HomevestiSveta Zemlja: Proslava Uskrsa u skladu s mjerama protiv širenja zaraze koronavirusom

Sveta Zemlja: Proslava Uskrsa u skladu s mjerama protiv širenja zaraze koronavirusom

Vazmeno je trodnevlje i u Svetoj zemlji proslavljeno u skladu s mjerama protiv širenja zaraze koronavirusom.

Obiteljska molitva i jedinstvo unutar kršćanske zajednice, ali ne samo to. Izvanredno stanje izazvano pandemijom u Svetoj zemlji ima dva lica; zarazu, koja je na području Izraela i Palestine pogodila više od 12.000 ljudi te je razlog zatvaranja svetih mjesta za javnost, s posljedičnom nestašicom posla i vrlo krhkom gospodarskom perspektivom. S druge strane, molitva ne prestaje, a Izrael i Palestina primorani su na suradnju protiv širenja zaraze koronavirusom.

Apostolski administrator Latinskog jeruzalemskog patrijarhata, nadbiskup Pierbattista Pizzaballa, u razgovoru je za našu radijsku postaju istaknuo kako su i u Svetoj zemlji liturgijske proslave usklađene s mjerama sprječavanja širenja zaraze koronavirusom. Misa posvete ulja, koja se trebala održati u jutarnjim satima Velikog četvrtka, prebačena je na razdoblje nakon Duhova, dok se vazmeno trodnevlje slavilo u konkatedralnoj crkvi Latinskog jeruzalemskog patrijarhata i prenosilo uživo putem Interneta.

Koronavirus ne smije zaustaviti našu vjeru u Krista i u snagu njegovog uskrsnuća – rekao je nadbiskup i istaknuo kako nam je ponajprije potrebna molitva. Napomenuo je pritom da aktualna ograničenja vezana uz liturgijska slavlja ne sprječavaju molitvu i, prije svega, povratak vidiku vjerskog života koji je danas pomalo zaboravljen, odnosno zajedničkoj molitvi u obitelji. Osim toga, primijetio je da je potrebno sačuvati jedinstvo, koliko je to moguće, i to ne samo među kršćanima, već sa svima, jer virus ne pravi nikakvu razliku u odnosu na politiku, rasu ili vjeru.

Govoreći o suočavanju s pandemijom na području Svete zemlje, nadbiskup je kazao da su i u Izraelu i u Palestini na snazi sigurnosne mjere u svrhu ograničenja širenja zaraze. Recimo da smo u ovome ujedinjeni – rekao je – U cijeloj toj situaciji postoji i pozitivan aspekt, jer Palestinci i Izraelci, koji godinama jedni s drugima nisu razgovarali, sada surađuju kako bi osmislili strategiju za suočavanje s tim zajedničkim neprijateljem, odnosno virusom.

Apostolski administrator Latinskog jeruzalemskog patrijarhata istaknuo je također da su pomalo zabrinuti te napomenuo da su sveta mjesta posljednji put bila prazna za vrijeme drugog palestinskog ustanka protiv izraelske okupacije Zapadne obale i Pojasa Gaze, početkom ovog stoljeća. Ipak, tada su sveta mjesta još uvijek bila otvorena i bilo je nešto posjetitelja. Danas su potpuno prazna pa se čini da trpe zajedno sa stanovništvom. Tu je i gospodarski vidik koji jako zabrinjava jer moramo uzeti u obzir da ćemo sljedećih nekoliko mjeseci ili, po mišljenju nekih, barem godinu dana, živjeti u takvim prilikama i to će s gospodarskog stajališta za tisuće obitelji biti veliki problem – rekao je nadbiskup.

Istaknuo je također da se naša budućnost temelji na Kristovom uskrsnuću, na nepobjedivoj sili tog trenutka koji je označio početak nove svjetske povijesti. Koronavirus ne smije zaustaviti našu vjeru u Krista i u snagu njegovog uskrsnuća. Živimo trenutak boli, trenutak tišine – primijetio je nadbiskup Pizzaballa i zaključio – U ovoj tišini možemo pronaći nove riječi, iz ove praznine može proizići novo bogatstvo za naš život, to jest povratak onom bitnom. Uvidjevši da ne možemo učiniti sve, možemo se vratiti srcu našeg vjerskog života, odnosno našeg društvenog, crkvenog, osobnog i obiteljskog života.

(Giada Aquilino/Mate Žaja/VaticanNews/KMC)

FOLLOW US ON: