HomevestiNadbiskup Gallagher: Razoružanje je etički imperativ

Nadbiskup Gallagher: Razoružanje je etički imperativ

U videoporuci tajnika za odnose s državama upućenoj sudionicima susreta na visokoj razini ovogodišnje konferencije o razoružanju u Ženevi ističe se poticaj Svete Stolice na zauzimanje kako bi se utvrdili trajni sporazumi na putu mira: „Nitko nije siguran sve dok svi nisu na sigurnom“. Nadbiskup je u videoporuci prije svega prenio srdačne pozdrave pape Franje i njegovu nadu da će ta konferencija, kroz obnovljeni osjećaj hitnosti i suodgovornosti, brzo prevladati sadašnju tešku situaciju

Važnost razoružanja očita je kada je riječ o nuklearnom, biološkom i kemijskom oružju, ali se jednako tako snažno odnosi i na sve veću vojnu konkurenciju u svemiru i na područjima kibernetičkoga prostora i umjetne inteligencije, poput smrtonosnih autonomnih oružanih sustava – središnja je misao u govoru nadbiskupa Paula Richarda Gallaghera, tajnika za odnose s državama, upućenom putem videoporuke povodom susreta na visokoj razini ovogodišnjega zasjedanja Konferencije o razoružanju u Ženevi.

Pogled Svete Stolice obuhvaća u potpunosti pitanje naoružanja, i teži cilju koji odgovara najdubljim željama ljudskoga srca, odnosno životu u miru, sigurnosti, stabilnosti, dok – kako je primijetio nadbiskup – sadašnje raspoloženje uzajamnoga nepovjerenja i slabljenja multilateralizma priječi nastojanja u tom smislu. Vatikanski je predstavnik također izrazio zabrinutost zbog nezakonite trgovine lakim i malokalibarskim oružjem, kao i zbog eksplozivnoga oružja, posebno na nastanjenim prostorima, koje postaje sve manje ‘konvencionalno’, a sve više oružje za masovno uništenje, potičući kaos u gradovima, školama, bolnicama, bogoštovnim mjestima i glavnim infrastrukturama.

Pred golemim izazovima s kojima se međunarodna zajednica mora danas suočiti, razoružanje se ne može više smatrati fakultativnim ciljem. Ono je etički imperativ – istaknuo je nadbiskup. Sveta Stolica stoga potiče sudionike na konferenciji da usvoje obnovljeno uvjerenje o hitnosti i obvezu za postizanjem konkretnih i trajnih dogovora usmjerenih na mir i bratstvo. Neka bi pitanja trebala nadići individualne interese i programe.

Nadbiskup Gallagher je, među ostalim, posebno istaknuo da su razoružanje, razvoj i mir tri međuovisna pitanja. Golemi vojni troškovi, mnogo veći od onoga koliko je potrebno kako bi se zajamčila legitimna obrana, potiču zatvoreni krug naizgled beskonačne utrke u naoružanju koja priječi suočavanje s problemima kao što su siromaštvo, nepravda, zdravlje i obrazovanje. Povezivanje nacionalne sigurnosti s gomilanjem oružja lažna je ‘logika’ i skandal koji olakšava nerazmjer između novčanih sredstava i ‘intelligence’ posvećenih služenju smrti i sredstava u službi života – primijetio je nadbiskup.

Međutim, primjećuju se i ohrabrujući znakovi, kao što je stupanje na snagu Sporazuma o zabrani nuklearnoga oružja (TPNW) i nedavni produžetak Novog sporazuma o smanjenju strateškoga oružja (New START) između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Svijet slobodan od nuklearnoga oružja moguć je, i potreban – primijetio je nadbiskup. Potrebna je, međutim, povezanija i odgovorna suradnja, kako je pokazala pandemija bolesti COVID-19. I, kako je papa Franjo više puta primijetio, bit ćemo u stanju prevladati sadašnju krizu jedino ako budemo radili zajedno, kao sjedinjena ljudska obitelj. Nitko nije na sigurnom sve dok svi nisu na sigurnom – istaknuo je nadbiskup Gallagher.

(vn/kmc)

FOLLOW US ON: