Homelokalne vestiKardinal Ladislav Nemet SVD, prvi u istoriji Katoličke crkve u Srbiji

Kardinal Ladislav Nemet SVD, prvi u istoriji Katoličke crkve u Srbiji

U subotu 7. decembra 2024. godine na konzistoriju u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu papa Franja je održao obred uvođenja u službu 21-og novog kardinala, a među njima je i beogradski nadbiskup i metropolit mons. dr Ladislav Nemet, SVD.

Papa Franja  poručio je novim kardinalima „Danas na poseban način želim da vam kažem, draga braćo koja postajete kardinali, da uložite sve napore da idete Isusovim putem. Šta ovo znači? Hodati Isusovim putem znači pre svega vratiti se Njemu i vratiti ga u središte svega“. Papa Franja je podsetio da je Isus „naš istinski oslonac, centar gravitacije naše službe, kardinalna tačka koja daje pravac celom našem životu“.„Gospod gleda na vas koji dolazite iz različitih sredina i kultura, predstavljate sabornost Crkve. On vas poziva da budete svedoci bratstva, zanatlije zajedništva, graditelji jedinstva. To je vaša misija“, poručio je papa Franja.

Papa Franja je pročitao imena novih kardinala i svakom dao posebnu crvenu kapu – biret, simbol spremnosti da proliju krv za veru i Crkvu. Takođe i prsten, kao znak njihove povezanosti sa Svetim Ocem i njihovim duhovnim brakom sa Crkvom. Novi kardinali izgovorili su Ispovest vere i položili zakletvu na vernosti papi i Katoličkoj crkvi.

Bazilika je  danas bila ispunjena do poslednjeg mesta hodočasnicima, rodbinom i prijateljima novih kardinala, a iz Srbije je došao veliki broj hodočasnika kako bi prisustvovali ovom istorijskom činu.

 

Čestitamo kardinalu Nemetu!

FOLLOW US ON: