Homeporuke i poslanicePoslanje Crkve pape Franje na tragu Marije Majke Crkve

Poslanje Crkve pape Franje na tragu Marije Majke Crkve

Podsjetimo kroz razmišljanja pape Franje na značenje spomendana Blažene Djevice Marije Majke Crkve, koji je od ove godine uvršten u rimski kalendar

U rimski je kalendar od ove godine upisan spomendan Blažene Djevice Marije Majke Crkve, koji se slavi 21. maja. Po želji pape Franje taj se spomendan slavi na Duhovski ponedjeljak, kako stoji u dokumentu „Ecclesia Mater“ Zbora za bogoštovlje i sakramentalnu stegu, od 11. februara ove godine. Svrha je – kako je istaknuto u dokumentu – potaknuti veći majčinski osjećaj Crkve kod pastira, kod Bogu posvećenih osoba i vjernika, kao i istinsku marijansku pobožnost.

 

U Marijinu domu

Pobožnost pape Franje prema Mariji Majci Crkve nije nova; ona ima duboke korijene i očituje jasni sinovski stav prema Djevici. Već je tijekom prvoga apostolskog putovanja izvan Italije, kada je 2013. godine otputovao u Brazil u prigodi Svjetskoga dana mladeži, u bazilici svetišta Naše Gospe od Aparecide Papa istaknuo da Crkva, kada traži Krista, uvijek kuca na vrata Marijinoga doma i traži: ‘Pokaži nam Isusa’. Od nje se uči kako biti pravi učenik – napomenuo je Sveti Otac te dodao – Evo zašto Crkva ide u misije uvijek na Marijinom tragu.

 

Marija, model vjere Crkve

Na općoj je audijenciji 23. oktobra iste godine papa Franjo razmišljao o Mariji kao modelu vjere Crkve u čijem je središtu Krist, utjelovljenje beskonačne Božje ljubavi. I nama je željela donijeti veliki dar, Isusa; i s Njim nam donosi njegovu ljubav, njegov mir, njegovu radost. Tako je Crkva poput Marije: Crkva nije neki dućan, nije humanitarna agencija, Crkva nije neka nevladina organizacija, Crkva je poslana da svima donese Krista i njegovo evanđelje; ne nosi sebe, bilo da je malena, velika, snažna ili slaba, Crkva donosi Isusa – rekao je Papa te istaknuo – Kad bi se, primjerice, koji put dogodilo da Crkva ne donosi Isusa, to bi bila mrtva Crkva! Crkva mora donositi Isusovu ljubav, Isusovo milosrđe.

 

Dvije žene majke

O našem je putu vjere Papa govorio i u prigodi svetkovine svete Marije Bogorodice, koja se slavi 1. januara. Tako je na taj dan 2014. godine istaknuo da je naš put vjere nerazdvojivo povezan s Marijom od trenutka kada nam ju je Isus, dok je umirao na križu, dao za Majku. Od tog je trenutka Božja Majka postala i naša Majka – istaknuo je Papa.

Pozdravljajući pak mlade iz Rimske biskupije, koji su se 28. juna 2014. godine okupili pred Lurdskom spiljom u Vatikanu, Sveti im je Otac rekao da je kršćanin bez Gospe siroče. A to je i bez Crkve. To su dvije majke koje razvezuju čvorove našega života i nose ih Gospodinu – istaknuo je Papa u podnevnom nagovoru održanom na Trgu svetoga Petra 1. januara 2016. godine. O tomu je više govorio tijekom mise koju je slavio u svetištu Naše Gospe Fatimske u Portugalu, gdje je svetima proglasio blažene Franju i Jacintu Marto, u prigodi 100. obljetnice ukazanjā Blažene Djevice Marije.

 

Bezgrješno začeće

U uobičajenom činu štovanja Gospe na Španjolskom trgu u Rimu, na svetkovinu Bezgrješnoga začeća Blažene Djevice Marije, 8. decembra prošle godine, papa Franjo je zahvalio Gospi za njezinu stalnu pratnju u hodu obiteljī, župā, redovničkih zajednica, kao i svih zaposlenih, bolesnih, starijih osoba, siromaha i brojnih useljenika iz zemalja u kojima vladaju rat i glad.

Istoga se dana zadržao pred ikonom Bogorodice, čašćene pod naslovom ‘Salus populi Romani’ (Spas rimskoga puka) u rimskoj bazilici svete Marije Velike. U to prvo marijansko svetište u Rimu i na cijelom Zapadu, papa Franjo često svraća, posebice u prigodi svojih putovanja, ali i u drugim prilikama.

Tako je posljednje nedjelje u siječnju ove godine, kada se u bazilici slavi blagdan translacije te svete ikone, Papa objasnio da u kuću u kojoj se nalazi Gospa, đavao ne ulazi, nemir ne prevladava, i strah ne pobjeđuje. Marija je onakva kakvu nam Bog želi, kakvom želi svoju Crkvu; da bude Majka nježna, ponizna, siromašna stvarima i bogata ljubavlju, oslobođena od grijeha, sjedinjena s Isusom – istaknuo je papa Franjo.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: