Homevesti„Socijalna ekonomija – Europska perspektiva razvoja lokalnih zajednica“

„Socijalna ekonomija – Europska perspektiva razvoja lokalnih zajednica“

Međunarodna konferencija u organizaciji Caritasa Kosova u suradnji s Caritasom Italije. U okviru regionalnog projekta E.L.Ba (Emergenza Lavoro nei Balcani – Izvanredno djelovanje na Balkanu) za razvoj socijalnog poduzetništva, na Kosovu, u Prištini, 22. i 23. juna 2016. održana je međunarodna konferencija pod nazivom „Socijalna ekonomija – europska perspektiva razvoja lokalnih zajednica“. Konferenciju je organizirao Caritas Kosova u suradnji s Caritasom Italije. Sudionici su bili predstavnici partnerskih organizacija Caritasa iz Jugoistočne Europe uključenih u projekt E.L.Ba:Caritas Bosne i Hercegovine, Caritas Srbije, Caritas Makedonije, Caritas Crne Gore, Caritas Albanije, Caritas Grčke i Caritas Kosova kao i delegati nacionalnih Caritasa Austrije, Francuske, Španjolske i Bugarske.Pored navedenih na konferenciji je sudjelovalo i deset predstavnika podržanih socijalnih poduzeća u okviru projekta iz Jugoistočne Europe. Delegaciju Caritasa iz BiH predvodio je ravnatelj Caritasa BiH mons. Tomo Knežević.

Prvog dana susreta, koji je održan u hotelu Afa, organizirana je radionica pod nazivom „Od iskustva E.L.Ba 1, do ideje E.L.Ba 2“, kojom je moderirala gđa Laura Stopponi, voditeljica ureda za Europu talijanskog Caritasa. Gđa Laura Stopponi u uvodnom pozdravu zahvalila je svim sudionicima na dolasku, te istaknula kako socijalna ekonomija predstavlja način na koji pomažemo osobama u potrebi, ne samo „davanjem“ pomoći, nego ih izravno uključujemo u sam proces koji više nije samo projekt, nego iskustvo, naše zajedničko iskustvo. Put projekta E.L.Ba nije bio prethodno ucrtan, nego je postojao samo kao ideja, koja se u suradnji s lokalnim organizacijama Caritasa razvila u konkretne korake i aktivnosti, istaknula je gđa Stopponi.

Nakon uvodnog dijela gđa Tiziana Ciampolini, stručnjakinja za razvoj socijalnog poduzetništva Caritasa Torino (Italija) istaknula je kako je osnovni cilj projekta E.L.Ba bio zapošljavanje i stvaranje novih radnih mjesta, jer nezaposlenost predstavlja jedan od gorućih problema na Balkanu. Gđa Ciampolini zatim je predstavila ciljeve projekta i metodologiju rada, te korištene instrumente i alate, kao i usvojenu definiciju socijalne ekonomije za potrebe mjesne Crkve i Caritasa, a koja je u skladu s europskim standardima socijalne ekonomije. GđaCiampolini predstavila je i sve provedene aktivnosti projekta, počevši od prvog susreta u Tirani, do studijske posjete Italiji, te posljednje radionice u Bosni i Hercegovini, kao i pozadinske aktivnosti, te istraživanja koja su načinili lokalni koordinatori zaduženi za izravnu provedbu projekta na terenu kao ikrunu uspjeha projekta s 21 podržanim socijalnim poduzećem u okviru projekta.

Pripremljeno natjecanje za dobivanje financijskih sredstava između različitih Caritasovih iskustava napravljeno je s ciljem osvještavanja potrebe za jačim radom na održivosti projekata i ustanova Caritasa u regiji. Sljedeći koraci su nastavljanje mapiranja teritorija, poboljšavanje suradnje s javnim ustanovama, osiguravanje dodatnih financijskih sredstva za nova socijalna poduzeća, te organiziranje programa izobraze za socijalne poduzetnike koji rukovode podržanim socijalnim poduzećima, naglasila je gđa Ciampolini. Socijalna ekonomija i razvoj socijalnog poduzetništva postaju sve aktualnije teme i u mreži Caritasa, a o čemu svjedoči i novi strateški plan Caritasa Europa, koji je postavljen kao temelj.

Nakon uvodnih prezentacija i predstavljenih rezultata ostvarenih u projektu E.L.Ba, uslijedile su prezentacije iskustava Caritasa Francuske i Caritasa Austrije na području razvoja socijalne ekonomije.Gđa Christine Dupre, predstavnica Caritasa Francuske (Secours Catholique), predstavila je aktivnosti Caritasa Francuske na razvoju socijalnog poduzetništva, od organskih farmi, solidarnih trgovina pa do prikupljanja i recikliranja odjeće.

U ime Caritasa Austrije na radionici su sudjelovali gosp. Hans Jorg Hummer i gđa Angelika Temper-Jablan, socijalni poduzetnici koji djeluju u okviru podržanih inicijativaCaritasa Austrije. Gdin Jorg Hummer predstavio je istraživanje o potencijalima razvoja poljoprivrede u Srbiji, ali i u regiji, te planovima njihovog socijalnog poduzeća koje će u narednom periodu nastojati okupiti razne poljoprivredne proizvođače i prerađivače, te pokušati osigurati plasman njihovih proizvoda u Europskoj Uniji.

Drugi dio, prvog dana radionice,koja je održana u hotelu Sirius, bio je rezerviran za planiranje i nastavak projekta E.L.Ba u drugoj fazi. S tim u svezi, gosp.Daniele Bombardi, predstavnik Caritasa Italije za Bosnu i Hercegovinu i Srbiju sa sjedištem u Sarajevu, predstavio je načinjeno istraživanje sa svim akterima uključenim u prvu fazu projekta, o budućem okviru druge faze projekta i o nastavku aktivnosti. Nakon prezentacije osnovnih rezultata istraživanje uslijedila je diskusija o prezentiranom istraživanju, te doneseni konkretni zaključci i imperativi koji moraju biti sastavni dio budućeg okvira novog projekta.

Na kraju prvog dana susreta slavljena je i sv. Misa u novoizgrađenoj katedrali Bl. Majke Terezije u Prištini, koju je predvodio don Viktor Sopi, ravnatelja Caritasa Kosova, uz suslavljemons. Tome Kneževića, ravnatelja Caritasa Bosne i Hercegovine,mons. Antuna Cirimotića, ravnatelja Caritasa Makedonije i mons. Vladislava Varge, ravnateljaCaritasa Srbije.

Drugi dan susreta održanaje i stručna konferencija. U uvodnom pozdravu, don Viktor Sopi,ravnatelj Caritasa Kosovo,zahvalio je svim sudionicima na dolasku, a posebnu zahvalu uputio Caritasu Italije i Italijanskoj biskupskoj konferenciji koja je podržala projekt.

Kosovski biskup mons. Dodë Gjergji, apostolski upravitelj prizrenski, u svom uvodnom obraćanju istaknuo je zadovoljstvo da se jedan ovakav događaj održava na Kosovu, uz nazočnost mjesnih i međunarodnih zavaničnika, a što govori kako je ovo znajačajna tema za budućnost Kosova, ali i cijele regije Jugoistočne Europe. Mons. Gjergjiiskoristio je priliku zahvaliti na posjeti i potpori proširenoj delegaciji Caritasa Italije na čelu s ravnateljem Caritasa Italije mons. Francescom Soddu, kao i uspostavu suradnje između dvije Crkve. Na koncu svog obraćanja mons. Gjergji poželio je dobar nastavak rada svim sudionicima konferencije, te istaknuo želju za što boljim rezultatima za budućnost. Svrha Caritasa je biti produžena ruka Crkve u pružanju pomoći najranjivijim, istaknuo je mons. Gjergji.U uvodnim pozdravima su se obratili i gosp.Arban Abrashi, ministar rada i socijalne politike Republike Kosovo, kao i Nj.E. Andreas Ferrarese, veleposlanik Italije na Kosovu. Izrazili su potporu nastojanjima Caritasa u borbi protiv siromaštva i započetom procesu djelovanja na području socijalnog poduzetništva.

Uvodno predavanje o „Novim putevima animacije“ je održao don Francesco Sodu, ravnatelj Caritasa Italiana. Mons. Soddu je naglasio kako socijalno gospodarstvo može znatno doprinijeti borbi protiv siromaštva, ali jedino ukoliko je zasnovano na humanim i moralnim principima. Prednost socijalnog gospodarstva nad standardnim gospodarstvom je blizina socijalnih poduzeća lokalnoj zajednici i njihova povezanost s lokalnim stanovništvom. Socijalno gospodarstvo osigurava aktivno sudjelovanje korisnika u radu na tržištu, čineći ihna taj način ne samo korisnicima, nego glavnim akterima. Na ovaj način se osigurava bolja integracija, povezanost i uključenost ranjivih skupina ponovno u zajednicu, te se prekida začarani krug siromaštva, istaknuo je Soddu.

Nakon uvodnog govora mons. Francesco Soddu, te prezentacije rezultata ostvarenih u projektu E.L.Ba, koju je načinio gdin Alfred Pjetri, lokalni koordinator projeta E.L.Ba za Kosovo, prikazan je kratki film o projektu i postignutim uspjesima.Nakon filma uslijedila je prezentacija gđe Alessandre Roccasalvo, zamjenice predstavnika misije UNDP-a na Kosovu, o iskustavu UNDP-a (Razvojnog programa Ujedinjenih nacija) o razvoja socijalnog poduzetništva prvenstveno na Kosovu, ali i u cijeloj regiji i svijetu.

Zatim je profesor ekonomije iz Italije gosp. Lugino Bruni održao predavanje o socijalnim kooperativama kao ekonomskom modelu, njegovim međunarodnim dimenzijama i primjerima dobre prakse. Sva negativna i ne samostalno odabrana siromaštva u svojoj biti imaju nedostatak kapitala, socijalnog, obrazovnog, zdravstvenog, duhovnog, što u konačnici dovodi do nedostatka financijskog kapitala, odnosno konkretnih novčanih primanja. U srži problema današnjeg društva i ekonomskih modela nalazi se nedostatak povjerenja u suradnji. S tim u vezi prof. Bruni predstavio je gospodarski model suradnje, odnosno važnost suradnje i povjerenja među pojedinim akterima, a koja je bitna za razvoj socijalnog poduzetništva. Uzajamnost među ljudima s jednakim dostojanstvom, a to je tajna dobrog tržišta, integralnog razvoja i dobrog društvu istaknuo je prof. Bruni.

Nakon predavanja prof. Brunija, gdinValerio Pellirossi, ispred Federsolidaritea – Confcooperative (Konfederacija italijanskih kooperativa i zadruga) predstavio je međunarodne standarde i različite zakonske regulative glede socijalnog poduzetništvau Italiji, ali i u Španjolskoj, Portugalu i drugim zemljama. Prvenstveno različite modele zakonske regulative koje osiguravaju lakši pristup socijalnim poduzećima na otvorenom tržištu u vidu različitih subvencija i prednosti prilikom prijave na javne natječaje, ali i porezne olakšice i doprinose za djelatnike.

U drugom dijelu konferencije organizirano je predstavljanje dobrih primjera podržanih projekata u okviru E.L.Ba-e. Primjer socijalnog poduzeća „Pitupi“ iz Albanije, koje se bavi izradom i prodajom specijalizirane odjeće, predstavila je gđa Steljana Pashko.

Primjer iz Bosne i Hercegovine iz Caritasa Hercegovačkih biskupija, Gospodarskog društva za upošljavanje osoba s invaliditetom RAD-DAR d.o.o., predstavio je gdin Radoslav Dodig, ravnatelj društva. Transformaciju socijalnih projekata u socijalna poduzeća Caritasa Crne Gore, predstavio je gdinMarko Djelović, ravnatelj Caritasa Crne Gore.

Konferenciju je zaključila gđa Laura Stopponi, navodeći kako je osnovni rezultat ove konferencije da postoji snažna želja i suglasnosti među svim organizacijama Caritasa o neophodnosti transformacije djelovanja Caritasa i usmjeravanju prema daljnjem razvoju socijalnog poduzetništva u regiji, te kako je projekt E.L.Ba tek početak ovog procesa koji je neophodno nastaviti i u budućnosti, a za što već postoje određene perspektive i dobri temelji.

Na kraju konferencije don Viktor Sopi zahvalio je svim delegacijama Caritasa na dolasku i izrazio zahvalnost na dosadašnjoj potpori i suradnji uz želju i nadu za nastavak plodonosnog rada i suradnje, te istaknuo kako je Caritas bio i uvijek će biti na usluzi svim onima koji očekuju našu pomoć.

Projekt E.L.Ba provodi Caritas Italiana u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Kosovu, Makedoniji, Crnoj Gori, Grčkoj i Albaniji, a s ciljem razvoja kulture socijalnog gospodarstva na cijelom prostoru jugoistočne Europe.

Dobrotom i širinom svećeničkog srca ravnatelja Caritasa Kosova don Viktora Sopia, uz potporu bivšeg sarajevskog studenta kosovskog svećenika don Pashka Dania,delegacija Caritasa BiH obišla je važnija mjesta i župe Katoličke crkve Kosova: Priština, Uroševac, Binač i dr., posebno one župe u kojima još i danas žive Hrvati katolici i u kojima su neizbrisivi hrvatski korijeni s bogatom prošlošću: Janjevo i Letnica.

(kta/caritas.ba/kmc)

FOLLOW US ON: