Homeporuke i poslanicePapa: Svi u sebi nosimo opiranje Božjoj milosti

Papa: Svi u sebi nosimo opiranje Božjoj milosti

Svi u srcu nosimo opiranje milosti, samo ga treba otkriti i od Gospodina tražiti pomoć, priznajući se grješnicima – rekao je papa Franjo u propovijedi na jučerašnjoj misi, koju je slavio u kapeli Doma Sveta Marta. Papa je govorio o prikrivenim opiranjima praznih, opravdavajućih ili optužujućih riječi. Upozorio je na opasnost od „lažnih obećanja „ onih koji govore da će se sve promijeniti zato da ne promijene ništa.

Gospodine, daj da tvoja milost pobijedi opiranjâ grijeha. Polazeći od te molitve na početku mise, Papa je govorio o opiranjima napredovanju, kojih uvijek ima u kršćanskom životu. Naveo je razne vrste opiranja: otvorena opiranja su znak dobre volje, kao što je bilo Saulovo, koji se opirao milosti, jer je „bio uvjeren da vrši Božju volju“. Sam Isus mu veli da prestane, i Saul se obraća. Razvidni otpori su zdravi, u smislu da su otvoreni prema milosti obraćenja. Svi smo naime grješnici – kazao je Papa.

Govoreći o „prikrivenim opiranjima“, rekao je da su ona opasnija jer nisu javna. Svatko se od nas na svoj način opire milosti. Taj otpor valja otkriti i staviti pred Gospodina, da ga on pročisti. Sveti je Stjepan tu vrstu opiranja predbacio zakonoznancima. Opirali su se Duhu Svetom, a htjeli su pokazati da tako nastoje slaviti Boga. To je Stjepana koštalo života – primijetio je Sveti Otac pitajući:

Kakva su ta prikrivena opiranja, koja su u svima? Ona se uvijek nađu na putu obraćenja. To je zaustavljanje, a ne protivljenje. To je dakle pasivni otpor. Kad je u tijeku neki postupak za promjenu u nekoj ustanovi, u obitelji, čujem govoriti: „Tamo ima opiranjâ…“ Bogu hvala! Kad ih ne bi bilo, onda to ne bi bilo od Boga. Đavao je posijao ta opiranja da Gospodin ne ide naprijed – kazao je Papa.

Papa je spomenuo tri vrste prikrivenih opiranja. Kako bi objasnio ‘opiranje praznih riječi’, poslužio se riječima iz misnoga evanđelja kada Isus govori da u kraljevstvo nebesko ne će ući oni koji govore Gospodine, Gospodine! Tako je i u prispodobi od dvojici sinova koje otac šalje u vinograd: jedan veli ne, a ide, dok drugi veli da, ali ne ide. Diplomatsko ‘da’ je zapravo ‘ne’. Rijeka riječi se potroši govoreći da će se sve mijenjati, a to znači da se ništa neće promijeniti. To je „duhovni gepardizam“, uvijek se govori ‘da’, ali to ‘da’ znači ‘ne’. To su prazne riječi – primijetio je Papa.

Govoreći pak o drugoj vrsti opiranja, rekao je kako se nekim razlogom uvijek opravdava otpor; to su ‘opravdavajuće riječi’. To sam učinio radi toga. Kada ima mnogo opravdavanja“, to ne miriše na Boga, već na đavla. Kršćanin se ne treba opravdavati. Opravdala ga je Božja riječ. Riječ je dakle o opiranju riječima, koje opravdavaju vlastito stajalište samo da se, kako je rekao, ne slijedi put koji nam pokazuje Gospodin.

Kao treću vrstu opiranja, Papa je spomenuo „optužujuće riječi“, kada se naime optužuju drugi jer se ne želi gledati sebe; ne osjeća se potreba obraćenja, a to je opiranje Božjoj milosti; to je istaknuto u prispodobi o farizeju i cariniku – podsjetio je Papa dodavši:

To su dakle „svakodnevna opiranja u našem srcu“. Opiranja milosti su dobar znak, jer nam govore da u nama Gospodin djeluje. Moramo dakle otkloniti opiranja da milost može djelovati. Opiranje se uvijek skriva iza formalnosti praznih riječi, a nastoji spriječiti da nas Gospodin vodi naprijed, jer gdje je Gospodin tu je uvijek neki križ. Opiranje križu je opiranje Gospodinovu otkupljenju. Ne treba se bojati opiranja, već od Gospodina treba tražiti pomoć da se priznamo grješnicima – zaključio je Papa.

(rv/kmc)

FOLLOW US ON: