HomevestiPravda nalaže razumno raspolaganje plodovima ljudskog roda

Pravda nalaže razumno raspolaganje plodovima ljudskog roda

Govor kardinala Taglea, predsednika Međunarodnog caritasa na zasedanju Veća Organizacije UN-a za hranu i poljoprivredu

Pravednost zahteva razumno raspolaganje plodovima ljudskoga rada – ustvrdio je kardinal Luis Antonio Tagle, predsednik Međunarodnog caritasa, govoreći 30. maja na zasedanju Veća Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), koje je raspravljalo o tome kako umanjiti gubitke hrane. To je jedan od najvažnijih izazova kako bi se garantovala prehrambena sigurnost – istakao je monsinjor Fernando Chica Arellano, stalni promatrač Svete Stolice, koji je zajedno s iranskim predstavništvom pri Organizaciji UN-a za hranu i poljoprivredu organizovao susret.

U svetu se trećina proizvedene hrane gubi ili raspe tokom proizvodnje, milijardu i 600 miliona tona hrane uskraćeno je dakle onima koji gladuju u svetu. 40% od gubitka hrane dogodi se nakon ubiranja i obrade u državama u razvoju i tokom raspačavanja ili pak krivicom potrošača u industrijaliziranim državama. Iskorenjivanje te nepravde ne zavisi samo o tehnici – rekao je kardinal Tagle.

Tako veliki problem kao što je glad i deoba hrane nije samo tehnički problem: to je kriza čovečanstva. Stoga treba menjati pristup, prelazeći od čisto tehničkog na pristup celovitog razvoja ljudske osobe i društva. Duh tog pristupa je solidarnost, odnosno zajedništvo opšteg dobra. Ako je pristup samo tehnički, onda su, nažalost, tržište i profit najvažniji – rekao je kardinal.

Na pitanje kako promeniti tržišnu logiku, rekao je da je proces preokreta vrlo težak, jer svaka osoba je ‘vlada’. Svaka bi se porodica trebala pitati: „Koje su glavne vrednosti u životu?“. Papa Franja je već rekao da je rasuta hrana ukradena siromasima. To je istina, jer se u našoj kulturi otpada baca ne samo hrana, već i voda, odeća i vrednosti, a dobro drugih osoba ne ulazi u savest – rekao je kardinal.

Na pitanje o važnosti skupa organiziranog pod pokroviteljstvom Crkve i iranske ambasade, rekao je da je skup važan zbog posvešćivanja činjenica. Mi imamo blago Božije reči, velike hrišćanske tradicije takođe i Socijalnog nauka Crkve. Zadovoljan sam jer je susret Svete Stolice i Irana svedočanstvo za celi svet, za diplomatiju i za svet svakodnevice, za obične ljude – rekao je kardinal dodajući: Ovde smo raspravljali o hrani, o gladi, a svi mi moramo, u ovom zajedničkom svetu, zajedno raditi: muslimani, budisti, hinduisti, katolici i hrišćani, jer je ljudska osoba žrtva gladi – zaključio je kardinal Tagle. (kta/rv/kmc)

FOLLOW US ON: