HomevestiVenezuela. Carriquiry: Najvažnije je izbjeći krvoproliće u zemlji

Venezuela. Carriquiry: Najvažnije je izbjeći krvoproliće u zemlji

Na slici: Prof. Guzmà M. Carriquiry Lecour, dopredsjednik Papinskoga povjerenstva za Latinsku Ameriku

Crkva je, na temelju svojega poslanja, spremna poduprijeti dijalog ili pregovore, pa i posredovati u pregovorima

Tajnik – dopredsjednik Papinskoga povjerenstva za Latinsku Ameriku, prof. Guzmán M. Carriquiry Lecour, objavio je poruku u vezi s trenutnom situacijom u Venezueli, u kojoj ističe da je od temeljne važnosti izbjeći krvoproliće u toj zemlji. Također upozorava da bi bilo kakvo nasilno suzbijanje prosvjeda ili pokušaj inozemnih vojnih intervencija bili najgora moguća rješenja.

Prisjećajući se riječi pape Franje o tom pitanju, prof. Lecour ističe da Sveti Otac nije šutio, već je uporno podsjećao na važnost pravednoga i mirnoga rješenja, poštovanja ljudskih prava i odbijanja nasilja. Crkva je, na temelju svojega poslanja, spremna poduprijeti dijalog ili pregovore, pa i posredovati u pregovorima, ukoliko to bude razumno, realno i otvoreno za pozitivan ishod, još i više zbog toga što se nalazi pred situacijom ekstremne polarizacije, uz neposredan rizik od moguće eksplozije nekontroliranog nasilja i represije sa strašnim posljedicama krvoprolića – istaknuo je Carriquiry Lecour.

Pretpostavka koja se ne može izbjeći jest da zahtjev za posredovanjem dolazi od režima koji se osjeća izoliranim iznutra i izvana, s ciljem dobivanja na vremenu, a ne iz iskrene namjere da se zemlji pomogne izaći iz krize – poručio je dopredsjednik Papinskog povjerenstva za Latinsku Ameriku. Zbog toga je – kako je naglasio Papa – potrebna suglasnost obiju strana koja podrazumijeva otvaranje humanitarnih kanala radi zadovoljenja potreba stanovništva i ublažavanja njihovih patnji; zatim slobodne i transparentne izbore u skorije vrijeme; priznavanje Narodne skupštine koju kontrolira oporba; oslobađanje političkih zatvorenika i kraj nasilju i represiji.

Prof. Carriquiry Lecour je također podsjetio na solidarnost koju venezuelskom narodu duguju narodi Latinske Amerike te izrazio nadu u bolji dijalog između latinskoameričkih zemalja koje su priznale Guaidòa za predsjednika i međunarodne kontaktne skupine koju je sazvala Europska unija. Njegova je želja da se trenutna situacija u Venezueli razriješi tranzicijskim procesom prema Vladi nacionalnog jedinstva koja će imati kredibilitet i suglasnost naroda za otvaranje puteva nade, mira i obnove u zemlji, ne zaboravljajući poteškoće koje, zbog marginalizacije i nedostojnih životnih uvjeta, već desetljećima trpi veliki dio stanovništva.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: