Razmišljanje o hijerarhiji i karizmama u Crkvi
Na slici: 47. susret glavnih tajnika europskih biskupskih konferencija
Od 1. do 4. jula u Birminghamu, u Engleskoj održan 47. susret glavnih tajnika europskih biskupskih konferencija. U središtu susreta tema odnosa između hijerarhijskih i karizmatskih darova.
Razlučivanje darova od životne je važnosti za Crkvu. Oni su u njoj prisutni samo ako se to razlučivanje ostvaruje u odnosu na široke kulturne i vjerske vidike, osobito s pogledom na „su-bitnost“ između hijerarhijskih i karizmatskih darova koji proizlaze iz istog Duha. To su teme 47. godišnjeg susreta glavnih tajnika Vijeća europskih biskupskih konferencija koji se održao od 1. do 4. jula, u Birminghamu, u Engleskoj.
Predsjednica Pokreta fokolara, Maria Voce na susretu je iznijela svoje svjedočanstvo o važnosti različitih karizmi u Crkvi pod naslovom „Petrovski lik i marijanski lik: zajedno za novu Pedesetnicu“. Istaknula je postojanje „su-bitnosti“ između hijerarhijskih i karizmatskih darova u Crkvi. Potaknuti istim Duhom obadva imaju isto podrijetlo i cilj, unatoč različitosti uloga i zadataka.
Različite stvarnosti koje nastaju iz jedne karizme moraju živjeti dobro uklopljene u cjelinu crkvene strukture kojoj pripadaju i njegovati plodnu razmjenu sa svim drugim stvarnostima – rekla je predsjednica Pokreta fokolara i napomenula – No i mjesna Crkva, biskupije i župe moraju se otvoriti bogatstvu raznolikosti karizmi koje u njima postoje.
Potom je Maria Voce pojasnila da zajamčiti crkvenost karizmi ne bi trebalo značiti da ih se svede samo na unutar crkveni prostor, nego da ih se potakne prema van, svaku prema vlastitoj posebnosti. Ne radi se o tome da radimo svi zajedno istu stvar, ostajući nepokretni unutar kuće, nego da krenemo na put u različitim smjerovima, pokrenuti zajedničkim nemirom da dođemo do krajnjih granica zemlje. Na kraju je prikazala marijanski lik Crkve kao dimenziju koja poučava kako animirati istinski plodan pastoral.
Drugo je izlaganje na susretu održao umirovljeni nadbiskup Southwarka, monsinjor Kevin McDonald, bivši tajnik Papinskog vijeća za promicanje jedinstva kršćana koji se usredotočio, na temu o otvorenim pitanjima i vidicima u odnosu između „karizme i ustanove“. Podsjetio je na osobno iskustvo pape Franje s karizmatskom obnovom iz vremena kada je bio nadbiskup Buenos Airesa, te je istaknuo da je to značajno utjecalo na njegovo shvaćanje Obnove u duhu, tako da je Obnovu u duhu opisao kao ‘struju ekumenske milosti’.
Po mišljenju nadbiskupa McDonalda to je ključni korak, jer nam pomaže da shvatimo kako je Obnova u duhu „ekumenska milost“, dar koji je izliven na sve kršćane i stoga milost koja bi trebala ponovo ujediniti sve, što bi pak trebalo potaknuti pomirenje između odvojenih kršćanskih zajednica.
Nadbiskup Southwarka je potom analizirao pismo ‘Iuvenescit Ecclesia’, koje je 2016. godine Kongregacija za nauk vjere uputila biskupima upravo na temu odnosa hijerarhijskih i karizmatskih darova za život i poslanje Crkve. Nadbiskup se osvrnuo na Drugi vatikanski sabor i na neke spise koji su objavljeni u desetljeću nakon Koncila kako bi potvrdio da se ta tema ne može jednostavno promatrati kao nutarnji problem Katoličke Crkve, jer kada se radi o pitanju karizmi, obzorje se širi. Ključna riječ sigurno mora biti razlučivanje o kojem mnogo govori papa Franjo.
Razlučivanje darova unutar Crkve od vitalnog je značaja, no razlučivanje se mora provoditi u odnosu na šire kulturne i religijske vidike koji tvore globalizirani svijet u kojem živimo – zaključio je nadbiskup Kevin McDonald. Susret je završio predstavljanjem prošlogodišnjih aktivnosti četiriju povjerenstava Vijeća europskih biskupskih konferencija, te razmjenom iskustava i informacija glavnih tajnika koji su razgovarali o aktivnostima provedenim u njihovim biskupskim konferencijama i predstavljanjem obveza koje su planirane za sljedeću godinu.
(rv/kmc)