Mons. Alojzije Turk (nadb. 1980-1986)
Rođen je 1909. godine u Bršlinu kod Novog Mesta u Sloveniji. Studirao na Bogoslovskom fakultetu u Ljubljani. Za sveštenika je zaređen 1934. Već tokom studija zainteresovao se za probleme jedinstva hrišćana; učestvovao na međunarodnim ćirilometodskim kongresima kao i na nekoliko sveslovenskih kongresa.
Pošto je zaređen za sveštenika skopski biskup Gnidovec ga je pozvao u svoju biskupiju, gde se od 1934. godine nalazio na različitim mestima dijeceze. U januaru 1935. povereno mu je uredništvo časopisa Blagovest.
Za vreme Drugog svetskog rata bio je vojni sveštenik. Godine 1944. imenovan je u Skoplju za generalnog vikara s posebnim ovlašćenjima za deo biskupije pod bugarskom okupacijom. Godine 1955. morao je da se vrati u Sloveniju. Od 1959. je u Beogradu, gde pomaže župniku Krista Kralja. Godine 1964. postaje glavni urednik Blagovesti. Imao je i druga važna zaduženja. Održavao je prijateljske kontakte sa Srpskom pravoslavnom crkvom i njenim institucijama. Učestvovao je na svim ekumenskim simpozijumima.
Za beogradskog nadbiskupa je imenovan 7. marta 1980. godine, a biskupsko posvećenje je primio 20. aprila. Godine 1986. papa mu je imenovao naslednika. Povukao se u Sloveniju i ostatak života proveo u Novom Mestu, gde je i umro 1995.
Mons. dr Gabrijel Bukatko (nadb. 1964-1980)
Rođen 1913. godine u Donjim Andrijevcima kod Slavonskog Broda (Hrvatska). Potiče iz Križevačke eparhije, koja je u to vreme okupljala sve grkokatolike na području Jugoslavije. Gimnaziju je završio kod franjevaca u Visokom, a bogoslovske studije u Rimu, gde je stekao i titulu doktora nauka.
U Križevcima je bio i sekretar biskupa; s vremenom je postao kanonik. Godine 1950. imenovan je za apostolskog administratora Križevačke grkokatoličke eparhije. Biskupsko posvećenje je primio 1952. Deset godina je bio sekretar Biskupske konferencije Jugoslavije. Za nadbiskupa koadjutora s pravom naslednstva, imenovan je početkom 1961.
Nakon smrti Josipa Ujčića (1964) postaje beogradski nadbiskup. Zatekao je tešku ekonomsku situaciju, kao i nedostatak sveštenika u Nadbiskupiji, što je želeo da prevlada, kao svoj primarni zadatak. Posvećenički se pobrinuo da odredbe Drugog vatikanskog sabora zažive i na području njegove dijeceze.
Uspeo je da uspostavi uzorne odnose s Pravoslavnom crkvom u Srbiji. U to doba, 1966. obnovljeni su i diplomatski odnosi između Svete Stolice i SFR Jugoslavije, što je unekoliko olakšalo njegovu misiju.
Godine 1980. podneo je ostavku iz zdravstvenih razloga i prema kanonskim propisima. Potom se povukao u Ruski Krstur, gde je i umro 19. X 1981. godine. Sahranjen je u parohijskoj crkvi sv. Nikole (koja je od 2003. katedralni hram egzarha za vernike istočnog obreda u Srbiji i Crnoj Gori). Smatra se da mu je najveća zasluga što je okupljao bogoslove i iz drugih biskupija, nastojeći da za Nadbiskupiju osigura kler, te da je za vreme Drugog vatikanskog sabora, na kojem je učestvovao, zapaženo ’’zračenje njegove ličnosti’’.
Mons. dr Josip Ujčić (nadb. 1936 – 1964)
Rođen je 1880. godine u Starom Pazinu u Istri, danas u Hrvatskoj. Posle studija je zaređen za sveštenika u Trstu (1902). Doktorirao je u Beču 1908. godine. Bio je sekretar biskupa u Trstu i istovremeno profesor moralne teologije u Gorici. Između 1912. i 1918. bio je dvorski kapelan na carskom dvoru i direktor bečkog zavoda ’’Augustineum’’. Nakon Prvog svetskog rata postao je profesor moralne teologije na novoosnovanom Bogoslovskom fakultetu u Ljubljani.
Za beogradsko-smederevskog nadbiskupa i apotolskog administratora banata imenovan je 28. novembra 1936. godine. Premda pripremljen na mnoge nasleđene probleme u Nadbiskupiji, uključujući i one finansijske prirode, svojom sposobnošću i svestranim zalaganjem uspeo je da sačuva što se moglo spasti, usmeravajući rad Nadbiskupije ka njenom razvoju, kao i duhovni život stada. Svedok je tzv. konkordatske krize (1937) zbog nezadovoljstva pojedinih političkih i crkvenih krugova koji se nisu slagali sa potpisivanjem Konkordata između Vatikana i Kraljevine Jugoslavije. Početak Drugog svetskog rata, raspad Kraljevine Jugoslavije i nemačka okupacija donele su njemu lično i nadbiskupiji u celini ogromne neprilike. Trudio se da unesrećenima pruži pomoć i nadu. Ipak, usled novih istorijskih neprilika mnogi katolici odlaze iz Beograda i Srbije. S druge strane, mnogobrojni Slovenci, proterani iz svojih domova, nastanjuju se u Beogradu i u unutrašnjosti Srbije, među kojima su i sveštenici, redovnici i redovnice. Pored gostoprimstva Srba, i sam je učinio mnogo na tome da izbeglice budu zbrinute. Posle Drugog svetskog rata, u prvim godinama komunističke Jugoslavije, suočio se s mnogim nevoljama svog stada. U isto vreme opusteli su pastoralni centri u unutrašnjosti Srbije, dok je deo crkvene imovine nacionalizovan. Bilo je potrebno mnogo truda i mudrosti da očuva Nadbiskupiju. Ozbiljan momenat tokom njegovog mandata bio je i prekid diplomatkih odnosa između Jugoslavuje i Svete Stolice 1952. godine.
Svestan svih ograničenja ipak je uspevao da komunicira s najrazličitijim slojevima ljudi, pa i s vlašću. Uspelo mu je da vodi Crkvu bez većih problema u nametnutim okolnostima. Punih četrnaest godina bio je predsednik Biskupske konferencije Jugoslavije. Posebno je zaslužan za ponovno izlaženje lista Blagovest (1946). Učestvovao je na Drugom Vatikanskom saboru (1962-1965). U 80. godini života dobio je visoko državno odlikovanje, a Sveta Stolica mu je dala dužno priznanje za njegov rad. Iscrpljen bolešću umro je 24. marta 1964. godine. Sahranjen je u Beogradu u crkvi Krista Kralja.
Mons. fra Ivan Rafael Rodić (nadb. 1924 – 1936)
Rođen je 1870. u Nurkovcu kod Požege u Hrvatskoj. U franjevačku Provinciju sv. Ivana Kapistranskog stupio je 1886. godine. Za sveštenika je zaređen 1893. u Budimpešti, gde je iste godine položio ispit za profesora teologije. Od tada do 1898. predavao je u Baji. Od 1900. do 1903. bio je prvi kustos novoosnovane franjevačke Provincije sv. Ćirila i Metoda. Bio je gvardijan u Zagrebu (1900-1903; 1909-1912), Varaždinu (1903-1909) i na Trstu, kraj Rijeke (1918-1923).
Za apostolskog administratora Banata sa sedištem u velikom Bečkereku (Zrenjaninu) imenovan je 1923. Na tom mestu zateklo ga je imenovanje za prvog beogradsko-smederevskog nadbiskupa 29. oktobra 1924. godine. Pred njim su bili ogromni zadaci, jer je trebalo organizovati rad obnovljene Nadbiskupije na svim nivoima, od temelja. Zahvaljujući upornosti ubrzo osniva župe u Beogradu i u unutrašnjosti Srbije. Blagoslovio je i mnoga laička društva. Doprineo je utemeljenju karitatiivnih organizacija. Jednim od njegovih velikih uspeha smatra se Euharistijski kongres, održan u Velikom Bečkereku (1934).
Manje sreće imao je usvojim finansijskim poduhvatima, koji su prema dosadašnjim saznanjima posledica pogrešnih saveta. Ti događaji doneli su Nadbiskupiji i njemu lično mnoge neugodnosti. Da bi u nastalim prilikama olakšao Crkvi, on je 1936. zatražio ostavku. Posle toga živeo je u Hrvatskoj Kostajnici, a od 1938. do smrti 10. maja 1954. godine u Požegi.