Proslavljena svetkovina sv. Leopolda Mandića u župi Jagodina
U utorak 12. maja svečanim euharistijskim slavljem proslavljena je svetkovina zaštitnika župe u Jagodini ‒ sv. Leopolda Mandića. Svečanost je predvodio vlč. Božidar Tenšek, župnik župe Presvetog Trojstva iz Prečkog u Zagrebu, uz koncelebraciju domaćeg župnika vlč. Mihaela Sokola i svećenika Beogradske nadbiskupije te u zajedništvu s grupom vjernika hodočasnika koji već tradicionalno godinama iz Beograda dolaze sv. Leopoldu, zatim hodočasnici iz Ćuprije, Paraćina, Niša, Kraljeva, Kruševca i ostalih okolnih mjesta, koji su do posljednjeg mjesta ispunili crkvu. Svečanom slavlju prisustvovao je i o. Nikola Teifunović, svećenik SPC-a u Jagodini sa svojom obitelji.
Vlč. Tenšek se u svojoj propovijedi osvrnuo na osobnu bliskost s Leopoldom Mandićem, koja njemu kao svećeniku puno znači te istakao da vjeruje kako i svakom vjerniku može biti inspiracija da ga slijedi u jednostavnosti i skromnosti. „Moramo se vratiti u njegovo vrijeme kada je on živio i kako je živio i prije svega otkriti činjenicu da je on bio neugledan čovjek. Nije bio ugledan, nisam mislio da je bio neugledan po izgledu, možda malo je, nego nije bio ugledan kao neki drugi svećenici toga vremena, kao neki drugi biskupi, kao neki drugi ljudi koje su ljudi slušali“, rekao je vlč. Tenšek i dodao kako ta činjenica pokazuje da Bog ne treba ugledne ljude kako bi pokazao svoju prisutnost u svijetu i ojačao vjeru, nego često izabire neugledne ljude za to djelo. Propovjednik je istaknuo da je isti datum krštenja sv. Leopolda Mandića i dan kada se slavi sv. Ante, 13. jun pa naglasio kako su oba sveca imali na neki način sličan životni put, jer sv. Ante je došao iz Lisabona u mjesto koje nije poznavao, među ljude koje prije nije susretao, a ni svećenici ga nisu previše voljeli, kao i sv. Leopold koji je proveo svoj život kao stranac u Italiji, sve do smrti u Padovi, gdje je doprinijeo da se ljudi počnu ispovijedati i dolaziti u crkvu te sada kada gledamo Padovu vidimo tu dva velika sveca. „Dvojicu neuglednih ljudi je Bog uzeo kako bi proslovio sebe“, rekao je vlč. Tenšek i dodao kako su ova dva sveca živjeli u različito vrijeme, sv. Ante u 13. stoljeću, a sv. Leopold u 20. stoljeću, a uz sv. Leopolda u to vrijeme je živio još jedan mističar sv. Padre Pio, i svima je zajedničko da nisu bili reformatori, nisu ništa mijenjali u Crkvi, ali su po svojoj jednostavnosti ostavili trajan pečat. „Sv. Leopold je jednostavno sjeo u svoju ispovjedaonicu, svoju malu sobicu i tamo je godinama bio ispovjednik. Tješio je ljude. Pomagao je. Slušao je. Ono što svima danas možda treba više. To je da jedni druge počnemo da slušamo“, rekao je propovjednik i u kratkim crtama iznio životopis sv. Leopolda, od rođenja u Herceg Novom, preko stupanja u kapucine, školovanja i svećeničke službe, naglašavajući kako je ovaj svetac želio ići u misije na istok, jer je čeznuo za jedinstvom kršćana, ali poglavari ga nisu poslali pa je proveo život u talijanskim samostanima. „Na kraju krajeva kolone i kolone vjernika koje su stajale i čekale ispovijed u Padovi, ispred skromne ispovjedaonice sv. Leopolda Mandića pokazivali su koliko je on tim ljudima značajan“, rekao je na kraju svoje propovijedi vlč. Tenšek i dodao kako našem vremenu također treba ovakvih svetaca, dobrih svjedoka, svećenika i laika koji će omogućiti ljudima da dođu do Krista. Propovjednik je na kraju propovijedi poručio vjernicima da im kao putokaz ostanu četiri stvari koje su vidljive kod sv. Leopoldu: bio je svećenik redovnik koji je volio, koji je praštao, koji je molio i koji je u Boga vjerovao.
Na kraju svete mise župnik vlč. Sokol zahvalio je svima koji su pripremali proslavu, kao i svim hodočasnicima i župljanima koji su sudjelovali na proslavi, svim svećenicima, a posebno predvoditelju svečanog slavlja, koji je imao važnu ulogu u njegovom životu na putu ostvarenja njegovog svećeničkog poziva, pravoslavnom svećeniku o. Nikoli i na kraju pozvao sve vjernike da ostanu na zajedničkom druženju nakon svete mise.
Vlč. Tenšek je na kraju završio slavlje svečanim blagoslovom s relikvijama sv. Leopolda Mandića.
Slavlje u Jagodini proteklo je lijepo i dostojanstveno, a nakon svete mise župljani i svi hodočasnici ostali su u zajedničkom druženju uz agape u dvorištu crkve.
KMC









