HomevestiScholas Occurrentes – Umrežavanje sveučilišta

Scholas Occurrentes – Umrežavanje sveučilišta

„Pedagoška misao pape Franje“ – to je središnja tema drugoga dana Svjetskoga kongresa Papinske zaklade ‘Scholas Occurrentes’, koji se održava u Vatikanu. Na skupu sudjeluje više od 40 sveučilišta iz cijelog svijeta, a završit će sutra, (u nedjelju) audijencijom pape Franje u novoj sinodskoj dvorani. Jedan od najavljenih pothvata tijekom kongresa je ustanovljenje „Katedrâ Scholas“ na što se u razgovoru za našu radiopostaju osvrnuo profesor Italo Florin, ravnatelj škole Visoke izobrazbe pri Slobodnom sveučilištu Svete Marije Uznesene, koja je među glavnim suradnicima zaklade ‘Scolas Occurrentes’.

Zacijelo je riječ o izvornom pothvatu u akademskom području: mreža sveučilišta, potaknuta Papinom mišlju i nošena vrijednostima njegovih misli o odgoju, proučavat će te vrijednosti, u okviru sveučilišta, i primjenjivati ih u stvarnostima kojima je potrebna potpora. Tako sveučilišta postaju izvor pomoći, odnosno potpore krhkim ili vrlo zanimljivim odgojnim stvarnostima, koje treba podržavati. Stupajući u dodir sa značajnim društvenim stvarnostima, sveučilišta mogu naučiti, rasti i mogu se ostvariti. Katedra Scolas nije dakle neki tečaj za postizanje doktorata, ili za učenje. Ona je izraz ideje: „ići u školu“ kod Pape, pretvarati njegove misli u djela, u služenje te učiti dok ih se primjenjuje – kazao je profesor.

Na primjedbu da to može biti ostvarenje „kulture susreta“, rekao je da susret najbolje izražava smisao „Katedrâ Scholas“. Susret znači odnos između misli i stvarnosti, između osoba, kultura, različitih stajališta, različitih viđenja. Zanimljivo je da je na ovom seminaru ustanove katedra nazočno oko pedeset sveučilišta iz svijeta vrijednosnih usmjerenja, religija, vrlo različitih kultura. Sveučilišta je privukla ova poruka, ona su odlučila stvoriti veliku mrežu. Od svakoga sveučilišta očekujemo da na završetku ovoga skupa prihvati točne obveze, da kaže u kojem se području želi zauzimati i da si odredi neki projekt, vrijeme i način njegova izvođenja. Mi kanimo sljedeće godine upriličiti drugi veliki seminar i tada će se raspravljati o ostvarenim iskustvima. Pokušat ćemo učiti i još više proširiti mrežu – ustvrdio je profesor Florin.

Na upit o Papinu doprinosu akademskom svijetu, rekao je da je Papina misao nevjerojatni izvor ideja i poticaja za pedagogiju, jer se bavi mladima. Rekao bih da je Papa odgojiteljima uputio prvu veliku poruku kada je ustvrdio da odgajati znači uzimati u obzir cjelokupnu osobu te nastojati da se ne izgubi ni jedna od njezinih sastavnih dimenzija. Papa često vrlo sažeto ponavlja ideju sklada, govoreći: Važno je da u odgoju budu prisutni razum, ruka i srce. A to znači: razumska dimenzija i potom polet i konkretnost – primijetio je profesor.

Na primjedbu da je znak školâ ruka koja dodiruje svijet, rekao je kako ta ideja znači da se ne treba bojati stvarnosti. Govoreći odgojiteljima Papa ih jednom opomenuo da ne trebaju s balkona promatrati život. Često mi, koji se bavimo znanošću, s balkona gledamo život, ocjenjujemo, kritiziramo, izmišljamo pretpostavke, uvijek s balkona. Papa pak potiče: „Siđite, život je u dvorištu a ne na balkonu!“ Treba da idemo među ljude, gdje su mladi. Moramo sretati osobe – zaključio je profesor Italo Florin.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: