, svećenike, redovnike i redovnice, predstavnike republičkih, pokrajniskih i gradskih vlasti i predstavnike diplomacije i drugih kulturnih i društvenih institucija grada Subotice. Nakon biskupa domaćina, okupljenima se obratio apostolski nuncij u R. Srbiji, mons. Luciano Suriani koji je tom prigodom uručio biskupu slavljeniku i posebno pismo – autograf pape Franje.

U nastavku su sudionici akademije čuli četiri predavanja o povijesti subotičke biskupije.

Dr. Károly Harmath, franjevac, profesor crkvene povijesti na Teološko-katehetskom institutu Subotičke biskupije, govorio je o prapovijesti Subotičke biskupije na temu: Katolička crkva na našim prostorima od osnutka crkvenih struktura do Mohačke bitke. Daljnji tijek života Crkve u Bačkoj predstavio je mons. Stjepan Beretić,  katedralni župnik i profesor Pastoralne teologije na Teološko-katehetskom institutu Subotičke biskupije. On je u svom u predavanju prikazao razdoblje od Mohačke bitke do Prvog svjetskog rata. Period između dva svjetska rata obilježen je snažnim zamahom novoosnovane Bačke administrature na čelu s biskupom Lajčom Budanovićem. O tome je u svom predavanju govorio dr. Károly Orcsik, profesor crkvene povijesti na Teološko-katehetskom institutu Subotičke biskupije. Posljednje, četvrto izlaganje. odnosilo se na život Crkve u Bačkoj u periodu od Drugog svjetskog rata do današnjih dana s naglaskom na uzdignuće Bačke apostolske administrature na rang biskupije. Predavanje je izložio vlč. Dražen Skenderović, novi đakon Subotičke biskupije.

Program svečane akademije, kao i misna slavlja oba dana jubileja uljepšao je svojim pjevanjem katedralni zbor „Albe Vidaković“ uz pratnju mr. Kornelija Vizina na orguljama i komornog orkestra pod ravnanjem Miroslava Stantića, zborovođe subotičke katedrale.

U koncelebraciji 21 biskupa iz okolnih zemalja, Međunarodne biskupske konferencije svetih Ćrila i Metoda,  stotinu svećenika, redovnicima i redovnicama te brojnim hodočasnicima iz cijele biskupije  u subotičkoj katedrali bazilici svete Terezije Avilske u subotu 30. juna svečano misno slavlje u povodu 50. Obljetnice uspostave subotičke biskupije predvodio je domaći biskup Ivan Penzeš. Misa je slavljena na mađarskom, hrvatskom i latinskom jeziku, a slavlju su prisustvovali i predstavnici političkog, kulturnog  života I vjerskog života iz Subotice i regije. Biskup Penzeš je u svojoj propovijedi među ostalim rekao: Dragi hodočasnici  današnje slavlje 50 te obljetnice subotičke biskupije nije trenutak da se s nostalgijom sjećamo minulih vremena  kada nas je bilo brojčano više, kada su nam crkve bile punije, kada je vjera bila prisutnija u svagdanjem životu. Nostalgični bijeg u prošlost  može nas samo odvratiti od zauzetosti za ono danas, za ono sad. Isus ne govori o količini vinove loze nego o kvaliteti njezine povezanosti  s korijenom. Poziva nas da ostanemo u njemu  jer je to jedini put našega opstanka.  Stoga, tu leži i odgovor na pitanje budućnosti  naše biskupije. Ona je izvjesna samo u onoj mjeri koliko smo Kristovi.  No, ne smijemo previdjeti da svaki vinograd potrebuje čišćenja i orezivanja.  Zato je velika milost u času rezanja prepoznati Očevu ruku. S obzirom na to da je 18. juna započeo 30 –tu godinu biskupske službe i da 10. augusta navršava 75 godina, kada po crkvenim zakonima mora podnijeti odreknuće od službe, Ivan Penzeš je dan ranije apostolskom nunciju Lucianu Surianiju predao svoju ostavku.

Državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin susreo se 30. juna za svoga službenoga posjeta Srbiji sa srpskopravoslavnim patrijarhom Irinejem. Kardinal je zahvalio patrijarhu za srdačni susret na kojemu je vođen razgovor o mnogobrojnim temama iz života dviju Crkvi. Zahvalivši kardinalu Parolinu na posjetu, prenesenoj poruci pape Franje, patrijarh je zahvalio i što Vatikan daje prednost dijalogu između Beograda i Prištine u odnosu na jednostrano priznanje nezavisnosti Kosova. Na susretu su sudjelovali i apostolski nuncij u Republici Srbiji mons. Luciano Suriani, zagrebačko-ljubljanski mitropolit Porfirije te drugi crkveni uglednici.

U nedjelju 1. jula kardinal Parolin je zajedno s biskupima MBK Sv. Ćirila i Metoda i svećenicima služio svečanu trojezičnu euharistiju u župnoj crkvi Imena Marijna u Novom Sadu. Nakon mise, kardinal je blagoslovio prostorije u kojima će biti sjedište Međunarodne biskupske konferencije i sjedište Međubiskupijskog sudišta u nekadašnjem župnom domu župe svetog Roka.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: