HomevestiPapa Franja o Svetom Trodnevlju

Papa Franja o Svetom Trodnevlju

„Veliki četvrtak, petak i subota omogućavaju nam dublje pronicanje u tajne naše vere“, rekao je Sveti Otac na opštoj audijenciji u sredu, 23. marta 2016.

Sveti Otac je u katihezi na opštoj audijenciji na Trgu svetog Petra, 23. marta 2016. govorio o svetom trodnevlju. Veliki četvrtak, petak i subota omogućavaju nam dublje pronicanje u tajne naše vere: Uskrsnuće Gospoda našeg Isusa Hrista – istakao je papa Franja.

U ovim danima sve govori o milosrđu, jer se pokazuje dokle doseže Božija ljubav. Slušaćemo priče o poslednjim danima Isusovog života. Jevanđelist Jovan nam nudi ključ za shvatanje dubokog smisla: „Ljubeći svoje koji su na svetu, pokaza im ljubav do vrhunca“ (Iv 13,1). Božija ljubav nema granica. Kao što je često ponavljao sveti Augustin, ta ljubav ide „sve do kraja bez kraja“. Bog se zaista posvema predaje za svakoga od nas, ni u čemu se ne štedi. U ovoj nedelji se sećamo tajne velike ljubavi koja ne poznaje prepreke. Isusova muka traje sve do svršetka sveta, jer je istorija o deljenju patnje čitavog čovečanstva i trajna je Isusova prisutnost u zbivanjima našeg ličnog života. Sveto trodnevlje je spomen drame ljubavi koja garantuje da u životnim iskušenjima nećemo biti ostavljeni – kazao je Papa.

Na Veliki četvrtak Isus ustanovljava Evharistiju, u vazmenoj gozbi anticipira svoju žrtvu na Golgoti. Kako bi učenici mogli razumeti ljubav koja ga nadahnjuje, On im pere noge, pokazuje im primer kako oni treba da postupaju. Evharistija je ljubav koja postaje služenje. Evharistija je uzvišena prisutnost Hrista koji želi nasititi svakog čoveka, naročito najslabije, osposobiti ih za svedočenje u teškoćama sveta. Osim toga, dajući nam se za hranu, Isus potvrđuje da treba da naučimo s drugima lomiti tu hranu kako bi postala istinsko zajedništvo života s potrebitima. Isus nam se daje i traži da u Njemu ostanemo kako bismo činili isto tako – objasnio je Papa.

Veliki petak je vrhunac ljubavi. Smrt Isusova, koji se na križu predaje Ocu kako bi spasio celi svet, izražava bezgraničnu ljubav, ‘sve do kraja bez kraja’. Njegova ljubav traži zagrliti sve, ne isključujući nikoga. Ta ljubav obuhvata sve vreme i svako mesto. Ona je neiscrpivi izvor spasenja, iz kojeg svato od nas, grešnika, može uzimati. Ako nam je u Isusovoj smrti Bog pokazao svoju uzvišenu ljubav, onda i mi, preporođeni u duhu Svetom, možemo i moramo ljubiti jedni druge – dodao je Sveti Otac.
Velika subota je dan Božijeg ćutanja. Treba biti dan ćutanja, a mi moramo učiniti sve da i za nas bude dan ćutanja, kao što je bil onda: dan Božijeg ćutanja. Isus položen u grob s celim čovečanstvom deli dramu smrti. To ćutanje govori i pokazuje ljubav kao solidarnost s napuštenima oduvek, do kojih Božiji Sin dopire ispunjajući prazninu koju jedino beskrajno Božije milosrđe može ispuniti. Bog ćuti, ali iz ljubavi. U taj dan ćutljiva ljubav postaje iščekivanje života u uskrsnuću. Bilo bi dobro da se na Veliku subotu setimo Bogorodice,’ Vernice’, koja je u tišini čekala uskrsnuće. Bogorodica nam treba biti slika Velike subote. Razmišljajmo kako je Marija živela Veliku subotu, u iščekivanju. Njena ljubav ne sumnja, nego se nada u reč Gospoda, da na dan Uskrsnuća postane razvidna i blistava.

Sve je velika tajna ljubavi i milosrđa. Naše reči su siromašne i nedovoljne da potpuno izraze tu tajnu. U tome nam može pomoći iskustvo jedne devojke, mističarke, koja nije većini poznata, ali je ispisala uzvišene stranice o Hristovoj ljubavi. Zvala se Juliana od Norwicha; bila je nepismena, a imala je viđenja o Isusovoj muci pa je potom, postavši samotnica, jednostavnim, dubokim i izražajnim rečima opisala smisao milosrdne ljubavi – rekao je Papa dodajući:
Ovako veli: „Tada me naš dobri Gospod upita: „Jesi li zadovoljna što sam trpeo za tebe?“ Odgovorila sam: „Da, dobri Gospode, i puno ti zahvaljujem; da, dobri Gospode, budi blagosloven“. Tada Isus, naš dobri Gospod, reče: „Ako si zadovoljna ti, onda sam i ja zadovoljan. To da sam podneo muku za tebe, za mene je radost, sreća, večno veselje; a kad bih mogao još više trpeti, to bih učinio“. To je naš Isus, koji svakome od nas veli: „Kad bih mogao još više trpeti, to bih učinio – istakao je Papa.
Vrlo su lepe ove reči – uskliknuo je Papa. Omogućiće da zaista shvatimo neizmernu i bezgraničnu Božiju ljubav prema nama. Prepustimo se da nas zakrili to milosrđe koje nam dolazi u susret; a ovih dana, dok nam je pogled uprt u muku i smrt Gospoda, u svoje srce prihvatimo veličinu njegove ljubavi, poput Bogorodice na Veliku subotu, u tišini, u iščekivanju Uskrsnuća – dodao je Sveti Otac pa nakon uobičajenih pozdrava uputio sledeći apel:
Bolnog srca pratio sam žalosne vesti o jučerašnjim terorističkim napadima u Briselu, koji su prouzrokovali brojne žrtve i ranjene. Garantujem svoju molitvu i svoju blizinu dragom belgijskom narodu, svoj rodbini žrtava i svima ranjenim. Ponovo pozivam sve ljude dobre volje da se pridruže jednodušnoj osudi tih okrutnih zločina koji jedino donose smrt, užas i strah. Molim sve da u ovom Svetoj nedelji istraju u molitvi i traženju Gospoda da po zagovoru Device Marije uteši ožalošćena srca i da obrati osobe koje je zaslepeo okrutni fundamentalizam. Izmolimo Zdravo Marijo…Sada u tišini, pomolimo se za umrle, ranjene, za rodbinu i za celi belgijski narod – podstakao je Papa. (kta/rv/kmc)

 

FOLLOW US ON: