HomevestiNadbiskup Gallagher o odgovornosti zaštite vjerskih manjina

Nadbiskup Gallagher o odgovornosti zaštite vjerskih manjina

Zaštita vjerskih manjina je jedna od najprečih odgovornosti međunarodne zajednice – poticaj je nadbiskupa Paula Richarda Gallaghera u njegovu interventu na 72. zasjedanju Opće skupštine UN-a o zaštiti vjerskih manjina u sukobima.

Tajnik Svete Stolice za odnose s državama istaknuo je kako je prema tri međunarodna izvještaja 2016. godina za vjerske manjine bila strašna. Manjine su progonjene, podvrgnute fizičkom i psihičkom nasilju, prisilnim izgonima pa sve do etničkog čišćenja i porobljavanja ženâ i djece. Nadbiskup Gallagher je u Staklenoj palači UN-a posebno istaknuo kako je zaklada „Pomoć Crkvi u nevolji“ izvijestila kako je u prošloj godini, u 38 zemalja svijeta, zabilježeno teško kršenje vjerskih slobodâ.

Nadbiskup Gallagher je stoga naveo sedam bitnih elemenata za zaštitu vjerskih manjina. Prvo – rekao je – “potrebno je djelovati”: oni koji “imaju provesti poštovanje temeljnih prava, moraju ispuniti tu svoju odgovornost”. Nedavni primjeri barbarstva protiv vjerskih manjina – upozorio je – “moraju potresti međunarodnu zajednicu kako bi nadvladala svaki oblik inercije”.

Drugo, svakoj se osobi moraju zajamčiti temeljna prava državljanstva, bez obzira na njezinu religiju i etničku pripadnost. Tamo gdje se nekoj religiji, od strane države, prizna poseban status, treba svakome “priznavati i štititi” pravo na slobodu vjeroispovijesti i jednakost pred zakonom.

Treća točka, koju je naglasio bila je “međusobna autonomija i pozitivna suradnja između države i vjerskih zajednica”. Pozvavši se na Papin govor na kairskom sveučilištu Al-Azhar, upozorio je na nedovoljno razumijevanje razlike između vjerske i državne dimenzije.

Četvrto – upozorio je nadbiskup Gallagher – „vjerski vođe imaju veliku i određenu odgovornost u sučeljavanju i osuđivanju zloporabe religije u opravdaju terorizma i nasilja protiv drugih kršćana i religija.” S papom Franjom – nastavio je – potrebno je ponoviti svoj “čvrsti i jasni NE svakom obliku nasilja u ime vjere, u ime Boga”.

Pod petom točkom, tajnik Svete Stolice za odnose s državama ukazao je na “potrebu za učinkovitim međureligijskim dijalogom kao protuotrovom za fundamentalizam”. Takav dijalog – smatra katolički prelat – “može i mora” dati “primjer” suočavanja, koje pridonosi društvenom skladu”. Šesta točka, koju je iznio nadbiskup Gallagher, bilo je obrazovanje kao “ključ za sprečavanje radikalizacije i ekstremizma”.

Na kraju, nadbiskup je pozvao međunarodnu zajednicu da “blokira dotok novca i oružja namijenjen onima koji ih namjeravaju koristiti protiv vjerskih manjina”. „Zaustavljanje okrutnosti ne samo da zahtijeva prevladavanje mržnje u srcu onoga koji nasilje čini, nego je potrebno ukloniti i sredstva po kojima se ta mržnja pretvara u nasilje” – rekao je među ostalim u svom interventu tajnik Svete Stolice za odnose s državama.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: