HomevestiSveti Otac od Karekina II. zatražio blagoslov za sebe, Crkvu i ostvarenje punog zajedništva

Sveti Otac od Karekina II. zatražio blagoslov za sebe, Crkvu i ostvarenje punog zajedništva

“Molili smo zajedno i razmijenili darove, nade i brige Kristove Crkve, koje jednoglasno slušamo otkucaje srca i u koju vjerujemo i osjećamo kao jednu”

Posljednji dan pastirskoga pohoda Armeniji, papa Franjo započeo je privatnom Misom u apostolskoj nuncijaturi, a potom je sudjelovao na Svetoj liturgiji u armenskoj apostolskoj katedrali u Ečmiadzinu koju je predvodio poglavar Armenske Crkve katholikos Karekin II.

U homiliji je Karekin II. osvrćući se na evanđelje o umnažanju kruhova pojasnio kako je bit toga čuda važan zadatak Kristove svete Crkve: „zadovoljiti prazne duhove Gospodinovim učenjem i biti suosjećajna podrška bolesnima. Gospodin poziva svoje sljedbenike da vjeru pokažu djelima, da se okupljaju na molitvi, i da daju milostinju. To je bila vodilja tolikih u povijesti Kristove Crkve”.

Upozorio je, kako je danas vjera u Boga na kušnji, a ljudske duše su otupile na potrebe onih u nevolji. K tomu vjeru na test stavljaju ekstremizmi i razne ideologije, ksenofobija, ovisnosti. Procesi sekularizacije intenzivno prožimaju duhovne i etičke vrijednosti i iskrivljuju pogled, a obitelj je ugrožena. Korijen zla u suvremenom životu pokuša izgraditi svijet bez Boga, tumačiti zakone i zapovijedi Božje. Ipak, „svijet ne prestaje biti središte Božje ljubavi i brige. Gospodin i dalje govori: ‘Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada’ (Iv 6,35)”.

Ovih dana s našim duhovnim bratom Franjom, zajedničkim susretima i molitvama potvrdili smo da je Sveta Crkva Kristova jedna u širenju evanđelja u svijetu, u brizi za stvoreno, da stoji protiv zajedničkih problema, te da nastoji oko spasenja čovjeka koji je kruna i slava Božjeg stvaranja. Neodvojivo poslanje Crkve Kristove je jačanje solidarnosti među narodima, bratstva i suradnje, a svjedok tomu je nazočnost na ovoj božanskoj liturgiji nacionalnih manjina u Armeniji: tu su Asirci, Bjelorusi, Grci, Gruzijci, Židovi, Jezidi, Kurdi, Nijemci, Poljaci, Rusi i Ukrajinci koji su u bratskom suživotu s Armencima donijeli svoju pomoć u razvoju naše zemlje i napretku društvenog života, rekao je Karekin II.

Na kraju je zahvalio Papi na pohodu, te rekao kako će on i armenski narod uvijek moliti za njega, za njegove napore za mir i napredak čovječanstva i razvoj Crkve Kristove. „Neka vam Bog da snage, neka blagoslovi i drži čvrsto naše Crkve u ljubavi i suradnji i neka nam On da nove mogućnosti za svjedočanstvo bratstva. U vašim dnevnim molitvama sjetite se armenskog naroda, armenske države i Armenske Crkve”.

Prigodni nagovor prije molitve Oče naš održao je papa Franjo. Susreli smo se i bratski zagrlili; molili smo zajedno i razmijenili darove, nade i brige Kristove Crkve, koje jednoglasno slušamo otkucaje srca i u koju vjerujemo i osjećamo kao jednu. „Jedno tijelo i jedan Duh – kao što ste i pozvani na jednu nadu … Jedan Gospodin! Jedna vjera! Jedan krst. Jedan Bog i Otac sviju, nad svima i po svima i u svima” ( Ef 4,4-6). Uistinu, ove Pavlove riječi možemo s radošću učiniti svojima. Naš susret je pod zaštitom svetih apostola Bartolomeja i Tadeja koji su prvi navijesti evanđelje u ovoj zemlji, a sveti Petar i Pavao, koji su dali svoje živote za Gospodina u Rimu, a sada vladaju s Kristom na nebu, sigurno se raduju vidjevši našu ljubav i našu konkretnu želju za punim zajedništvu. Za sve to, hvala Gospodinu, za vas i s vama: Park astutsò! (Slava Bogu!), rekao je Papa.

Spomenuo je, da se u ovoj božanskoj liturgiji uzdigao svečani kantik u nebo, hvaleći Božju svetost; neka sada – po Marijinu zagovoru; zagovoru velikih svetaca, naučitelja, mučenika, a posebno onih kanoniziranih prošle godine – siđe obilan blagoslov Svevišnjega na zemlju… „Neka Jedinorođenac, koji je ovdje sišao, blagoslovi naš hod. Duh Sveti neka od vjernika učini jedno srce i jednu dušu: neka nas ponovno utemelji u jedinstvu”.

Zbog toga ga želim iznova zazvati, posvajajući sjajne riječi koje su ušle u vašu liturgiju. „Dođi, o Duše, ti koji si s neprestanim uzdasima naš zagovornik kod milosrdnog Oca, Ti koji čuvaš svete i čistiš grešnike”; izlij na nas oganj svoje ljubavi i jedinstva, i “neka se tim ognjem otope motivi naših sablazni” (Grgur iz Nareka, Tužaljke 33,5), „na poseban način nedostatak jedinstva među Kristovim učenicima”, rekao je Papa.

Neka Armenska Crkva hodi u miru i neka zajedništvo među nama bude potpuno, poželio je Sveti Otac. Papa Franjo je pozvao da se prihvati poziv svetih i posluša glas poniznih i siromašnih, tolikih žrtava mržnje, koje su trpjele i žrtvovale svoj život za vjeru; poslušajmo i mlade naraštaje, koje mole za budućnost slobodnu od podjela prošlosti. S ovoga svetog mjesta neka se iznova širi svjetlo; svjetlo vjere kojim je sveti Grgur, vaš otac po Evanđelju, obasjao ove zemlje.

Poput apostola na uskrsno jutro, koji su – bez obzira na sumnje i nesigurnosti – trčali prema mjestu uskrsnuća, privučeni sretnom zorom nove nade, tako i mi na ovu nedjelju, slijedimo Božji poziv na potpuno zajedništvo te ubrzajmo svoj korak prema njemu, pozvao je papa Franjo.

„Svetosti, u ime Božje, molim da me blagoslovite; da blagoslovite mene i Crkvu Katoličku; da blagoslovite ovaj naš hod prema punom jedinstvu”, zamolio je na koncu svoga govora Papa.

Na kraju liturgije, katholikos Karekin II. je zamolio papin blagoslov.

(ika/kta/kmc)

FOLLOW US ON: