HomevestiPapa Franja o milosrđu i utesi

Papa Franja o milosrđu i utesi

Opšta audijencija, 16. marta 2016. god.

U katehezi na opšoj audijenciji na Trgu sv. Petra, 16. marta 2016. papa Franja je govorio o milosrđu i utesi. U knjizi proroka Jeremije, trideseto i trideset prvo poglavlje nazivaju se ‘knjigom utehe’, jer se Božije milosrđe u njima predstavlja sa svom svojom sposobnošću da teši i nadi otvara ožalošćena srca. I mi danas želimo slušati tu poruku utehe – rekao je Papa.

Jeremija se obraća Izraelcima koji su odvedeni u stranu zemlju i najavljuje im povratak u domovinu. Taj povratak je znak beskrajne ljubavi Boga Oca koji ne napušta svoju decu, nego se brine za njih i spašava ih. Za Izrael je progonstvo bilo razorno iskustvo. Vera je slabila, jer su bili u stranoj zemlji, bez hrama, bez bogoštovlja, a nakon što su videli uništenu zemlju, teško je bilo ustrajati u veri u dobrotu Božiju – rekao je Papa i spontano govoreći podsetio na istoriju Albanije.

Dolazi mi na um susedna Albanija i kako se nakon teškog progona i razaranja uspela pridignuti u dostojanstvu i u veri. Tako su patili Izraelci u progonstvu – primetio je Papa.

I mi možemo katkada proživljavati neku vrstu progonstva: kada nas samoća, patnja i smrt podstiču na pomisao da nas je Bog ostavio. Koliko smo puta čuli reči: „Bog je zaboravio na mene“. Često ih izgovore osobe koje pate i osećaju se napuštene. A koliko naše braće u ovom trenutku zaista proživljava stvarno i dramatično progonstvo, daleko od svoje domovine, imajući u očima slike porušenih kuća, strah u srcu kao i često, nažalost, i bol zbog gubitka dragih osoba. U tim se slučajevima neko može pitati: „Gde je Bog?“ Kako je moguće da tolika patnja zadesi muškarce, žene i nevinu djecu – rekao je Sveti Otac.

Papa je nastavio spontano govoriti: A kad pokušaju ući na neku drugu stranu, vrata im zatvore. Samo tamo, na granici, jer su mnoga vrata i srca zatvorena. Izbeglice pate na otvorenom, bez hrane i ne mogu ući, nisu dobro došli. Sviđa mi se kad mogu čuti i videti države i političare koji otvaraju srce i vrata – istakao je Papa.

Prorok Jeremija nam daje prvi odgovor. Prognani narod će moći da se vrati i da vidi svoju zemlju i da iskusi Božije milosrđe. To je velika objava utehe: Bog ni danas nije odsutan u ovim dramatičnim vremenima, blizu je, i spašava sve koji se uzdaju u njega. Ne treba popustiti očaju, nego istrajati u uverenju da dobro pobeđuje zlo i da će Bog obrisati svaku suzu i odagnati svaki strah. Jeremija stoga svoj glas daje Božijim rečima punim ljubavi prema narodu: „Ljubavlju večnom ljubim te, zato ti sačuvah milost. Opet ću te sazdati, i bićeš sazdana, device Izraelova. Opet ćeš se resiti bubnjićima, u veselo kolo hvatati“ (Jr 31,3-34) – rekao je Papa.

Bog je veran, ne prepušta očaju. Bog ljubi beskrajnom ljubavlju, koju ni greh ne može zaustaviti, a zahvaljujući Njemu ljudsko srce se ispunja radošću i utehom. Utešni san o vraćanju u domovinu se nastavlja u rečima proroka, koji, obraćajući se onima koji će se vratiti u Jeruzalem, veli: „I oni će, radosno kličući, na vrh Sionski, da se naslađuju dobara Jahvinih: žita, ulja, mladog vina, jagnjadi i teladi. Duša će im biti kao vrt navodnjen, nikad više neće ginuti“ (Jr 31,12).

U radosti i zahvalnosti, prognanici će se vratiti Sionu, penjući se na sveto brdo prema Božijoj kući, i tako će iznova uzdizati hvalospeve i molitve Bogu koji ih je oslobodio. Taj povratak Jeruzalemu i njegovim dobrima opisan je rečju koja doslovno znači „navirati, teći“. Narod je viđen, u paradoksalnom pokretu, kao nabujala reka koja teče prema uzvišnju Sion, penjući se na vrh brda. Čarobna je ovo slika kako bi se izrazilo veliko Božije milosrđe. Zemlja, koju je narod morao napustiti, postala je plenom neprijatelja i opustela. Sada, naprotiv, ponovo živi i cveta. A prognanici će biti kao navodnjeni vrt, kao plodna zemlja. Izraelski narod, kojeg je Bog vratio u domovinu, svedoči pobedu života nad smrću i blagoslova nad prokletstvom – objasnio je Papa.

Tako je, primetio je Papa, narod osnažen i utešen, važna je ova reč! Bog ga je utešio. Povratnici primaju život sa izvora koji ih besplatno navodnjava. Tada prorok objavljuje puninu radosti i,uvek u Božije ime, obećava: Njihovu ću tugu u radost pretvoriti, utešiću ih i razveseliti nakon žalosti“ (Jr 31,13). Psalam pak veli da su im se usta ispunila smehom kad su se vratili u domovinu; bila je vrlo velika radost. To je dar koji Bog želi dati svakome od nas, svojim opraštanjem koje obraća i izmiruje – dodao je Sveti Otac.

Zaključujući katehezu Papa je rekao: „Prorok Jeremija nam je dao objavu, predstavljajući povratak prognanika kao veliki simbol utehe srcu koje se obraća. Gospod Isus je ispunio prorokovu poruku. Pravi i celoviti povratak iz progonstva i utešna svetlost se nakon tame krize vere ostvaruje u Pashi, u potpunom i konačnom iskustvu Božije ljubavi, milosrdne ljubavi koja daje radost, mir i večni život – zaključio je Sveti Otac. (kta/rv/kmc)

FOLLOW US ON: