Kardinal Zenari se nada drugačijoj 2017. godini u Siriji
Vrlo je nestabilno primirje potpisano 20. decembra 2016. godine, zahvaljujući Rusiji i Turskoj s odobravanjem Irana, iz kojega je isključena samozvana Islamska država. Ruski i turski zrakoplovi nastavljaju bombardirati džihadističke položaje u Siriji. I sirijsko ratno zrakoplovstvo bombardira islamiste i njihove položaje na sjeveru Damaska, koji su također isključeni iz primirja. Sad su pogledi upereni u mirovne pregovore koji bi se sljedeći mjesec imali održati u Kazahstanu.
Osvrnuvši se na stanje u Siriji u razgovoru za našu radiopostaju, kardinal Mario Zenari, apostolski nuncij u Damasku, rekao je kako bi svi željeli da ovo primirje označi jedan zaokret. Primirje je znak izvjesne nade, u takvom se ozračju sada živi. Ipak valja ići vrlo polako, jer se primirje ne odnosi na sve oružane skupine, a osim toga, vidjelo se što se na početku godine dogodilo u Turskoj. Stoga treba ići naprijed vrlo oprezno. Rekao bih da je narod malo odahnuo. Važno je da se ne ugasi nada, uvijek govorim da nadu treba podupirati. Potrebna je mudrost, jer još uvijek tu i tamo ima pucnjave, sukoba i bombardiranja – rekao je nuncij dodajući:
Ovdje u Damasku, primjerice, veliki je dio grada već tjedan dana bez pitke vode, jer, priča se, da su oštećena spremišta, a u većem dijelu nema ni struje. U Alepu su ljudi odahnuli. I naše kršćanske zajednice u miru slave božićne blagdane, što nije bio slučaj prošlih godina. Osjeća se ozračje optimizma i nade, premda, opet ponavljam, treba biti vrlo oprezni – upozorio je kardinal Zenari.
Na primjedbu da je Papa u posljednjem apelu za Siriju poželio da se međunarodna zajednica aktivno zauzme za mir, rekao je kako je vrlo važno da međunarodna zajednica bude složna. Prošlih smo šest godina bili svjedoci podjele u međunarodnoj zajednici, naročito u Vijeću sigurnosti. Te podjele nisu pridonijele pronalaženju mira – primijetio je nuncij.
Vijeće sigurnosti je u posljednje dane jednoglasno usvojilo neke rezolucije. Nadamo se da će to biti jak signal i da će pridonijeti zaokretu; očekujemo da 2017. bude godina zaokreta. Pred svima je veliki posao, ali je važno da prestane nasilje. Vrijeme je za liječenje dubokih rana, vrlo dubokih, fizičkih i psihičkih. Valja pristupiti iscjeljivanju tih rana – ustvrdio je kardinal.
Na upit o novim nadama za 2017. godinu, rekao je da je nada živa, te da ju treba snažno podržavati. Sve kršćanske zajednice, u ovim božićnim danima, molitvom podupiru nadu, pokazujući put pomirbe, praštanja, kako nas Gospodin uči u Evanđelju. Rekao bih da je put vrlo dug i uzbrdo, ali ipak vide se neki znaci nade za budućnost. Želimo da s Božjom pomoću i međunarodne zajednice ovo sjeme nade uzmogne rasti te da što prije vidimo plodove pomirbe i mira – zaključio je kardinal Zenari.
(rv/kmc)