HomevestiAmerički biskupi ustanovili Fond solidarnosti za Crkvu u Africi

Američki biskupi ustanovili Fond solidarnosti za Crkvu u Africi

Afrika se treba suočiti s društvenim i gospodarskim preprekama koje su rezultat golemoga duga, epidemijâ, krajnjega siromaštva i političkih neredâ. Unatoč tim izazovima Crkva je u Africi u posljednjih 30 godina, što se tiče broja vjernika, trostruko veća. Ipak, Crkvi je teško podupirati taj rast i održavati najosnovnije pastoralno zauzimanje – istaknuli su članovi Biskupske konferencije Sjedinjenih Američkih Država predstavljajući Fond solidarnosti za Crkvu u Africi.

Riječ je o inicijativi utemeljenoj na načelima apela koji je sveti Ivan Pavao II. uputio u apostolskoj pobudnici ‘Crkva u Africi’, te na primjeni izjave biskupâ Sjedinjenih Američkih Država, naslovljenoj „Apel solidarnosti s Afrikom“. Fond, naime, daje subvencije za financiranje projekata, među kojima su programi senzibiliziranja i evangelizacije, te škole i formacija klera i služiteljâ laikâ. Naša je solidarnost potrebna kako bi se Crkvi, koja je „sol zemlje“ u Africi, pomoglo ostvariti svoje mogućnosti kao „svjetlost svijeta“ – istaknuto je u priopćenju koje je prenijela agencija Fides.

Jedan od projekata financiranih subvencijom Fonda solidarnosti za Crkvu u Africi (SFCA) jest Centar Naomi u Kisantu, u Demokratskoj Republici Kongo, u kojemu se mladim migrantima i nepismenim majkama nudi profesionalna formacija i vjerski odgoj. Kisantu ima vrlo veliki postotak migranata i ratnih izbjeglica iz obližnjih zemalja; stoga se spomenuti centar zauzima kako bi pružio priliku mladim majkama i nezaštićenim doseljenicima, i to programima opismenjavanja i razvoja koji im pružaju nadu u dostojan život. Dodatnim financijama koje daje Fond solidarnosti, Centar Naomi će organizirati tečajeve opismenjavanja, krojenja i šivanja, te posebne tečajeve za jačanje samopouzdanja i radnoga iskustva za 140 žena.

Unatoč velikom broju dragocjenih prirodnih izvora, Demokratska Republika Kongo je jedna od najsiromašnijih zemalja svijeta. Mnogo ljudi nema pristup pitkoj vodi, odgovarajućim sanitarnim strukturama, te najosnovnijim socijalnim uslugama kao što su obrazovanje i zdravstvena zaštita. Stopa je nepismenosti u toj zemlji vrlo visoka, a pogađa ponajviše žene. Osim toga, mnogi se migranti i ratni izbjeglice sklanjaju u Demokratskoj Republici Kongo, stavljajući u veliku kušnju već ionako teške uvjete života.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: